PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Izby rolnicze staną się rzeczywistym reprezentantem rolników?

Izby rolnicze staną się rzeczywistym reprezentantem rolników? Czy uda się ożywić samorząd rolniczy? fot. Fotolia

Wybory do izb rolniczych prowadzone w sołectwach i przeznaczanie na działalność izb jednego procenta podatku rolnego, zaś pozwolenie rolnikom na decydowanie o drugim procencie, który mógłby trafiać też na inne organizacje rolnicze – te dwa założenia to sedno projektu ustawy, nowelizującej sposób funkcjonowania izb rolniczych.Dziś ruszyły sejmowe prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw.

Projekt przygotowany przez posłów Kukiz’15 dotyczy wprowadzenia nowych zasad przeprowadzania wyborów do walnego zgromadzenia izb oraz wprowadzenia nowych zasad pozyskiwania środków finansowych na realizację ustawowych i statutowych zadań i celów izb rolniczych.

Więcej: Kukiz'15 chce zmian w ustawie o izbach rolniczych

Jak mówił poseł Jarosław Sachajko, przedstawiciel autorów projektu, nowelizowana ustawa ma 20 lat – w tym czasie zaszły duże zmiany.

- Samorząd rolniczy nie nadąża za tempem zmian w rolnictwie – stwierdził poseł. Jako wzorcowy model funkcjonowania izb poseł wskazał Francję i Niemcy, gdzie izby współpracują z organizacjami rolniczymi i są skuteczne w działaniu. We Francji jedna druga środków na działalność izb pochodzi z podatku, druga – zależy od ich przedsiębiorczości i podejmowanych działań, co zachęca do aktywności.

W Polsce zainteresowanie izbami jest niewielkie, świadczy o tym niski udział rolników w wyborach. Ich działalność jest marginalna, rolnicy nie mają poczucia, że są reprezentowani. Mandat izb opiera się na słabych podstawach, są one w działaniu mało zdecydowane i skuteczne.

Dlatego powstał projekt ustawy, zmierzający do zmian w zasadach wyborów do izb.

Rolnicy nie identyfikują się z izbami, wskazując na to, że izby nie realizują swoich zadań. Uprawnienia izb są przy tym znaczne. To więc raczej bezczynność izb stoi za ich niską pozycją – wskazał poseł. Stagnacja nikomu nie służy. Projekt jest impulsem do debaty. Porządkuje sprawy finansowania i wyborów do izb, aby stały się one rzeczywistym reprezentantem rolników – mówił poseł.

Na działalność izb trafiałby obligatoryjnie 1 proc. podatku dochodowego, o przeznaczeniu drugiego procenta zadecyduje rolnik. Może on być skierowany do organizacji lub izb. Ma to być bodźcem do działania izb.

Poseł zgłosił autopoprawkę, doprecyzowującą możliwość przeznaczania 1 proc. z podatku rolnego na prowadzenie działalności pożytku publicznego.

Kandydata w wyborach mogłoby zgłosić 10 rolników z sołectwa, a tam, gdzie liczba mieszkańców jest niższa - 10 proc.

Nowym przepisem byłoby odwołanie członka walnego zgromadzenia z powiatowej izby przy 10 proc. poparciu wniosku przez mieszkańców.

Możliwe byłoby składanie protestów wyborczych – skargi do sądu.

Projekt to punkt wyjściowy do debaty – podkreślił poseł Jarosław Sachajko, zachęcając do jej podjęcia. Celowość nowelizacji ustawy o izbach była podnoszona wielokrotnie, ale dotąd nic nie zostało zrobione.

Uwagi do projektu przedstawił w imieniu PiS poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak mówił, nadzieje związane z izbami były duże, być może zawiodły one te ogromne oczekiwania, ale krytyczna ocena przedstawiona przez posła Sachajkę jest krzywdząca. Nie można zgodzić się, że izby nie są reprezentantem rolników – tylko izby poddają się weryfikacji co 4 lata w powszechnych wyborach. Frekwencja jest niewielka, bo zbyt dużo osób ma prawo wyboru.

Zdaniem posła Ardanowskiego, wybory do izb należałoby połączyć z wyborami powszechnymi. To wywołanie dyskusji nad przyszłością samorządu uznał za potrzebne. Samorząd powinien przyjąć współodpowiedzialność za decyzje podejmowane w sprawie rolnictwa i wsi. Różni się przy tym od organizacji, które mogą protestować.

Upolitycznienie i nieumiejętność odcięcia się od wpływów partii poseł Ardanowski uznał za przyczynę odwracania się rolników od izb.

To wstęp do debaty nad kształtem reprezentacji rolników i samorządu – ocenił.

Dorota Rutkowska (PO) uznała, że nie ma potrzeby wprowadzenia proponowanych zmian. Nowelizacja nie zmienia kompetencji izb – wskazała poseł. Wybory na szczeblu sołeckim tylko skomplikują i podrożą wybory – mówiła. Nowelizacja zmierza do przeprowadzenia w przyszłym roku wyborów, to niepotrzebne generowanie kosztów – zarzuciła, sugerując chęć przeprowadzenia „zamachu na izby”. Decydowanie przez rolników o przeznaczeniu 1 proc. z podatku uznała za skomplikowanie procesu przekazywania niewielkiej w sumie kwoty. Uznała, że połączenie wyborów z samorządowymi byłoby wystarczające. Projekt nie nadaje się do „odświeżenia” izb – stwierdziła poseł i wniosła o jego odrzucenie.

Poseł Norbert Kaczmarczyk zabierając głos w imieniu klubu Kukiz’15 wskazał, że rolnicy nie wiedzą ani o wyborach do izb, ani o sposobie wydawania płaconego przez nich 2 proc. podatku. Wybory na poziomie sołectw pozwolą na rzeczywiste stworzenie samorządu reprezentującego rolnika i wieś. Przeznaczanie przez rolnika 1 proc. podatku będzie nobilitacją i pretekstem do mobilizacji, spowoduje zwiększenie zainteresowania organizacjami działającymi na rzecz rolników.

- Zadbajmy w końcu o to, aby rolnicy mieli samorząd, który ich reprezentuje – zaapelował poseł.

Ewa Lieder z Nowoczesnej przyznała, że reprezentatywność izb jest niewielka, ale trudno powiedzieć, czy proponowane zmiany będą skuteczne. Uznała, że wybory połączone z samorządowymi byłyby wystarczające. Kadencji izb nie należy skracać. Jak wskazała, członkostwo w izbach jest obligatoryjne, a w organizacjach – dobrowolne, inne są też ich obowiązki. Poseł uznała, że nad projektem trzeba pracować.

Poseł Mirosław Maliszewski (PSL) nie zgodził się z przedstawioną oceną izb. Nie jest prawdą, że jest to skostniała, nienadążająca za tempem zmian instytucja. Ambicje były większe, być może jest potrzeba usprawnienia - ale w innym zakresie. Obowiązkowy samorząd z obowiązkowym odpisem taki, jak jest – jest potrzebny. Izby wielokrotnie wsparły Związek Sadowników RP – mówił poseł, zapewniając, że jako przedstawiciel ZSRP zawsze otrzymywał wsparcie, jak się po nie zwrócił. Trzeba zwiększyć udział izb w procesie tworzenia prawa – dziś mają one w dyskusji głos jednakowy, jak organizacje niewielkie.

Ireneusz Zyska z koła Wolni i Solidarni pozytywnie ocenił intencje projektu, wskazując na potrzebę wprowadzenia do niego zmian.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski wskazał na wątpliwości, jakie wywołuje projekt, ale zadeklarował współpracę nad jego kształtem.

Projekt trafi do dalszych prac w komisji - o ile podczas głosowania wniosek PO o jego odrzucenie nie uzyska większości.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • Rolnik PL 2016-07-18 12:01:25
  Ten projekt nie jest lekarstwem na izby. Ustawa o izbach jest chora. Nie daje im kompetencji. To tak, jakbyś dał mało obroku koniowi, a kazał mu dużo pracować. Z czego on ma brać?
 • Strachu 2016-07-08 16:27:02
  Obecne izby nie staną się reprezentantem rolników z jednego powodu. W jednej z wojewódzkich izb prezesem jest członek psl, zastępca jest vice szef wojewódzkiego psl, niedawny kandydat w wyborach parlamentarnych, członkowie zarządu sa członkami psl. Delegat do krajowki również oczywiście jest członkiem psl.
  I każdy rolnik płaci im pensję-2,4,6 tysia miesięcznie.
 • avi 2016-07-08 14:21:39
  Pan baca ostatnią książkę jaka przeczytał to "W Pustyni i w Puszczy" bo musiał.
 • KOCMENTARZ 2016-07-08 10:29:58
  Baca 56. Odpowiedzialem . Przeczytaj ze zrozumieniem. Wg. mnie warto. I podtrzymuje CIEMNIACTWO jest immanentną cechą wiejskości . A co do Polactwa. Książkę dokładnie o tym tytule napisał bard prawicowej publicystyki Ziemkiewcz, tak jakies 10 lat temu. Miłego weekendu i dobrych refleksji podczas sumy
 • Rambo 2016-07-08 09:05:02
  baca56 a może "Szachrajko"
 • arszczecin 2016-07-07 22:34:44
  Baca mistrz.

  Baca A Ty maile i telefony odbierasz?
 • baca56 2016-07-07 22:10:41
  @KOCMENTARZ
  Trafiłem na Twojego nicka przed chwilą, pod artykułem o podatku w handlu detalicznym.
  Zirytowało mnie, ze traktujesz pogardliwie rolników. Odpowiedziałem Ci w komentarzu, podjąłem dialog. Odpowiesz?

  Tu znowu zauważam przejawy Twojej komentatorskiej aktywności.

  Komentator @Arek dostosował się jedynie do poziomu Twoich wypowiedzi.

  Konkretnie:
  1. "Psachajko" zamiast Sachajko jest jakąś formą drwiny z nazwiska, chwyt poza jakimkolwiek poziomem. Jeszcze gdyby był w tym jakiś dowcip...
  2. "Chłopek roztropek" czy "chłopek koryciarz" to w moim pojęciu są inwektywy pod adresem rolników. Twierdzisz, że wszyscy rolnicy są tacy.
  3. Ten Kułaj z Podkarpacia to jakiś sąsiad z którym masz na pieńku?
  Nie mamy pojęcia o co masz z nim spór, dla nas po prostu opluwasz człowieka "z nazwiska" na forum.
  4. To zdanie o "chłopkach roztropkach na sumie u katabasa" i wytycznych z "partii kaczorkowej" to jedna wielka inwektywa. Niemerytoryczna, prostacka i szablonowa.

  5. Słowa "Polaczek" czy "POlactwo" szerzą pogardę dla osób narodowości polskiej, w związku z tym powinny być ścigane z urzędu. Szczególnie forma "POlactwo" jest zabawna, bo ubliżasz w niej zarówno Polakom, jak i pewnej przegranej partii politycznej.

  Potocznym językiem polskim posługujesz się w miarę sprawnie. Nie jest to polszczyzna wyniesiona z dobrych szkół, jednak składnia w miarę przyzwoita, gramatycznie też do przyjęcia. Niechlujstwa literówek się nie czepiam.
  Słownictwo niewyszukane.Rażąco liczne i bardzo szablonowe inwektywy.

  W warstwie merytorycznej niestety prawie zero. Całą treść można zamknąć w dwóch zdaniach. Gardzisz głupim religijnym polskim chłopstwem, nie lubisz PO i masz na pieńku z Kułajem z Podkarpacia. Nie lubisz Kościoła, p. Sachajko, Kukiza i uważasz że nic się nie zmieni na lepsze, więc nie warto próbować. Niechęć, pogarda, rezygnacja. Kropka.


  Może dla równowagi napisz nam co/kogo lubisz? Co warto próbować?
  Spróbuj jakoś to uzasadnić...

 • KOCMENTARZ 2016-07-07 20:42:57
  Jasne, jak nie ma argumentów to się POlactwo ucieka do inwektyw. Typowy Polaczek, Oczywiscie. Nieprawdę może napisałem?
 • KOCMENTARZ 2016-07-07 16:44:01
  Psachajko mysli, ze jak powi ze cos takiego dziala we Francji czy Niemczech to od razu bedzie funkcjonowac w Polsce, otozw nie panie Psachajko, nie bedzie funkcjonowało, bo polski chłop ma specyficzny charakter. W Polsce króluje mentalnosc chlopka roztropka i chłopka koryciarza. Chłopki koryciarze, takiej jak np, niejaki Kułaj z Podkarpacia klei sie albo do partii politycznych albo do binesu licac, ze cos obliże, natomiast chłopki roztropki pchaja się w niedziele do kosciola na sume a potem robią w zyciu to co im katabas powie, a katabas czerpie wytyczne z partii kaczorkowej. Tak to sie u nas ma.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.92.153.90
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!