Według ostatniego projektu rozporządzenia w sprawie „młodego rolnika” czasu na rozpoczęcie naboru wniosków zostało niewiele. Rolnicy powinni rozpocząć składanie wniosków najpóźniej w lutym. Wymagają tego kryteria zapisane w zatwierdzonym przez Komisję Europejską PROW 2007-2013. Mowa tam o 18 miesiącach, jakie maksymalnie mogą upłynąć od przejęcia gospodarstwa, do czasu przejęcia wniosku (szczegółowo opisujemy to tutaj).
Tymczasem na linii ministerstwo rolnictwa – ARiMR trwają napięte rozmowy. Zdaniem resortu, Agencja nie jest przygotowana do uruchomienia „młodego rolnika”. – „Chodzi o problemy z systemem informatycznym” – usłyszeliśmy od Małgorzaty Książyk, dyrektor biura prasowego ministerstwa rolnictwa. Co na to ARiMR? – „Na razie trwają rozmowy z ministerstwem, nie mogę w tej chwili określić terminu uruchomienia programu” – komentuje Radosław Iwański, rzecznik ARiMR. 

Młodzi rolnicy AD 2006

Nowy projekt rozporządzenia, podobnie jak poprzednie, zakłada, że pomocą zostaliby objęci rolnicy, którzy rozpoczęli działalność po 1 stycznia 2007. Tymczasem nadal nie wiadomo, jak ministerstwo zamierza rozwiązać problem młodych rolników, którzy przejęli gospodarstwa kilka miesięcy wcześniej i nie mieli szans skorzystać z pomocy w ramach PROW 2004-2006, ponieważ wyczerpały się środki. W wywiadzie z farmer.pl minister Marek Sawicki obiecał, że pomoc zostanie im udzielona, o ile będzie taka możliwość prawna.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!