Zapytaliśmy o to w Agencji Rynku Rolnego, odpowiedzialnej za to działanie.

- Wypłaty do zużytego materiału siewnego zostaną wypłacone możliwie jak najszybciej. Możemy zapewnić, że producenci rolni, którzy otrzymali decyzję otrzymają dopłaty najpóźniej do końca tego roku – poinformował nas Tomasz Parzybut z ARR.

Na razie nie sprecyzowano, dlaczego tak się dzieje. Trzeba jednak przyznać, że nie wszyscy rolnicy są w takiej sytuacji i wielu z nich otrzymało już dopłaty.

Przypominamy, że od 22 kwietnia 2015 r. na mocy rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 marca 2015 r. w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany nastąpiła zmiana, a konkretnie obniżenie stawek dopłat do 1 ha powierzchni, na której wysiano/wysadzono materiał siewny, które wynoszą obecnie:
- 80 zł - zboża, mieszanki zbożowe i pastewne,
- 130 zł - rośliny strączkowe,
- 400 zł - ziemniaki.

Wcześniej przed wejściem w życie tych przepisów do 1 ha powierzchni obsadzonej lub obsianej wynosiły one dla kwalifikowanych nasion zbóż i mieszanek pastewnych - 100 zł, 160 zł za użycie materiału siewnego roślin strączkowych i 500 za ziemniaki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!