W tym roku już po raz szósty rolnicy ubiegają się o dotacje obszarowe. Teoretycznie nie powinni już mieć problemów z wypełnianiem dokumentów. Problem w tym, że co roku zmieniają się zasady ich wypełniania.

Urszula Konieczna - rolnik z Gogolina: są to wnioski spersonalizowane ale mimo wszystko musimy uważać przy wypełnianiu, dlatego, że zdarzają się i pomyłki.

Zdaniem wielu rolników wpisanie we wniosku nie tylko działek ewidencyjnych ale także rolnych zamiast uprościć skomplikowało jego wypełnianie. Dotyczy to szczególnie tych przypadków gdzie nastąpiła zmiana uprawy.

Patryk Mendla - wieś Pawłowice: nie każde pole jest tak samo obrabiane i nie każde pole jest tej samej wielkości co roku, bo pole trzeba zmianować i zawsze się dzieli.

Zdaniem Agencji Restrukturyzacji najwięcej błędów jest popełnianych przy wypełnianiu załączników graficznych.

Renata Mantur – ARiMR: poprawnie wypełniony załącznik graficzny to taki dokument, który zawiera wyrysowane działki rolne zgodnie z deklaracją we wniosku jak również podpisany przez rolnika.

Na złożenie dokumentów rolnicy mają czas do 15 maja. Wnioski można dostarczać do powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji osobiście lub wysyłać pocztą.

Źródło: Agrobiznes/Dorota Florczyk, Mariusz Drożdż

Podobał się artykuł? Podziel się!