Jak informuje ARiMR, z PROW na lata 2007-2013, którego całkowity budżet wynosi ok. 70  miliardów złotych, już ponad 90 proc. środków zostało zagospodarowanych. Rolnikom i przedsiębiorcom wypłacono blisko 52,2 mld złotych, część zagospodarowanych pieniędzy jest zaplanowana do wypłaty w ramach przyjętych przez ARiMR zobowiązań wieloletnich.

Do rozdysponowania, w nowych naborach wniosków, pozostało około 10 miliardów złotych - wyliczyła agencja.

Agencja wyjaśnia, że obsługuje w całości 16 tzw. działań  znajdujących się w PROW 2007-2013  i ma na ten cel  prawie 13,7 miliarda euro. Natomiast rozdzieleniem pozostałej części środków, z 8 działań z tego Programu, w ramach tak zwanych zadań delegowanych, zajmują się samorządy wojewódzkie, Agencja Rynku Rolnego i Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA). W ramach tych działań do rozdysponowania jest w sumie 3,5 miliarda euro.

„Przekazanie do 10 stycznia 2014 r. na konta bankowe polskich rolników blisko 52,2 mld złotych wsparcia z PROW 2007-2013 stawia nas bezapelacyjnie na pozycji lidera UE” – informuje ARiMR.

Jak wynika z danych ARiMR, najwięcej środków pozostało jeszcze na Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw - wykorzystanie limitu środków unijnych określone na podstawie zawartych umów lub wydanych decyzji o przyznaniu pomocy wynosi dla tego działania zaledwie 50,25 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!