PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Współfinansowanie z UE przez ARiMR i ARR mało przejrzyste

Współfinansowanie z UE przez ARiMR i ARR mało przejrzyste

Pieniądze na współfinansowanie programów z UE są od lat poza planami finansowymi agencji – sygnalizuje prezes NIK.Prezes NIK Jacek Jezierski, podczas przedstawienia analizy wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2012 r. oraz opinii w przedmiocie absolutorium dla Rady Ministrów, odniósł się do wysokości wydatków ponoszonych przez Polską na współfinansowanie programów unijnych.

- W 2012 r. wydatki majątkowe wyniosły ponad 54 mld zł, w tym 38 mld z budżetu środków europejskich - powiedział. - Dane te wskazują, że wydatki majątkowe w 2012 r. finansowane były głównie z budżetu środków europejskich, a tylko 30 proc., tj. 16 mld zł, z budżetu krajowego. Pokazuje to rolę, jaką środki z budżetu Unii Europejskiej odgrywają o rozwoju infrastruktury społecznej i technicznej w Polsce. Należy jednak podkreślić, że rok 2012 był kolejnym rokiem, w którym zmniejszyły się wydatki majątkowe na zadania finansowane w całości ze środków krajowych. Wydatki te były o 9 proc. mniejsze niż w roku poprzednim i o 13,2 proc. mniejsze w stosunku do planu.

Jak podkreślił, środki na współfinansowanie programów przez ARiMR i ARR są „mało przejrzyste”:

- Znacznymi środkami na realizację współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej programów dysponowały agencje pełniące funkcje agencji płatniczych, tj. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencja Rynku Rolnego. Środki te nie były ujęte w planach finansowych tych agencji. Naruszało to, co Najwyższa Izba Kontroli sygnalizowała już w latach poprzednich, zasadę przejrzystości finansów publicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!