PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Innowacyjność w rolnictwie i „Współpraca” z PROW coraz bliżej

Innowacyjność w rolnictwie i „Współpraca” z PROW coraz bliżej Podczas konferencji; fot. MP

W Paprotni koło Warszawy trwa konferencja CDR „Forum wiedzy i innowacji”. Doradcy przygotowują się do uruchomienia działania „Współpraca” z PROW 2014-2020, mającego stanowić instrument do wdrażania na wsi innowacji.



To już kolejne spotkanie w tej sprawie, zorganizowane przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Niestety wciąż nie jest podpisane stosowne rozporządzenie, wiele może się więc jeszcze zmienić. A co wiadomo na pewno? Jak informował Paweł Szabelak, główny specjalista w Departamencie Rozwoju Obszarów Wiejskich MRiRW, budżet działania "Współpraca" wynosi 57 999 730 euro, przewidywana liczba grup operacyjnych, które otrzymają wsparcie, to 90.

Dla porównania: na inwestycje w gospodarstwach rolnych przeznaczono 2,5 mld euro z 13,5 mld euro dostępnych na cały PROW 2014-2020.

Grupy operacyjne muszą zawierać w swoim składzie rolnika, przedsiębiorcę lub właściciela lasu i pomyślane są jako umożliwienie im kontaktu z badaczami i doradcami w celu przygotowania potrzebnych innowacji i wprowadzenia ich do praktyki. Udział rolników w składzie grupy jest premiowany.

Więcej: Daj się złapać w sieć innowacji

Grupy operacyjne otrzymają wsparcie na realizację projektów, które prowadzą do opracowania i wdrożenia nowych rozwiązań w zakresie nowych produktów, praktyk, procesów, technologii, metod organizacji i marketingu  w sektorach: rolnym, spożywczym i leśnym. Premiowane mają być wnioski dotyczące mniejszej kwoty pomocy (2-6 mln zł).

Wsparciu będzie podlegać:

- 100% kwoty wydatków kwalifikowalnych związanych z kosztami ogólnymi oraz bieżącymi funkcjonowania grupy operacyjnej;

- 90% kwoty wydatków kwalifikowalnych związanych prowadzeniem badań, bezpośrednio związanych z realizacją operacji;

- 50% kwoty pozostałych wydatków kwalifikowalnych.

Koszty ogólne i bieżące mogą stanowić łącznie maksymalnie 20% sumy kosztów kwalifikowalnych bezpośrednich i badań.

- Działanie „Współpraca” nie służy wspieraniu wyłącznie działalności badawczo-rozwojowej – podkreślał Paweł Szabelak. - Wydatki związane z badaniami będą wspierane jedynie w przypadku, gdy badania te będą niezbędne do realizacji operacji i osiągnięcia jej rezultatu w postaci opracowanego i gotowego do wdrożenia nowego rozwiązania.

Podmiotem wdrażającym działanie „Współpraca” jest Agencja Rynku Rolnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • Stanisław Skoczylas 2016-11-10 09:04:49
  A prezio z Pcimia na tej kuńferencji też może był ???. a może on by powiedział co ma do powiedzenia z ta modernizacją. Teraz wam jeszcze Unia wprowadzi sankcje za trybunał, i na wiosnę się z PiSlandią nie poznacie, ale co zagłowalista na nich to teraz cierpta. Milczenie owiec was czeka. albo nie owiec - baranów.
 • kzo 2016-11-09 20:34:19
  My juz na wsi mamy innowacyjności pod dostatkiem. Ostatnim krzykiem mody w tym kierunku jest działanie pod roboczym tytułem: "Jak w dobie niebywałego sukcesu polskiego rolnictwa jakim jest pszenica po 500, żywiec wieprzowy po 2 i mleko po 0.9PLN nie umrzeć z głodu. Teoretyczne i praktyczne metody pozyskiwania wartościowego pożywienia z runa leśnego. Metody produkcji pożywnych konfitur z pokrzyw i komosy a także nauka szybkiego driftu traktorem w celu ucieczki przed komornikiem lub syndykiem. Działanie z PROW na lata 2017-2020 z programu innowacyjne metody wycyckania ogłupiałego polskiego rolasa" tyle z waszych konferencji. Innowacyjność juz do nas puka od kilku lat.
 • z.. 2016-11-09 19:21:17
  Towarzystwo wzajemnej adoracji ma pracę ..kosztem ludzi pracy.
  To najwięksi myśliwi ...myślą, że pracują ...a biją pianę......
 • rolnik 2016-11-09 17:48:54
  a co z restrukturyzacja małych gospodarstw ,najpierw miała byc w 2015 ,potem 2016,były zapowiedzi że pierwszy kwartał 2017 roku ale to już niedługo a nic nie słychac o planowanym naborze ,czy coś sie dzieje w tym temacie ?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!