Komisja Europejska przedstawi 12 października br. propozycję podziału kopert krajowych dla krajów członkowskich na dopłaty bezpośrednie. Tego dnia zrobi to oficjalnie, a propozycje są już znane.

Koperta na płatności do gruntów dla wszystkich krajów UE zmniejszy o około 3 mld EUR, w stosunku do tego co przewidywało aktualnie obowiązujące rozporządzenie na rok 2016.

Komisja planuje stopniowe „wyrównywanie" płatności do 2017 roku. Niektóre kraje nieco tracą inne zyskują, ale rozpiętość płatności wyniesie w 2017 roku od 148 EUR/ha na Łotwie do 492 EUR/ha na Malcie.

Z kolei koperta finansowa dla Polski rośnie o około 80 mln EUR w okresie do 2017 roku, ale po uwzględnieniu płatności krajowej (UPO) stawka na hektar się nie zmienia, a generalnie będziemy poniżej średniej w UE: my 218 EUR/ha; UE-27: 238 EUR/ha.

Szacuje się, że w 2019 r. Polska wypłaci do hektara 218 euro, czyli mniej niż obecnie. Niemieccy rolnicy będą otrzymywali ponad 300 euro.

- Niestety propozycje Komisji Europejskiej pokazują, że wyrównania płatności nie będzie - powiedział Zagórski.

Jego zdaniem Polska musi zrobić wszystko, żeby propozycję Komisji Europejskiej zmienić.

- Niepokoi mnie zmiana systemu wypłaty dopłat, co sprawi, że będziemy musieli ponieść duże koszty administracyjne - dodaje.

- Wydaje się, ale zastrzegam - to jest wariant defensywny - że wyrównanie płatności do gruntów rolnych powinno nastąpić z budżetu krajowego - podsumowuje Zagórski.

Podobał się artykuł? Podziel się!