W ubiegłym tygodniu europosłowie Jadwiga Wiśniewska i Janusz Wojciechowski zainicjowali działania na rzecz wyłączenia metanu z zakresu dyrektywy o krajowych limitach emisji (National Emission Ceilings Directive - NEC).

Jak poinformowała Wiśniewska ich stanowisko poparło 46 deputowanych, w tym cała delegacja Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas debaty Jadwiga Wiśniewska wskazywała, że dodatkowa regulacja wprowadzi zbyt duże obciążenia dla sektora rolniczego i produkcji zwierzęcej.

- Redukcja pogłowia bydła mięsnego, mlecznego, trzody chlewnej, nie tylko w moim kraju – Polsce – przybierze bardzo dużą skalę. Szacuje się, że w Polsce redukcja pogłowia bydła mięsnego może sięgnąć nawet 42 proc. ,  a mlecznego  - 24 proc. - mówiła europosłanka PiS.

Jadwiga Wiśniewska przypomniała, że w ostatnich latach spadek hodowli w Polsce był znaczny i pogłębianie tego zjawiska będzie bardzo niekorzystne zarówno dla polskich jak i dla europejskich rolników.

Nowa dyrektywa kładzie szczególny nacisk na redukcję emisji amoniaku ze źródeł rolniczych. Plany KE zakładają w przypadku Polski, że do 2030 r. w powietrzu ilość amoniaku ma łącznie spaść o 27 proc., co może poważnie odbić się na wielkości pogłowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!