Taryfa G czy C dla rolnika?

Wybór najlepszej dla gospodarza taryfy jest nie lada wyzwaniem. Z jednej strony rolnik musi zmierzyć się z rygorystycznym regulaminem dotyczącym przyznawania taryfy przez dystrybutora, z drugiej strony z faktycznym zużyciem i przeznaczeniem prądu. Wielu rolników zmuszonych jest do korzystania z taryfy C11, mimo że większość prądu zużywa w swoim gospodarstwie domowym. Dlaczego zatem nie mogą posiadać taryfy G jak każdy właściciel domu czy mieszkania? Problem tkwi w luce prawnej i definicji, która nie określa precyzyjnie, kim jest rolnik. Co do zasady, taryfa G przeznaczona jest dla gospodarstw domowych oraz innych odbiorców przyłączonych do sieci niskiego napięcia np. domy dziecka, klasztory. Jednakże, gdy nasze gospodarstwo zużywa niewielką ilość prądu i działalność ogranicza się jedynie do drobnych prac, nie ma zasadności posiadania innej taryfy niż G. Natomiast taryfa C przeznaczona jest dla odbiorców instytucjonalnych zasilanych z sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia, do których zalicza się m.in. gospodarstwo rolne wykorzystujące prąd w celach produkcyjnych. Wybór zatem zależy od rodzaju działalności w gospodarstwie. Czasami jednak można zetknąć się z oporem ze strony dystrybutora, który narzuca nam rodzaj taryfy lub nie wyraża zgody na jej zmianę.

Jak oszczędzić na prądzie nie zmieniając taryfy?

Oczywiście można dociekać swoich roszczeń u dystrybutorów, ale zwykle kończy się to i tak na niekorzyść rolnika. U wszystkich sprzedawców energii elektrycznej, taryfa C jest dużo droższa niż G. W większości przypadków to różnica 35 - 40% ceny za 1 kWh oraz znacznie wyższe, miesięczne opłaty handlowe. Jeżeli gospodarstwo znajduje się w województwie mazowieckim i zużywa rocznie 15 MWh, to po zmianie sprzedawcy energii jest w stanie zaoszczędzić ok. 3000 złotych w skali roku. Zmiana sprzedawcy prądu na takiego, który oferuje najbardziej konkurencyjne stawki na rynku dla taryfy C to czysty zysk dla gospodarza i realna oszczędność.

Przykład. Marka Po Prostu Prąd oferuje obecnie 0,22 zł netto za 1 kWh oraz całkowity brak opłaty handlowej dla taryfy C11. Po podliczeniu rocznego zużycia prądu w gospodarstwie rolnym (jeżeli posiadamy taryfę C) oszczędzamy od 35 do 50 proc. W przypadku gdy posiadamy taryfę G, Po Prostu Prąd oferuje 0,20 zł netto za 1 kWh i brak opłaty handlowej.