To już drugi taki „unik” posłów. W czerwcu 2016 roku przyjęto przepisy, dające nadzieję na bardziej rzetelne ocenianie i rekompensowanie rolnikom szkód łowieckich, ale szybko Sejm postanowił, że będą obowiązywać dopiero jednak od 2018 roku. I to nie stało się faktem. Po roku manewr ten właśnie powtórzono: teraz znowelizowana w czerwcu 2016 roku ustawa Prawo łowieckie ma obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Więcej: Zmian w odszkodowaniach łowieckich nie będzie i w 2018 roku

W uzasadnieniu powtórzono ubiegłoroczny argument: „Zmiana terminu wejścia w życie ww. ustawy w zakresie Funduszu Odszkodowawczego jest niezbędna do płynnego i skutecznego wdrożenia rozwiązań dotyczących funduszu i zapewnienia prawidłowego funkcjonowania tego funduszu oraz nowego systemu odszkodowań za szkody łowieckie. Przepis ten wprowadza odpowiednio wydłużone vacatio legis.”

Więcej: Odszkodowania za szkody łowieckie jeszcze rok bez zmian

I tyle. Co to znaczy „odpowiednio wydłużone” i dlaczego dłuższe o rok leżakowanie ustawy okazało się nadal niewystarczające – nie podano.

Tuż przed głosowaniem w tej sprawie poseł Jarosław Sachajko domagał się przyjęcia wniosku mniejszości do rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018.

- Poprawka, nad którą będziemy głosować, pozwoli na wejście w życie uchwalonej już w czerwcu 2016 r. ustawy dotyczącej odszkodowań za szkody łowieckie – mówił poseł Sachajko. - Niepoparcie tej poprawki będzie oznaczało zdradę rolników i dalsze bankructwa gospodarstw rolnych z powodu ogromnych szkód łowieckich. Mam pytanie do rządu. Dlaczego rząd już drugi raz chce okłamywać rolników, że dba o ich gospodarstwa, a jednocześnie po cichu w ustawie okołobudżetowej, jeszcze raz powtórzę, drugi raz odkłada wejście w życie tej bardzo ważnej ustawy? Chcę państwu posłom powiedzieć, że niepoparcie tej ustawy przyczyni się do strajków rolników w grudniu. Rolnicy mają już dość obiecanek, oczekują na uchwalenie tej ustawy.