PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Fundusz Odszkodowawczy za szkody łowieckie jeszcze rok „na wakacjach”

Fundusz Odszkodowawczy za szkody łowieckie jeszcze rok „na wakacjach” Fot. Shutterstock

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 27-11-2017 08:50

Tagi:

Nie pomogły ostrzeżenia przed strajkiem rolników w grudniu, nie pomogły wezwania do dotrzymania danego słowa - Sejm po raz drugi odsunął w czasie wejście w życie nowelizacji ustawy Prawo łowieckie z czerwca 2016 roku.To już drugi taki „unik” posłów. W czerwcu 2016 roku przyjęto przepisy, dające nadzieję na bardziej rzetelne ocenianie i rekompensowanie rolnikom szkód łowieckich, ale szybko Sejm postanowił, że będą obowiązywać dopiero jednak od 2018 roku. I to nie stało się faktem. Po roku manewr ten właśnie powtórzono: teraz znowelizowana w czerwcu 2016 roku ustawa Prawo łowieckie ma obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Więcej: Zmian w odszkodowaniach łowieckich nie będzie i w 2018 roku

W uzasadnieniu powtórzono ubiegłoroczny argument: „Zmiana terminu wejścia w życie ww. ustawy w zakresie Funduszu Odszkodowawczego jest niezbędna do płynnego i skutecznego wdrożenia rozwiązań dotyczących funduszu i zapewnienia prawidłowego funkcjonowania tego funduszu oraz nowego systemu odszkodowań za szkody łowieckie. Przepis ten wprowadza odpowiednio wydłużone vacatio legis.”

Więcej: Odszkodowania za szkody łowieckie jeszcze rok bez zmian

I tyle. Co to znaczy „odpowiednio wydłużone” i dlaczego dłuższe o rok leżakowanie ustawy okazało się nadal niewystarczające – nie podano.

Tuż przed głosowaniem w tej sprawie poseł Jarosław Sachajko domagał się przyjęcia wniosku mniejszości do rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018.

- Poprawka, nad którą będziemy głosować, pozwoli na wejście w życie uchwalonej już w czerwcu 2016 r. ustawy dotyczącej odszkodowań za szkody łowieckie – mówił poseł Sachajko. - Niepoparcie tej poprawki będzie oznaczało zdradę rolników i dalsze bankructwa gospodarstw rolnych z powodu ogromnych szkód łowieckich. Mam pytanie do rządu. Dlaczego rząd już drugi raz chce okłamywać rolników, że dba o ich gospodarstwa, a jednocześnie po cichu w ustawie okołobudżetowej, jeszcze raz powtórzę, drugi raz odkłada wejście w życie tej bardzo ważnej ustawy? Chcę państwu posłom powiedzieć, że niepoparcie tej ustawy przyczyni się do strajków rolników w grudniu. Rolnicy mają już dość obiecanek, oczekują na uchwalenie tej ustawy.

Również poseł Zbigniew Ajchler domagał się wejścia w życie nowelizacji ustawy Prawo łowieckie:

- Pan premier Morawiecki w 2017 r. odpowiedział mi na tej sali, że zmiana ustawy Prawo łowieckie w rozdziale 9: Odszkodowania łowieckie będzie wdrożona w 2018 r. Potwierdził to powagą wicepremiera rządu Beaty Szydło. W związku z tym pytam, panie premierze, jak się mają pana słowa do zapisu poprawki, którą mamy za chwilę przegłosować. Gdzie jest powaga pana urzędu? Już nie mówię o linczu, nie wiem już jak to nazwać, ministrów rolnictwa odpowiedzialnych za ten układ i ministrów ochrony środowiska. Panie ministrze Jurgiel, gdzie jest powaga pana ministra, pana wicepremiera Morawieckiego w tym zakresie? Proszę iść na pola i zobaczyć, co dzisiaj dziki robią z kukurydzą, która ostała się na polu. Tak nie wolno. Odtrąbiliście państwo sukces. Pracowaliśmy do godz. 2 w nocy i co?

Za przyjęciem wniosku mniejszości opowiedziało się tylko 62 posłów, przeciw było 334, wstrzymało się 13.

Sejm wniosek odrzucił.

Uchwalona w czerwcu 2016 r. ustawa dotycząca odszkodowań za szkody łowieckie znów nie wejdzie więc w życie od 1 stycznia – i chyba trzeba już uznać za pewne, że nie wejdzie w życie nigdy.

Prace nad nowymi propozycjami przeciągają się.

Więcej: Szkody łowieckie oszacują i sfinansują Lasy Państwowe?

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (16)

 • Obserwator 2017-11-27 22:41:25
  Czy to czyta " miłośnik kotów" albo inny "jedynie dobry Polak" - oczywiście że nie ! Po co więc wylewać tutaj żale.? Każdy kto zdrowo myśli o rolnictwie wie o ile nam się poprawiło . Jeśli chce zmiany ten musi swoje myśleć i odrzucić tylko tych co nam "poprawili" nie strajkiem a kartką wyborczą da się to zmienić . Mam swoje lata i wiem że mam rację.
 • :D 2017-11-27 22:13:21
  Rolnik. Po części zgadzam się z tobą bo wiem że jest w Polsce wiele obwodów gdzie gro myśliwych to postkomunistyczny beton o wielkim mniemaniu o sobie. Ja mam gospodarstwo i poluję na opolszczyznie i w mojej okolicy duża część myśliwych to leśnicy i rolnicy. I od lat nie mieliśmy większych problemów w kwestii odszkodowań ale staramy się w naszym kole współpracować z rolnikami " dyżury na polach gdzie powstają szkody i wtedy nie ma że boli co noc ktoś inny jeżdzi do rana po polach" trzeba tylko chcieć .
 • rolnik 2017-11-27 21:28:01
  Do @:D
  Jeden z 1700, Hubertusik, czy jak mu tam jest oczywiście wytrwały w swym działaniu.
  Nie zmienia to faktu, że kasta hultai zrzeszona w PZŁ obżera się i dobrze się bawi na koszt społeczeństwa, a zwłaszcza rolnika!. To my musimy karmić zwierzynę z której ty korzystasz i powinieneś za to solidnie płacić, a starczyło by na uczciwe odszkodowania. Jeśli cię nie stać, to żegnam. Jest w Polsce i Europie grupa ludzi których stać. Ale dla tej kasty najlepiej smakuje darmocha czyimś kosztem, więc bronicie swoich przywilejów i tego bandyckiego "modelu łowiectwa" do upadłego .Wie o tym każdy rolnik, a Hubertusik tylko pisze o tym niezmordowanie.
 • :D 2017-11-27 20:56:42
  Hubertusik. obserwuję twoje wpisy i z przy każdej okazji z tak wielką pasja starasz się dowalić myśliwym. Wygląda na to że albo nie chcą cię do zadnego koła łowieckiego przyjąć albo byłeś myśliwym ale cię z PZŁ wy....li. Jestem myśliwym i rolnikiem z wieloletnim stażem i nie wszędzie z rolnikami sobie koła w gumy lecą. A co do tego kto wykańcza rolników i tematu ASF to podziękujcie wszyscy poprzedniemu rządowi. To jełop z tamtej ekipy zakazał polować na terenach gdzie wystąpiło ASF. Ci co hodują świnie wiedzą doskonale jak populacja szybko urosła gdzie nie można było na dzika polować. I wyszło jak w przysłowiu "Chłop zawinił a Żyda powiesili"
 • Hubertusik😁😁😁😁😁 2017-11-27 17:27:13
  Oczywiście art 27 bezprawia łowieckiego tego z 1995r. Żenada przez 2 lata nie można zmienić w/w BEZPRAWIA, w miarę kumaty człowiek w 2 godziny nakreśliłby odpowiednie zmiany 2 tygodnie dlaprawmikow 1 miesiac dla Sejmu i Prezydenta. Najbardziej mieszczą się grzechy zaniechania _ brak decyzji to też DECYZJA😵😵😵😵😵
 • Hubertusik😁😁😁😁😁 2017-11-27 17:07:29
  WZORCOWY MODEL ŁOWIECTWA dobro OGÓLNONARODOWE jakim są dzikie zwierzęta mają być utrzymywane na koszt ROLNIKA od myszy do cesarza każdy żyje z gospodarza. Polski rolnik jest traktowany jak CHŁOP PANSZCZYŻNIANY JEGO PRYWATNA WŁASNOŚĆ JEST BEZKRAWNIE WYDZIERŻAWIANA UPRZYWILIOWANEJ KAŚCIE _ art 27 jest nie konstytucyjny od 2014r, a stracił ważność 21.01.2016r. Wstyd i kompromotacja powodzenia DOBREJ ZMIANIE 🐂🐂🐂🐂🐂🐺🐺🐺🐺🐺
 • Młody rolnik 2017-11-27 17:03:27
  Pis niszczy polskie rolnictwo. Szkody łowieckie to tylko jedna sprawa. Koła łowieckie śmieją się rolnikom w twarz i nic nie robią dziki niszczą łąki kukurydzę zboża niszczą ciężka prace rolnika. Dopłaty bezpośrednie wypłacają w 10 ratach kombinują wysyłają pisma tłumacząc ze jest trudny charakter sprawy Wyrzucają wnioski z PROW. "Modernizacja gospodarstw rolnych wariant D"do kosza. Odmawiając rolnikom przyznania pomocy.!!! Będą protesty....
 • jarkacz 2017-11-27 16:10:34
  ale PIS dymie chłopów,w budżecie na 2018 dotacja na spółki wodne spada z 40 mln zł na 16 mln zł
 • W-40 2017-11-27 15:01:32
  Ja widzę to tak . Rząd odwleka wejście ustawy w życie do momentu aż liczebność dzika zostanie zredukowana . A na pewno będzie zredukowana jeżeli nie przez myśliwych to przez ASF . I wtedy gdy nie będzie szkód ustawa będzie się sprawdzała, nie będzie kosztowne jej wprowadzenie.
 • ar 2017-11-27 14:04:14
  Ogarnijcie się. Chcecie prawo łowieckie, gdzie jest 1 szacujacy na powiat? Gdzie dziś w gminie jest minimum 4-5?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.184.214
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!