PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zaliczki dopłat bezpośrednich są możliwe

Zaliczki dopłat bezpośrednich są możliwe

Posłowie PiS zgłosili przy okazji ostatniej nowelizacji ustawy o płatnościach bezpośrednich poprawkę, polegającą na umożliwieniu ministrowi rolnictwa zaliczkowego wypłacania dopłat bezpośrednich. Sejm ją odrzucił, choć MSZ uznało za możliwą.I tym razem okazało się jednak, że zaliczki, możliwe dla rolnika na Zachodzie Europy, w naszym kraju są za trudne do realizacji.

Minister rolnictwa Marek Sawicki uznał też, że propozycja z punktu widzenia budżetu unijnego jest  niemożliwa.

W informacji przekazanej posłom z upoważnienia Ministra Spraw Zagranicznych przez Jana Borkowskiego, sekretarza stanu, czytamy jednak, że zgłoszone poprawki „nie są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej”: Zgłoszone poprawki zmierzają do tego, aby na poziomie ustawowym określić termin i wysokość wypłat zaliczkowych oraz zobowiązać ministra właściwego do spraw rolnictwa do wystąpienia do Komisji Europejskiej o upoważnienie do ich dokonania w 2012 r. w trybie art. 141 ust. 2 rozporządzenia nr 73/2009. Nawet w przypadku przyjęcia tych poprawek zaliczkowe wypłaty będą jednak dokonywane po uzyskaniu upoważnienia Komisji Europejskiej i zgodnie z warunkami określanymi w tym upoważnieniu.

W głosowaniu nad poprawką wzięło udział 381 posłów. Za głosowało 163, przeciw – 217, wstrzymał się 1 poseł.

O sprawie pisaliśmy już wielokrotnie, w ubiegłym roku. (Zobacz: Zaliczki dopłat możliwe, choć trudne oraz Inne przepisy dla polskich rolników?)

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Mały Rolnik 2012-01-31 17:40:33
    w naszym kraju jak zwykle nic nie można, ani za komuny ani teraz,gdy niby rządzi rząd solidarnościowy. Traktorami was na wiejskiej tylko rozjechać trzeba...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!