Oto zakwestionowany przez Rzecznika Praw Obywatelskich wzór wniosków o dopłaty bezpośrednie. W tym roku do Agencji Restrukturyzacji złożyło go prawie półtora miliona rolników. Jeden z nich zauważył, że wzór wniosku ustala rozporządzenie na podstawie nieistniejącej ustawy. Do rzecznika trafiła skarga, a ten przyznał rolnikowi rację i poprosił resort rolnictwa o wyjaśnienie tej sprawy.

Resort rolnictwa uważa, że istnieją solidne podstawa do określenia wzoru wniosku o dopłaty. Z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich ma co do tego wątpliwości. Jednocześnie obie strony zapewniają, że rolnicy starający się o dopłaty nie mają się czego obawiać.

- W tej kwestii absolutnie nie można wyciągać negatywnych konsekwencji wobec rolników ubiegających się o dopłaty bezpośrednie ponieważ działają oni w zaufaniu do państwa i stanowionego przez nie prawa – mówi Michał Makowski, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rzecznik czeka teraz na wyjaśnienia ze strony resortu rolnictwa, a sami rolnicy mogą spokojnie patrzeć w jaki sposób zakończy się spór prawny między dwoma instytucjami.

Źródło: Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!