Obowiązek posiadania zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych mają wszystkie gospodarstwa, które leżą na terenach szczególnie narażonych na niekorzystne działanie azotu.

Rolnicy, którym nie udało się skorzystać z działania na dostosowanie do unijnych standardów mają szansę teraz. W programie modernizacji gospodarstw rolnych na budowę płyt obornikowych przysługuje im zwrot 75 proc. poniesionych kosztów. Aby to było możliwe, Agencja Restrukturyzacji wnioski azotanowe musi rozpatrzeć w pierwszej kolejności.

Dariusz Wojtasik, prezes ARiMR: - musimy zrobić osobną procedurę dla wniosków azotanowych. Jest to dokładnie 206 wniosków w całym kraju.

Zdaniem Agencji Restrukturyzacji, nie ma żadnych obaw. Umowy będą podpisane z rolnikami do końca kwietnia.

Dariusz Wojtasik, prezes ARiMR: - tutaj nie ma żadnych zagrożeń, bo firma, która nas akredytuje dostała od nas wstępny materiał do akredytacji wszystko idzie na bieżąco.

Aby Agencja Restrukturyzacji mogła podpisywać umowy z rolnikami, potrzebna jest akredytacja Ministerstwa Finansów. Na decyzje z programu modernizacji gospodarstw rolnych czeka ponad 18 tys. rolników.

Źródło: Dorota Florczyk/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!