PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zwrot akcyzy przepada przy zmianie właściciela gospodarstwa

Zwrot akcyzy przepada przy zmianie właściciela gospodarstwa

Traci możliwość otrzymania zwrotu akcyzy za paliwo ten rolnik, który przestaje być właścicielem gospodarstwa. Natomiast nowy właściciel nie może posłużyć się przy składaniu wniosku fakturami zbieranymi przez poprzedniego właściciela.



I ministerstwo nie zamierza nic w tej sprawie zmieniać.

- Ojciec przepisał mi gospodarstwo z końcem stycznia, i wszystkie faktury za paliwo są na niego – mówi czytelnik. - W gminie dowiedziałem się, że nie przysługuje mi zwrot za akcyzę do paliwa, bo faktury są wystawione na ojca, a nie dla mnie. Czy naprawdę nie przysługuje mi zwrot akcyzy? Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

O sprawie takiej pisaliśmy już dwa lata temu.

Może coś się zmieniło? Czy ministerstwo myśli o zmianie tych przepisów, czy też uważa je za właściwie regulujące problem? – zapytaliśmy w MRiRW.

Z odpowiedzi wynika, że nic się nie zmieniło w uregulowaniu tego problemu i nic się nie ma zmienić:

„W związku z pytaniami w sprawie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej uprzejmie informuję, że zgodnie z ustawą z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. Nr 52, poz. 379, z późn. zm.) zwrot podatku akcyzowego przysługuje producentom rolnym – osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, będącymi posiadaczami gospodarstw rolnych w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

Stosownie do art. 6 ww. ustawy z dnia 10 marca 2006 r., wnioski o zwrot podatku akcyzowego producenci rolni mogą składać w terminach: od 1 lutego do ostatniego dnia lutego oraz od 1 sierpnia do 31 sierpnia danego roku wraz z fakturami VAT albo ich kopiami, stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego za okres 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o zwrot podatku akcyzowego.

Składający wniosek o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej musi m.in. być posiadaczem gospodarstwa rolnego w momencie składania wniosku i powierzchni użytków rolnych, które wykazał we wniosku, a które w ewidencji gruntów i budynków na dzień 1 lutego są wykazane jako użytki rolne.

W przypadku, gdy producent rolny przekaże gospodarstwo, to nie będąc już posiadaczem użytków rolnych w dniu składania wniosku nie może ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego na przekazane użytki rolne.

Tylko faktury stanowiące dowód zakupu przez wnioskodawcę oleju napędowego do produkcji rolnej prowadzonej w posiadanym gospodarstwie rolnym, stanowią podstawę do ustalenia kwoty zwrotu podatku akcyzowego dla wnioskodawcy.

Biorąc pod uwagę, iż syn od końca stycznia 2015 r. jest posiadaczem gospodarstwa rolnego, w 2015 r. syn może składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego, wraz z załączonymi fakturami albo ich kopiami stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego za okres 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o zwrot podatku akcyzowego wystawionymi na siebie.”

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

  • wasacz 2017-08-17 10:26:23
    debilami są prawodawcy, ale czy nie są tez ci ktorzy nie wiedzą ze za poł roku przepisza gospodarstwo i biorą faktury na siebie....
  • normalny 2017-02-15 18:35:19
    mała poprawka do terminów 1 marzec i 2 września
  • normalny 2017-02-15 18:26:39
    Gościu nie rozumiesz problemu - umowa dzierżawy w ogóle nie jest potrzebna, gdy syn uprawia ziemie a rachunki są na ojca - to ojciec występuje o zwrot podatku akcyzowego i nie ma problemu.Problem w tym gdy przekaże ojciec synowi testamentem lub darowizną. a trafi termin pomiędzy terminami zwrotów akcyzy wówczas przekazujący traci. Trzeba by pilnować aby dokumenty przekazania gospodarstwa były sporządzane w terminach 1 marca lub 1 listopada. Jak zwykle rządzący to debile ?!
    terminy
  • Ciupek 2015-02-28 19:23:39
    To niech panowie napiszą między sobą umowę dzierżawy na potrzeby gminy. Nie musi być zarejestrowana w starostwie.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.92.153.90
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!