Przypominamy - pozostały jeszcze trzy dni do złożenia wniosku o dopłaty bezpośrednie. Nabór kończy się 15 maja. Po tym terminie można jeszcze składać w nioski - do 9 czerwca. Jednak rolnicy którzy złożą je w tym okresie czasu otrzymają płatności pomniejszone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Zmiany do złożonego wniosku można składać bez żadnych sankcji finansowych do 2 czerwca 2014 r.

Tegoroczne wnioski są w niemal całej części wypełnione przez ARiMR. Jeśli ktoś deklaruje te same powierzchnie do dopłat co w ubiegłym roku, wystarczy oznaczenie map i złożenie podpisów na mapach i wniosku. Nie oznacza się w tym roku m.in. obszarów do płatności uzupełniających. Nieco więcej formalności muszą spełnić ubiegający się o płatności dodatkowe, np. o płatności rolnośrodowiskowe czy do skrobi.

Z rozmów z rolnikami wynika, że raczej składanie wniosków w tym roku odbywa się bez większych problemów. Osób składających dokumenty na ostatnią chwilę jest sporo, ale obsługa jest sprawna.

- Wchodząc wczoraj do powiatowego oddziału ARiMR (Biała Podlaska) zastałem tłum osób w kolejce do złożenia wniosku. Okazało się jednak że stanowisk do przyjmowania dokumentów jest dużo i czas oczekiwania na obsługę wyniósł zaledwie kilka minut - informuje nas czytelnik Farmera. - Obsługa też była kompetentna. Pracownik sprawdził wniosek, poinstruował mnie gdzie powinienem nanieść drobne poprawki, które wykonałem na bieżąco. Zaoszczędziło mi to czasu, pracownikowi z pewnością również, bo musiałby później zrobić poprawkę i wezwać mnie do korekty - dodaje.

Czy złożyliście już swoje wnioski? Jak wygląda obsługa w Waszych oddziałach ARiMR?

Podobał się artykuł? Podziel się!