PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

eWniosekplus – czy to może się udać?

eWniosekplus – czy to może się udać? fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 18-12-2017 09:18

Tagi:

Brak komputera lub Internetu nie jest przesłanką do złożenia wniosku w formie papierowej – uprzedza MRiRW i zapewnia, że rolnicy otrzymają od ARiMR oraz ODR-ów wszelką pomoc niezbędną do złożenia nowych wniosków o dopłaty.Od 2018 roku wszystkie wnioski o dopłaty bezpośrednie mają być składane przez Internet.

W uzasadnieniu nowego projektu ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw podano: „(...) w uzasadnionych przypadkach, zgodnie z projektowanymi przepisami, istniałaby możliwość składania wniosków w papierowej formie”.

Więcej: Wnioski o dopłaty jednak niekoniecznie elektronicznie

Nie zapisano tego jednak w tekście samej ustawy. Co to znaczy "uzasadnione przypadki"? Zapytaliśmy w MRiRW, ale zamiast odpowiedzi na to pytanie otrzymaliśmy zapewnienie... że e-wniosek to konieczność: Zgodnie z przepisami art. 17 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 809/2014 wymagane jest, aby od 2018 r. wszystkie wnioski o przyznanie pomocy w ramach systemów pomocy obszarowej oraz wnioski o płatność w ramach środków wsparcia obszarowego były składane na elektronicznym formularzu geoprzestrzennego wniosku (GSAA).

Jednocześnie, zgodnie z art. 17 ust. 3 ww. rozporządzenia, jeżeli beneficjent nie jest w stanie złożyć wniosku o przyznanie płatności z wykorzystaniem geoprzestrzennego formularza, właściwy organ zapewnia beneficjentowi:

             albo niezbędną pomoc techniczną,

             albo z góry ustalone formularze i odpowiednie materiały graficzne w formie papierowej.

W tym przypadku właściwy organ przenosi informacje otrzymane od beneficjenta do geoprzestrzennego wniosku o przyznanie płatności.

Należy podkreślić, że w przepisach prawa UE, a także w wytycznych Komisji Europejskiej (KE) nie zostały zdefiniowane przypadki, w których rolnik nie jest w stanie złożyć wniosku z wykorzystaniem formularza GSAA. Niemniej jednak w ocenie KE, brak komputera lub Internetu nie jest przesłanką do złożenia wniosku w formie papierowej.

Dlatego też biorąc pod uwagę, że to kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) jest właściwy w sprawach dotyczących płatności bezpośrednich oraz płatności niezwiązanej do tytoniu, każdorazowo będzie oceniał czy rolnik nie mógł złożyć e-wniosku.

A na jakiej podstawie to oceni? O tym nie ma już ani słowa – ani w projekcie ustawy przenoszącej unijne uregulowanie na grunt polski, ani w wyjaśnieniach ministerstwa. A przecież o to właśnie pytaliśmy. Czyżby rozwikłanie tajemnicy, co kryje się za określeniem „uzasadnione przypadki” było nie do wykonania?

Poza tym art. 17 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 809/2014 wymagał objęcia wnioskami geoprzestrzennymi w 2016 roku co najmniej 25 proc. całkowitego obszaru, a w 2017 -nawet 75 proc.

Czy tak było w Polsce - i dlaczego było tak, jak było? Dlaczego w 2018 roku ma być wobec tego od razu 100 proc.? Nie wiemy. Pytamy w MRiRW.

Jeśli „w ocenie KE, brak komputera lub Internetu nie jest przesłanką do złożenia wniosku w formie papierowej" – to gdzie podano taką ocenę i co wobec tego jest "w ocenie KE" przesłanką do złożenia przez rolnika wniosku w formie papierowej? Dlaczego nie wymienia takich przypadków projekt ustawy, tylko zostawia to do rozstrzygnięcia na niejasnej podstawie nie wiadomo komu? Czy nie będzie to powodem do konfliktów? Czy zobowiązanie do zapewnienia beneficjentowi niezbędnej pomocy technicznej będzie spełnione, jeśli w biurze ARiMR stanie komputer z dostępem do Internetu? W jaki sposób w biurach powiatowych ARiMR zapewni się skuteczną pomoc techniczną niezbędną do komputerowego złożenia wniosków - np. ile komputerów będzie dostępnych w jakim czasie dla ilu rolników? Zwyczaje polskich rolników co do terminu składania wniosków pokazują, że większość robi to w ostatnich dniach składania wniosków.

Pytań wciąż jest więcej niż odpowiedzi. Próżno szukać w wyjaśnieniach ministerstwa rozwiania takich wątpliwości. Mamy za to zapewnienia, że agencja przeprowadzi kampanię informacyjną: Projektowana zmiana ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego upoważnia kierownika biura powiatowego ARiMR jako organu właściwego do zapewnienia beneficjentom niezbędnej pomocy technicznej.

Aby zapewnić pełną możliwość elektronicznego składania wniosków, sukcesywnie będzie podejmowanych szereg działań szkoleniowych oraz informacyjno-promocyjnych.

W szczególności, ARiMR planuje przeprowadzenie szerokiej kampanii informacyjnej w zakresie wypełniania wniosków za pośrednictwem nowej aplikacji eWniosekplus, podkreślając jednocześnie korzyści ze składania wniosków przez Internet. Należy podkreślić, że głównym atutem aplikacji będzie:

             brak konieczności wypełniania części alfanumerycznej wniosku. Deklaracja rolnika będzie powstawała w oparciu o część graficzną poprzez wyrysowywanie poszczególnych upraw;

             możliwość złożenia wniosku bez konieczności modyfikacji danych, w przypadku, gdy powierzchnie deklarowane do płatności nie uległy zmianie w stosunku do poprzedniego roku (uproszczony tryb złożenia wniosku);

             wyświetlanie na bieżąco w trakcie wypełniania wniosku wskazówek w zakresie uzupełniania pół, dołączania wymaganych załączników, a także komunikatów o stwierdzonych brakach lub błędach we wniosku. Ich poprawianie lub uzupełnianie przed zatwierdzeniem i wysłaniem do BP ARiMR pozwoli na uniknięcie zmniejszeń dopłat z powodu stwierdzonych nieprawidłowości;

             kontrole wstępne w zakresie przekroczenia maksymalnego kwalifikowanego obszaru do płatności oraz kontrole krzyżowe umożliwią korygowanie danych w okresie składania wniosków bez ryzyka zmniejszeń i kar w zakresie płatności.

Prawidłowo wypełnione wnioski w aplikacji eWniosekplus nie będą wymagały dodatkowych wyjaśnień składanych przez rolników, co w konsekwencji przyspieszy obsługę wniosku oraz da szansę na wcześniejszą wypłatę płatności.

Ponadto, kampania informacyjna obejmować będzie także praktyczne przygotowanie rolników w zakresie wypełniania e-wniosków. Na stronie internetowej ARiMR opublikowane zostaną także filmy instruktażowe jak „krok po kroku” wypełnić e-wniosek.

Jak informuje ARiMR, w biurach powiatowych ARiMR przez cały okres naboru wniosków będą czekały na rolników stanowiska komputerowe, z których będzie można skorzystać przy wypełnianiu wniosku w aplikacji eWniosekplus. Jak zapewnia ARiMR, pracownicy biur powiatowych udzielą wszelkich niezbędnych porad, jak prawidłowo wypełnić i złożyć wniosek przez Internet.

Również ośrodki doradztwa rolniczego w całym kraju włączą się w upowszechnianie informacji dotyczącej sposobu składania wniosków o przyznanie płatności w formie elektronicznej.

Rolnicy nie mają dobrych doświadczeń w korzystaniu z doradztwa ARiMR i ODR przy składaniu wniosków. Czy tym razem może się to udać? Czasu jest coraz mniej, a nie są wyjaśnione podstawowe kwestie. „Szeroka kampania informacyjna” powinna się już zacząć.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (68)

 • życzliwy 2018-02-16 13:15:09
  Tak ODRy wszystko zrobią , tym bardziej że w jednym terminie będzie restrukturyzacja, a nad jej biznesplanem trzeba chwilę się pochylić, a chętnych jest trochę, do tego rolnicy czekają zawsze do końca z terminem składania wniosku. Powodzenia życzę doradcom z ODR w całym kraju bo wesoło to nie będą mieć. Pozdrawiam
 • artmetic ekonsulting 2017-12-23 03:24:53
  Dotacje unijne, przygotowanie wniosków:

  artmetic.pl
 • Arimr 2017-12-22 21:41:07
  Jarek B. To miastowy picus co naczytal sie propagandy a nie wnioski robil. Z tad te bledy co do efy i stosowania chemi na nie od 2018 roku.
 • Sushimon 2017-12-22 09:28:36
  Do Jarka B: Ciekawe rzeczy prawisz, skoro zakaz stosowania środków ochrony roślin (za wyjątkiem zagajników o krótkiej rotacji na których nie można stosować już teraz) wchodzi od 2018 roku, ale cóż, wiesz lepiej :)
  Zastanawia mnie tylko przyjmowanie na siebie zbędnych zobowiązań których można uniknąć, ale co kto lubi :)

  A wracając do tematu, rolnik który musi się pobawić sam ze swoim wnioskiem pewnie wcześniej czy później go wyśle, ale ODR-owcy nie będą mieli paru dni na jeden wniosek. Obawiam się że łącza tego nie wytrzymają. Do złożenia jest ponad 1.300.000 wniosków, na złożenie jest 61 dni. Niech będzie, że jakieś 20 % (hehehe) złoży oświadczenia że zmiany nie nastąpiły. Tak czy inaczej wychodzi jakieś 17.000 połączeń z aplikacją dziennie. Średnio, a znając tendencję większość połączeń będzie od 15 kwietnia, jeżeli nie od 1 maja.
  No życzę powodzenia... :D
 • Jarek B 2017-12-21 22:08:02
  do Sushimon, a kto Ci powiedział, ze EFA nie może być więcej niż 5 %, w czym widzisz podstawowy błąd - takie ogólniki niczego nie wnoszą do dyskusji, i skąd wiesz, że do EFA zgłaszałem strączkowe, których jeśli były, jako EFA nie wolno było pryskać środkami ochrony roślin od 16 czerwca. Więc nie chrzań mi o trollowaniu, tylko sam się poducz

  do pracownik ARiMR błędy wychodzą w kontroli administracyjnej, które się poprawia. Nawet jak składałem na papierze, to i tak za każdym razem było coś do wyjaśnienia.
  Błędy które były u mnie we wniosku, wynikały z tego, że nie było PEG do niektórych działek, tylko dostałem od agencji wykaz PGR, na których bazowałem. Jak nie było PEG, to wyskakiwały błędy, ale wniosek i tak został wysłany. Kto składa wnioski ten wie o co chodzi.

  Nie wiem jakiego typu błędy były w innych wnioskach.

  Wszyscy, którzy zarzucają mi trollowanie, mają bardzo mizerne pojęcie o czym piszą

ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.80.32.33
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!