Chodzi o działanie "Ułatwianie startu młodym rolnikom" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

ARiMR przyjmuje wnioski od młodych rolników od 26 kwietnia. Dotychczas dokumenty o premię złożyło 3,7 tys. osób, Agencja zaś przewidywała, że w tym roku z takiego wsparcia skorzysta 6,5 tys. rolników i przeznaczyła na ten cel 500 mln zł.

Pieniądze te jednak nie przepadną, gdyż Agencja przewiduje nabory wniosków od młodych rolników także w 2012 i 2013 roku - poinformował  Departament Komunikacji Społecznej.

O 75 tys. zł może się starać rolnik, który nie ukończył 40 lat i planuje gospodarowanie lub już gospodaruje na własny rachunek. Warunkiem uzyskania pieniędzy jest posiadanie wykształcenia rolniczego. W przypadku, gdy rolnik go nie ma, będzie musiał zdobyć odpowiednie kwalifikacje w ciągu trzech lat.

Każdy wniosek zostanie oceniony w punktach według trzech kryteriów: wielkości powierzchni użytków gospodarstwa, kwalifikacji zawodowych wnioskodawcy oraz bezrobocia w powiecie, na terenie którego znajduje się gospodarstwo. Najszybciej pieniądze z pomocy dostaną ci młodzi rolnicy, którzy zbiorą najwięcej punktów. Dotąd liczyła się kolejność złożenia kompletnego i poprawnego wniosku.

Pomoc przysługuje rolnikom, których gospodarstwo jest co najmniej równe powierzchni średniej wielkości gospodarstwa w kraju (w 2010 r. było to 10,23 ha) i nie jest większe niż 300 ha.

W przypadku województw, w których średnia powierzchnia gospodarstwa jest niższa od średniej powierzchni gospodarstwa w kraju (czyli woj. lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego), rolnik będzie mógł gospodarstwo stopniowo powiększać.

Dotychczas z PROW 2007-2013 została przyznana pomoc dla ponad 16,2 tys. młodych rolników. Tylko w ubiegłym roku dotacje dostało 12 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!