Do tych poselskich wypowiedzi odniosła się premier Beata Szydło. Jak powiedziała, rząd postanowił przeznaczyć środki na odbudowę budynków gospodarczych, nie tylko mieszkalnych. - Pan był wtedy w tym rządzie i dzisiaj staje pan w obronie rolników – dziękuję panu za to – ale trzeba taką refleksję było podjąć  już wtedy, ale lepiej późno niż wcale, my to zrobiliśmy – stwierdziła, otrzymując oklaski. -  W tej chwili trwa również szacowanie szkód wśród upraw rolnych. Od 4 września przyjmowane są wnioski. Będą oczywiście przeznaczone środki na odszkodowania. Minister Jurgiel już przygotował całą propozycję, która również zostaje przekazana do rolników. Będą wypłacane środki na odszkodowania dla tych, którzy stracili prywatne lasy. Do tej pory też nie było takiej możliwości, ale podjęliśmy taką decyzję.

24 sierpnia odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas którego omówiono sytuację po nawałnicach i system pomocy.

Rada Ministrów przyjęła 31 sierpnia br. „Program pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej spowodowane wystąpieniem w sierpniu 2017 r. huraganu, gradu lub deszczu nawalnego”.

Więcej o pomocy:
Jurgiel: 159 mln zł na doraźną pomoc dla rolników po nawałnicach
Rolnicy mogą już składać wnioski do ARiMR o pomoc klęskową

Sejm nie przyjął jednogłośnie informacji Rady Ministrów na temat działań podejmowanych w związku z sytuacją powstałą wskutek silnych wiatrów i intensywnych opadów atmosferycznych, które miały miejsce w sierpniu 2017 r. – przekazano ją do głosowania.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!