PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ile kosztowałoby budżet umorzenie rolnikom kar za przekroczenie kwot mlecznych?

Ile kosztowałoby budżet umorzenie rolnikom kar za przekroczenie kwot mlecznych? MRiRW chce umorzyć rolnikom kary za przekroczenie kwot mlecznych; fot. EC 2015

Należność od Polski z tytułu kar za przekroczenie kwot mlecznych zostanie w całości potrącona z przysługujących Polsce środków przekazywanych w styczniu 2016 roku.Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel skierował do komisarza Phila Hogana wniosek o podjęcie niezbędnych działań legislacyjnych w sprawie umorzenia kar producentom mleka. Chodzi o danie kompetencji państwom członkowskim do zaniechania poboru kar od rolników i dodanie w stosownym rozporządzeniu nr 595/2004 zapisu: „Państwa członkowskie mogą zdecydować o zaniechaniu poboru niewpłaconych do właściwego organu rat należnych kwot".

A co oznacza to dla budżetu naszego państwa? Zapytaliśmy w Ministerstwie Finansów: Czy budżet państwa zapłacił całą karę do UE? Czy Polska opłaciła całą należność, czy ma ją rozłożoną na raty? Co z oprocentowaniem należności? Ile będzie kosztować budżet państwa ewentualne umorzenie kolejnych rat rolnikom?

Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

„Łączna kwota <kar mlecznych> to 636,5 mln zł, z tego już opłacone ok. 253,8 mln zł.

Pozostała kwota (ok. 382,7 mln zł) ma być płatna w dwóch ratach: do 30 września 2016 r. oraz do 30 września 2017 r.

Raty płacone przez producentów mleka są nieoprocentowane, z wyjątkiem sytuacji, gdy dany  producent wyczerpał przysługujący mu limit  pomocy <de minimis>. Limit ten, określony dla pojedynczego gospodarstwa rolnego na 3-letni okres, wynosi równowartość 15 tys. euro.

W przypadku wyczerpania ww. limitu, raty są oprocentowane w wysokości 2,76% w stosunku rocznym.

Zgodnie z regulacjami należność od Polski zostanie w całości potrącona z przysługujących Polsce środków przekazywanych w styczniu 2016 roku.”

Tyle wyliczeń – czyżby resort finansów nie spodziewał się przyjęcia przez UE polskiej propozycji i nie liczył, ile będzie ona kosztować budżet państwa?

Agencja Rynku Rolnego też nie posiada takich wyliczeń i zapewnia tylko, że „zebrane środki przekazuje niezwłocznie na konto budżetu państwa." Co drugi rolnik wystąpił o podział kar na raty, ale kwotowo dotyczy to prawie całości należności z tego tytułu:

„Ustalone w decyzjach Dyrektorów OT ARR kwoty przekazywane są przez beneficjentów za pośrednictwem podmiotów skupujących do dnia 30 września, odpowiednio w latach 2015-2017. Wsparcie ratalne otrzymało ponad 30 tys. producentów mleka (prawie połowa ogółu producentów zobowiązanych do zapłaty opłaty z tytułu przekroczenia kwot mlecznych), a udział należnych opłat objętych systemem ratalnym w stosunku do opłat wynikających z decyzji w sprawie wysokości należnych opłat wyniósł prawie  90%.”

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (41)

 • Krys 2016-01-05 19:03:58
  a ja nie rozumiem jednej zeczy skoro polska jest zamieszana w nad produkcie mleka to czemu mleczarnie sprowadzaia mleko surowe z Litwy mowa tu nap.. o mleczarni z Grajewa a podejzewam ze to nie jest odosobniony przypadek a za nadmiar surowca zaplaci polski chlop wienc gdzie tu logika i sprawiedliwosc tyle w temacie
 • analityk rynku 2016-01-02 19:00:09
  @polak-jest takie przykazanie-nie kradnij
 • polak 2016-01-02 15:50:53
  Najwiecej sie udzielaja ci co nie maja zielonego pojecia o rolnictwie Banda idiotow zal czytac te wasze wypowiedzi byscie jeden drugiego pozprzedawali Judasze
 • stop bolszewii 2016-01-02 13:32:51
  @a co zainwestowali?z pieniedzy miejskich?tak kazdy moze inwestować za cudze
 • ecipeci 2016-01-02 11:11:33
  Najlepszy biznes jak zwykle zrobili spekulanci, myślę że NIK powinien bliżej przyjrzeć się transakcjom na kwotach mlecznych.
 • a 2016-01-02 11:05:43
  Proponuję przyjrzeć się strukturze wiekowej najbardziej ukaranych. U mnie w gminie sami najlepsi młodzi, ambitni hodowcy, którzy zainwestowali niemałe pieniądze w budowy nowoczesnych obór. Na kwoty zabrakło, zresztą była mowa, że ostatni rok, karać nie będą lub tylko symbolicznie. Zachęcali do produkcji, dawali PROW dla hodowców, perspektywy dla mleczarstwa analitycy wieścili. Pół roku dobrej ceny i rynek się ze..rał. Najbardziej perspektywiczne stada zostały skarcone.Prawda jest okrutna, bydło to pułapka, wiezienie do końca życia, o wczasach z rodziną zapomnij, w gów..ie rzeźbisz do końca życia.
  Wygranymi są wszelakie firmy wciskające pasze, premiksy, maszyny, roboty udojowe etc. tudzież banki a na końcu komornicy...
 • raz sierpem raz młotem czerwona hołotę 2016-01-02 09:48:00
  jak umorzy sie kary to braknie pieniedzy dla innych rolników,przeciez te pieniadze zostana innym zabrane,tak lobby krowiarskie chce zyc kosztem innych
 • normalny rolnik 2016-01-02 09:36:20
  ty rolnik a ty uważasz że zamkniecie w wiezieniu mordecy to odwet czy sprawiedliwość-wiec nie okradaj innych bo inni musza na ciebie pracować żulu
 • Tom 2016-01-02 09:09:43
  Limit max kosztował 1zł/kg a kara podobnie.
  Czyli kupując w najdroższym czasie limit zwróci się po roku.
  I ktoś mówi że to kiepska inwestycja!?
 • lech 2016-01-02 08:46:45
  Zapominacie ,ze kwota mleczna nie byla wszedzie tak dostepna do zakupu poniewaz cwaniazczki blizej koryta wiedzieli co sie swieci kupowali kwoty i wydzierzawiali aby pozniej w czasach gdy limit kosztowal nawet ponad 1 zl zaczac nimi handlowac.Po drugie rolnicy zostali celowo wprowadzeni w bład,nikt nie mowil ze kary napewno beda i to wysokie tylko zachecano ich do produkcji a ze to moze nie bedzie kar zostana umozone lub beda niskie ze wzgledu ze to ostatni rok i Bruksela zminimalizuje kare.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.165.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!