Wniosek o refundację eksportu złożył polski minister rolnictwa. Poparli nas między innymi Francuzi i Niemcy. Wsparcie finansowe będzie przekazywane przy eksporcie tylko poza Unię Europejską. Pomoc ma trafiać bezpośrednio do producentów i ma rekompensować różnice między obowiązującą ceną wieprzowiny na światowych rynkach, a wyższą ceną na rynku europejskim.

Mechanizm dofinansowania przechowalnictwa prywatnego będzie zniesiony, natomiast w to miejsce wejdzie mechanizm dopłat do eksportu na rynki zewnętrzne” - mówi Marek Sawicki, minister rolnictwa.

Kryzys na wspólnotowym rynku spowodowała znaczna nadprodukcja mięsa wieprzowego. Nie bez znaczenia jest także spadający kurs dolara wobec euro. W ciągu roku zanotowano spadek cen o około 111proc., przy jednoczesnym wzroście cen pasz nawet o 70 proc.

Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział też wznowienie rozmów w sprawie zniesienie embarga na nasze mięso. Pierwsze spotkanie w tej sprawie z udziałem trzech stron: Polski, Rosji i przedstawicieli Komisji Europejskiej planowane jest jeszcze na grudzień. Zdaniem szefa resortu, jest szansa, że kolejne negocjacje w sprawie uruchomienia eksportu odbędą się w lepszej niż dotychczas atmosferze. Świadczą o tym przychylne wypowiedzi Prezydenta Rosji Władimira Putina, a także coraz bardziej przychylna nam rosyjska prasa.

Źródło: Radosław Bełkot/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!