PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zwrócimy ponad 39 mln euro za składowanie i pomoc obszarową

Zwrócimy ponad 39 mln euro za składowanie i pomoc obszarową

KE występuje do państw członkowskich o zwrot 180 mln euro z wydatków na WPR. Ponad 39 mln euro zwróci Polska.W ramach tzw. procedury rozliczenia rachunków Komisja Europejska wystąpiła do państw członkowskich o zwrot nienależnie wypłaconych kwot z funduszy unijnej polityki rolnej w łącznej wysokości 180 mln euro.

Ponieważ niektóre z tych kwot zostały już odzyskane od państw członkowskich, skutki finansowe dzisiejszej decyzji wyniosą około 169 mln euro. Pieniądze te powrócą do budżetu UE z powodu nieprzestrzegania przepisów UE przez państwa członkowskie lub zastosowania przez nie nieodpowiednich procedur kontroli wydatków na rolnictwo – podała Komisja Europejska w komunikacie prasowym. Państwa członkowskie są bowiem odpowiedzialne za wypłacanie kwot pomocy i kontrolę wydatków w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR), natomiast zadaniem Komisji jest czuwanie nad prawidłowym wykorzystaniem środków przez państwa członkowskie - dodano.

Na mocy najnowszej decyzji KE środki finansowe zostaną odzyskane od 14 państw członkowskich: Belgii, Danii, Niemiec, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoch, Łotwy, Luksemburga, Węgier, Polski, Słowenii, Finlandii oraz Wielkiej Brytanii.

Od Polski zażądano kwoty 39,2 milionów euro (skutek finansowy jest niższy ze względu na kwoty już odzyskane od państwa członkowskiego lub przez nie zwrócone: 30,4 milionów euro)  ze względu na niedociągnięcia dotyczące systemu LPIS-GIS, administracyjnych kontroli krzyżowych, płatności, stosowania sankcji i wstecznego odzyskiwania nienależnych płatności oraz opóźnienia w kontrolach na miejscu.

Jak podano w załączniku do decyzji 42, korekta w podziale na poszczególne państwa członkowskie (w mln euro) w odniesieniu do Polski dotyczy następujących pozycji:

- składowanie interwencyjne - korekta proponowana ze względu na nieprawidłowe księgowanie pozycji „koszt wydania z magazynu” w rachunkach składowania kukurydzy i masła w magazynach państwowych:  0,047 / 0,047 (Kwota korekty / Wielkość skutku finansowego korekty - skutek finansowy korekty określono z uwzględnieniem wcześniejszych pokrywających się korekt oraz kwot odzyskanych już przez Komisję Europejską; kwoty w mln euro)

- składowanie interwencyjne – korekta proponowana ze względu na nieprawidłowe księgowanie wartości produktów w rachunkach składowania zbóż i cukru w magazynach państwowych: 0,011 / 0,011

- pomoc obszarowa – korekta proponowana ze względu na niedociągnięcia dotyczące systemu LPIS-GIS, administracyjnych kontroli krzyżowych, płatności, stosowania sankcji i wstecznego odzyskiwania nienależnych płatności, a także opóźnienia w kontrolach na miejscu:  39,177 / 30,416.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • Andrzej 2013-08-14 18:59:22
  Jeżeli dojdzie do zwrotu nienależnie wypłaconych kwot z funduszy unijnej polityki rolnej do budżetu UE, po wyroku sądu UE, to należność tą wypłaci budżet państwa, na który zrzucają się płatnicy VAT, akcyzy, CIT, PIT. Należność ta nie będzie pochodziła z budżetów lokalnych, czyli między innymi z podatku rolnego, który jest podatkiem lokalnym gmin. Czyli kto się zrzuci mili Państwo. arszczecin, jeżeli jesteś tylko jedynie płatnikiem podatku rolnego, to na Ciebie nie liczą.
 • arszczecin 2013-08-14 15:46:46
  airtolek, na mnie nie licz :)
 • airtolek 2013-08-14 15:16:33
  czyli co zrzutka mili Państwo ;-))
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!