PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Działalność pozarolnicza będzie opodatkowana?

Działalność pozarolnicza będzie opodatkowana? fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 12-10-2017 13:07

Tagi:

Ożywioną dyskusję wywołała wczoraj w Sejmie zapowiedź skreślenia przepisu zwalniającego z podatku dochodowego dochody podatników osiągane z działalności pozarolniczej.Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zawiera propozycję skreślenia pkt. 21 w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku od osób prawnych, który zwalniał od podatku dochody podatników z działalności pozarolniczej.

Przepisu bronili posłowie PO. Poseł Małgorzata Pępek twierdziła, że jeśli takie dochody były, to i tak były przeznaczone na wspieranie działalności rolniczej.

- Było to z korzyścią dla spółdzielni rolniczych i spółek Skarbu Państwa oraz wszystkich podmiotów prawnych prowadzących produkcję rolną - mówiła. - Z uzasadnienia ustawy wynika, że to zwolnienie spowodowało brak opodatkowania prowadzonej działalności pozarolniczej, ponieważ w przypadku przychodów z tej działalności powiększonej o działy specjalne produkcji rolnej powyżej 40% przychodów w ogóle, to dochód podlegał pełnemu opodatkowaniu. Jest to zła zmiana, która spowoduje, że wszystkie podmioty prawne, w tym spółki Skarbu Państwa, wykonujące drobne usługi pozarolnicze będą opłacały co miesiąc podatek dochodowy od tej działalności. To jest skandaliczne i ograniczające wykorzystywanie potencjału do rozwoju. Mówicie, że nie podnosicie podatków, a jednak to jest ewidentne, że je podnosicie.

Poseł Małgorzatę Pępek poparł poseł Zbigniew Ajchler. Zaapelował do prezentującego projekt zmian podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Pawła Gruzy:

- Panie ministrze, to będzie wielka szkoda, jeśli państwo nie uwzględnicie tego w poprawkach, dla całego świata rolniczego. To funkcjonuje już od ponad 20 lat. To zdaje egzamin. Przecież te usługi pozarolnicze – to jest orka, to jest siew, to jest używanie specjalistycznych maszyn i urządzeń – to są usługi, z których korzystają ci mali rolnicy. Myślę, że to będzie hamulcem nowoczesnych usług, że to będzie hamulcem rozwoju,  hamulcem, jeśli chodzi o wykorzystanie nadmiaru posiadanych mocy w związku z kupowanymi nowymi maszynami.

Wiceminister finansów Paweł Gruza zwrócił uwagę, że uszczelnienie systemu podatku dochodowego "nie jest naszym wybrykiem, ale tendencją międzynarodową". Jak stwierdził, są w projekcie – a także w innych zmienianych równolegle przepisach – zapisy kompensowane przywilejami, choć ustawa „realnie zmienia proporcje i realnie zmienia przepływy finansowe na korzyść budżetu, i od tego, od tej konstatacji nie uciekniemy”.

- Jeśli chodzi o zlikwidowanie zwolnienia dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, to oczywiście prawodawcą jest parlament, w związku z tym w oczywisty sposób będziemy dyskutować o tych przepisach i będziemy się nad nimi pochylać, niemniej jednak zwracam uwagę na fakt, że te konkretne przepisy także były wykorzystywane w sposób nieuprawniony, kiedy pod płaszczykiem działalności rolniczej była prowadzona działalność, nie wiem, konsultacyjna, doradcza i powodowało to zaburzenie konkurencji w tym zakresie. Te racje będziemy przedstawiać w toku dalszych prac, mam nadzieję, w Sejmie – zapowiedział wiceminister.

Obecnie zwolnione z podatku są „dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej – w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności – w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12–14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

 • jezus z osp 2017-10-21 14:09:02
  Miastowe nie--/roby internetowe i hejterzy jednak na bezrobociu chyba:) ciągle tylko piszą te swoje brednie, odejdźcie w końcu od waszych wysłużonych komputerków i za robotę się weźcie, a nie tylko hejtujecie. Źle wam? to na wieś okrągły rok po 10h dziennie, w święta też wolnego nie ma, w porównaniu do nieróbstwa i socjalu miastowego. już za widły i zobaczycie czy tak lekko jest.
  Jak chłop chce jeszcze robić to cię boli majekabud? jak ma mało kasy to mausi dorobić ..
 • majekabud 2017-10-13 13:52:10
  Niech się wezmą za pseudo rolników robią w budowlance podatków nie płacą Krus 800 zł na kwartał i płacze A ja też pracuje w budownictwie i opłacam ZUS 1200 VAT 23 i 8 % i 19%dochodowego co miesiąc i jak z takim Konkurować
 • młody rolnik 2017-10-13 10:49:49
  Miastowy przepracuje swoje parę godzin, ma wolne niedziele, L4, wakacje. A rolnik, no niestety, pracuje 24/7. Zawsze czuwa, codziennie oporządza się. Zarabia dużo ale jeszcze więcej wydaje. Który miastowy kupuje tyle paliwa, czy wydaje na maszyny? A jeść każdy musi. Jakieś ulgi należą się rolnikom. Gwarantuje, że po tygodniu zapierdalania na wsi nie jeden mieszczuch z podkulonym ogonem wróciłby do swoich 4 kątów. Pozdrawiam
 • Kmieć 2017-10-12 19:46:05
  Morawiecki - mistrz uszczelniania podatków wziął się za wieś bo w kasie pustawo.
 • kitamicha 2017-10-12 18:36:08
  Zamknąc wszystkie niedochodowe gospodarstwa rolne -???a miasto umrze z głodu ! Czaisz to ?
 • OKMPZ 2017-10-12 17:04:38
  Chcieliście pis na wsi to macie. Za dojnej zmiany wszyscy pójdą z torbami.
 • dawnamiastowa 2017-10-12 15:13:33
  Do podatnik utrzymujący wieś i stopzłodziejstwu: zapraszam do gospodarstwa na rok. Zmienicie zdanie.
 • grucha 2017-10-12 14:34:23
  świat należy do zaradnych a frajer podatki płaci
 • krufka 2017-10-12 14:23:19
  To znaczy że PiS dobierze się do rolników. Jurgiel czemu śpisz.
 • aska 2017-10-12 13:59:30
  Też bym tak chciała, aby dochody z mojego sklepu nie były opodatkowane, bo dofinansowuję moje małe, niedochodowe gospodarstwo rolne.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!