PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ile kosztuje utylizacja świń na obszarach ASF?

Ile kosztuje utylizacja świń na obszarach ASF? fot. Shutterstock

Czy ktoś liczy, ile płacimy za utylizację świń? Ile kosztuje „ubój bioasekuracyjny”, prowadzony na Podlasiu?Niestety nikt – ani GIW, ani PIW w Białej Podlaskiej, ani MRiRW – nie odpowiada na pytania dotyczące skali „uboju bioasekuracyjnego” prowadzonego na Podlasiu. Nikt nie informuje też, ile zdrowych świń jest do wybicia w całym "okręgu zapowietrzonym". A ile kosztuje taki ubój?

Odpowiadając na interpelację poselską posła Jarosława Sachajki, minister Krzysztof Jurgiel podał, że koszt poniesiony w związku z ASF na zabicie świń (w tym dojazd i utylizacja, brutto w zł) w 2014 r. wyniósł 106 452,83 w tym utylizacja 90 509,00; w 2015 - 37 827,08 w tym utylizacja 34 873,00; w 2016 - 571 289,86 w tym utylizacja 34 873,00.

Dane te trzeba potraktować jako wątpliwe, już chociażby z racji powtórzenia kosztu za utylizację, który w 2016 roku miałby być taki sam, jak w 2015 – choć koszt uboju świń byłby w ubiegłym roku 15 razy większy, niż rok wcześniej, jak wynika z podanych informacji. Koszt uboju (z utylizacją) w 2014 r. był tylko o ok. 1/10 wyższy niż koszt samej utylizacji. W kolejnych latach dane te "rozjeżdżają się" wyraźnie. Zatem podane dane są ewidentnie błędne.

Więcej: Mizerna pomoc po ASF

A jak wyglądają te informacje za 2017 r.?

ARiMR dopłaca do utylizacji padłych zwierząt. Za okres styczeń - maj 2017 r. wypłaciła firmom utylizacyjnym 26.172.932,56 zł – podała agencja kilka dni temu.

Więcej: Ile wydajemy na dopłaty do utylizacji padłych zwierząt?

Ile w tym roku dopłacono firmom zajmującym się utylizacją? W szczególności: ile dopłacono firmom utylizującym w powiecie Biała Podlaska w 2016 i 2017 r.? Jakie to były firmy? Jakie zwierzęta utylizowały? – zapytałam w ARiMR, ale i tym razem pełnej informacji nie ma.

„W umowach o współpracy zakres terytorialny działania podmiotu utylizacyjnego wskazany jest w podziale na województwa, nie na powiaty. W związku z tym nie ma możliwości podania, które zakłady utylizacyjne świadczą usługi na terenie powiatu Biała Podlaska. W województwie podlaskim, na terenie którego znajduje się powiat Biała Podlaska usługi utylizacyjne na rzecz producentów rolnych świadczą następujące podmioty: PP-H HETMAN Sp. z o.o., EKO-STOK Sp. z o.o., STANS Sp. z o.o. Sp. k., PPP BACUTIL Sp. J. , SARIA POLSKA Sp. z o.o., ENERGOUTIL Sp. z o.o., STRUGA SA” – wyjaśnia agencja.*

A kto utylizuje świnie z ASF lub podejrzeniem tej choroby? Ile kosztowała utylizacja świń w 2015, 2016 i 2017 r.?

„Podmioty utylizacyjne mogą w ramach i na warunkach ww. umów o współpracy świadczyć usługi w zakresie zbioru, transportu i unieszkodliwiania padłych świń na obszarach zagrożonych ASF, jednak obszar działania Podmiotu utylizacyjnego musi być zgodny z jego zakresem terytorialnym określonym w zawartej umowie” – tylko tyle ma do powiedzenia na ten temat ARiMR.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Białej Podlaskiej, pytany 20 czerwca o koszt likwidacji  "okręgu zapowietrzonego" w Husince i Woskrzenicach, odparł: „proszę wybaczyć ale nie dysponujemy czasem aby Pani teraz odpowiedzieć. Jesteśmy teraz bardzo zajęci likwidacją ognisk asf, odpowiemy jeżeli wykonamy konieczne czynności związane ze zwalczaniem”.

Odpowiedzi wciąż nie ma, więc najwyraźniej akcja trwa. Czy ktoś liczy jej koszty?

ARiMR podaje tylko dane dotyczące całego kraju: jak podano wczoraj, „Za usługi zrealizowane na rzecz producentów rolnych w zakresie zbioru, transportu i unieszkodliwienia padłych świń Podmioty utylizacyjne wystąpiły z wnioskami o wypłatę środków za rok 2015 na kwotę 59.970 tys. zł, za rok 2016 na kwotę 63.308 tys. zł, w roku 2017 do maja na kwotę 26.679 tys. zł” .

Ale trzeba zauważyć, że i tym razem kwota podawana jako koszt utylizacji w 2017 r. do maja jest wątpliwa – agencja kilka dni wcześniej podawała kwotę o pół miliona niższą - i miała to być kwota za utylizację wszystkich zwierząt, w tym świń.

Czyszczenie i dezynfekcja w 2016 roku kosztowały właśnie nawet nieco mniej niż pół miliona, a  było to i tak drugie tyle, co rok wcześniej: 423 788,24 zł, jeśli wierzyć informacji podanej przez ministra w odpowiedzi na interpelację poselską.

Czy te koszty są bez znaczenia? Czy może... lepiej nie mówić?

 

* Jak przytomnie zauważył czytelnik tego tekstu w przypisie, za co dziękuję - "agencja wyjaśnia", nawet myląc województwa...

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • miro 2017-08-15 08:15:18
  co za (...) pozwolił na wybicie zdrowej trzodyi ochrone dzików
 • Jasiu 2017-08-06 08:58:21
  Takie czy inne koszty to w znakitej większości zasluga WZORCOWEGO MODELU ŁOWIECTWA panujacego od 1995r do tego zależy doliczyć juz chyba tyś hektarow zniszczonych upraw jak i tyś zdarzeń komunikacyjnych (cz jest ktoś w stanie to policzyć?) ☺
 • były hodowca 2017-08-04 20:39:48
  dokładnie tak jak Pani napisała na końcu tego tekstu że nawet minrol nie wie o czym pisze. Pani Lech na spotkaniu pod koniec lipca w Grabanowie bredziła hodowcom , że nikt nie może zakazać nikomu hodowli trzody, u mnie natomiast został przeprowadzony ubój sanitarny, tak jak i w całej wiosce pomimo że wszystkie świnie były zdrowe nie było żadnego ogniska - bo tak zdecydował PLW. a na decyzji dostałem paragraf że mam zakaz utrzymywania świń przez 3 lata. Na dodatek bredziła coś o tym że we wszystkich gminach powiatu bialskiego gdzie Powiatowy wybił trzode w tym roku, rekompensat za nieutrzymywanie nie bedzie bo przeciez można było skaładać wnioski wczesniej. sama nie wie co jest w rozporządzeniach które podpisuje. 3 edycje były tylko dla gmin z województwa podlaskiego . wybili trzode przed 15 lipca . 15go ogłosili rozp. o rekompensatach które nas nie obejmuje. ARR rozesłała pisemka do nas żeby składać deklaracje o rezygnacji z produkcji trzody deklaracje trzeba złożyć do 14 sierpnia. to wszystko jest ze sobą sprzeczne. żaden urząd nie wie co robi drugi i jaka jest sytuacja. weterynaria robi swoje agencja swoje i nikt tego nie koordynuje ale czego można sie spodziewać jesli osoby odpowiedzialne nie mają podstawowej wiedzy.
 • md 2017-08-04 05:51:20
  Jeszcze jedna uwaga do precyzująca do autorki tego artykułu i kilku poprzednich artykułów bo błąd się powtarza. Powiat Biała Podlaska dotyczy miasta Biała Podlaska na prawach powiatu, natomiast powiat bialski to jest obszar, na którym pojawia się ASF.
  W skład powiatu bialskiego wchodzą:
  Miasta: Międzyrzec Podlaski, Terespol;
  Gminy wiejskie: Biała Podlaska, Drelów, Janów Podlaski, Kodeń, Konstantynów, Leśna Podlaska, Łomazy, Międzyrzec Podlaski, Piszczac, Rokitno, Rossosz, Sławatycze, Sosnówka, Terespol, Tuczna.
 • Michał 2017-08-03 14:17:53
  Czy padłe zwierzęta tak w przypadku ASF jak i ptasiej grypy nie powinny być utylizowane jak najbliżej miejsca ogniska choroby? A nie wożone przez pół Polski. Co sprzyja roznoszeniu zapowietrzenia.
 • Marzena Pokora-Kalinowska 2017-08-03 12:29:49
  Dzięki za poniższą uwagę, stosowny dopisek w tekście poczyniłam.
 • lubelskie 2017-08-03 12:07:27
  "W województwie podlaskim, na terenie którego znajduje się powiat Biała Podlaska" - czy aby na pewno...?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!