PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Wsparcie inwestycji odtwarzających potencjał produkcji rolnej

Wsparcie inwestycji odtwarzających potencjał produkcji rolnej fot. Pixabay

Autor: Paulina Czarnowska

Dodano: 09-08-2017 13:24

Tagi:

Do konsultacji społecznych trafiła nowelizacja rozporządzenia Ministra Rolnictwa w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania wypłaty pomocy finansowej na operacje typu ,,Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej’’ w ramach poddziałania ,,Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof’’.Nowelizacja ww. rozporządzenia z dnia 4 listopada 2016 r. (Dz.U. poz. 1858) ma na celu doprecyzowanie niektórych przepisów dotyczących warunków ubiegania się rolników o pomoc finansową na inwestycje obejmujące odbudowę zniszczone przez powódź, deszcz nawalny, grad oraz suszę gruntów rolnych.

Projektowane zmiany odnoszą się do warunków przyznawania pomocy i dotyczą prowadzenia zarobkowej działalności rolniczej.

Ubiegać się o pomoc będzie mógł rolnik prowadzący działalność rolniczą w celach zarobkowych, jeżeli w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy uzyskał przychód ze sprzedaży produktów rolnych w wysokości co najmniej 5 tys. zł udokumentowany fakturą VAT lub fakturą VAT RR lub wydrukiem paragonu fiskalnego kas rejestrujących, lub dokumentacją podatkową podatku dochodowego od osób fizycznych. W projekcie rozporządzenia zaproponowano zmianę polegającą na usunięciu warunku dotyczącego prowadzenia zarobkowej działalności w gospodarstwie.

Zmiana projektu rozporządzenia włącza do kosztów kwalifikowanych koszt transportu materiałów służących realizacji operacji oraz maszyn i urządzeń objętych operacją, a także kosztów montażu, w przypadku inwestycji dotyczących zakupu, instalacji lub budowy elementów infrastruktury technicznej wpływających bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej.

Ważną zmianą ma być możliwość ponoszenia koszty przez rolników już po dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy, a nie jak było dotychczas od dnia, w którym zawarta została umowa.

W proponowanych zmianach następuje uszczegółowienie informacji dotyczącej rachunku bankowego do obsługi zaliczki wnioskodawcy. Doprecyzowano w projekcie, że podmiot ubiegający się o przyznanie musi dołączyć informację o numerze wyodrębnionego rachunku bankowego. A nie, jak było do tej pory bez wskazania, że jest to rachunek wyodrębniony.

Przypominamy, że pomoc ma formę refundacji maksymalnie do 80 proc. kosztów kwalifikowalnych operacji. Maksymalna wysokość pomocy dla jednego beneficjenta i na gospodarstwo w okresie realizacji programu nie może przekroczyć 300 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • młody rolnik 2017-08-09 17:16:18
    Urzędnicy boją się podejmować decyzje dlatego takie wygórowane i nierealne warunki,głupie procedury dlatego wszystko stoi
  • tep 2017-08-09 14:04:06
    mydlenie oczu durnemu chlopu i C;;;;;j
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!