To był szczególnie trudny rok dla ARiMR – ledwie wypłacono dopłaty, trzeba było podjąć wypłatę zaliczek dopłat na kolejny rok. W tym roku są one przewidziane dla wszystkich, przedsięwzięcie jest więc duże. Od 1 grudnia rozpoczynamy płacenie pełnych dopłat – mówiła dziś podczas konferencji „Farmera” Maria Fajger, zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Cieszy nas uznanie rolników, okazywane z powodu sprawnego przekazywania zaliczek, pomogą one rolnikom podejmować decyzje o zainwestowaniu środków – oceniła wiceprezes. Jak dodała, w stabilizacji dochodów ważne są też płatności ONW. Prawie 50 proc. tych płatności zostało już wypłaconych. Płatności rolnośrodowiskowe też trafiają do rolników. W stabilizacji rolniczych dochodów ważna jest też rola prowadzenia PROW. W ubiegłym roku z PROW uruchomiono tylko 8 działań. Od tego momentu 20 kolejnych naborów rozpoczęto, w tym na „Młodego rolnika”, na „Modernizację” w obszarze D. Obecnie wnioski z „Modernizacji” w obszarze D są w ocenie, 1500 umów podpisano.

- 9-11 miesięcy trwa ocena wniosków, to dość długi czas – podkreśliła wiceprezes. Umowy z PROW są sukcesywnie podpisywane, zostało m.in. wydanych 5 tys. decyzji dla młodych rolników, 130 mln zł wypłacono im z obu naborów, w 2. kwartale planowany jest kolejny nabór.

- Potrzeba zmian w tym programie - trwają dyskusje nad zmianami – zastrzegła wiceprezes.
Umowy są też podpisywane z grudniowego naboru na „Przetwórstwo” – 115 wniosków zweryfikowano, część jest poza limitem. W styczniu przewidywane jest zakończenie podpisywania umów.
Ruszyły też nabory na „Małe przetwórstwo” - 295 wniosków jest w weryfikacji. W zakończonym naborze na „Trwałe przekazywanie gospodarstw” pozytywnie zweryfikowano 421 decyzji.

A czy jest zagrożenie utratą środków z powodu ich niewykorzystania? - Po to intensyfikujemy działania np. zwiększono koperty finansowe, aby wniosków nie odrzucać z powodu braku środków – odparła wiceprezes. - Robimy wszystko, aby się to udało. To nasza kuchnia biurokratów – powiem, że najtrudniej jest we wnioskach inwestycyjnych. Robimy wszystko, aby tych pieniędzy nie stracić – zastrzegła.

Podobał się artykuł? Podziel się!