PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jak GUS ustala przeciętny dochód z hektara w rolnictwie?

Jak GUS ustala przeciętny dochód z hektara w rolnictwie? fot. pixabay

Autor: MP

Dodano: 11-10-2016 15:06

Tagi:

Wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego podaje obwieszczenie prezesa GUS, publikowane w Dzienniku Urzędowym RP "Monitor Polski" do 23 września każdego roku (za rok poprzedni).A jak jest obliczana ta wielkość?

„Wysokość przeciętnego dochodu z pracy w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie, z 1 ha przeliczeniowego, jest wielkością uśrednioną w skali całego kraju z wyników gospodarstw indywidualnych objętych badaniami statystycznymi i stanowi wypadkową wielkość dochodów z jednostkowych gospodarstw rolnych zarówno takich, które osiągają w przybliżeniu podobny, jak i mniejszy lub większy dochód” – informuje GUS.

Rolnicza produkcja globalna jest pomniejszana o zużycie pośrednie w gospodarstwach indywidualnych  - tak wyliczana jest wartość dodana brutto, wytworzona w wyniku działalności produkcyjnej w rolnictwie indywidualnym.

Wytworzona wartość dodana brutto jest następnie pomniejszona o ponoszone przez rolników indywidualnych:

•             koszty związane z zatrudnieniem pracowników najemnych

•             podatki związane z produkcją

•             inne obciążenia fiskalne

•             wartość różnego typu ubezpieczeń płaconych przez rolników indywidualnych

•             składki na fundusze emerytalno-rentowy i fundusz składkowy

•             wszelkie opłaty na rzecz organizacji związkowych, fundacji

•             zapłacone odsetki od pożyczek i kredytów.

„W rachunku uwzględniona jest również wartość odsetek uzyskanych głównie od depozytów (dane NBP) oraz wypłaconych odszkodowań.

W efekcie otrzymywany jest dochód do dyspozycji brutto z pracy w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie przeznaczony na wydatki na konsumpcję indywidualną oraz nakłady na prowadzenie dalszej działalności gospodarczej (obejmujące także wartość wydatków ponoszonych na inwestycje produkcyjne)” – informuje GUS.

Stanowi on podstawę do wyliczenia wysokości przeciętnego dochodu z pracy w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie na 1 ha przeliczeniowy. W obliczeniach wysokości przeciętnego dochodu z pracy w gospodarstwach indywidualnych z 1 ha przeliczeniowego uwzględniane są wypłaty środków unijnych i krajowych.

Liczbę hektarów przeliczeniowych brana pod uwagę jest uzależniona od powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów oraz zaliczenia do okręgu podatkowego.

„Powierzchnia użytków rolnych wyrażona w ha przeliczeniowych, uwzględnia jakość gruntów ornych i jakość użytków zielonych, w zależności od klasy gruntów (wskaźniki bonitacyjne gleb), a także uwzględnia miejsce położenia gruntów (wskaźnik strefowy)” – podano w informacji.

Dochód ustalany jest za rok kalendarzowy, ogłaszany do 23 września za rok poprzedzający.

W 2015 r.  przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wyniósł 1975 zł.

Więcej: Spadł przeciętny dochód z 1 ha

Całość informacji GUS o zasadach wyliczania przeciętnego dochodu z ha w załączniku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (18)

 • chłopo-robotnik 2016-10-25 14:08:20
  Żeby było ciekawiej to ja jako dwuzawodowiec (czytaj chłopo-robotnik) przy wypełnianiu wniosku do gminy muszę kwotę podaną przez GUS 1975 zł. pomnożyć przez 12 miesięcy i podać jako dochód roczny z hektara. W zapisach GUS brak jest adnotacji że jest to dochód roczny.
  To jest dopiero paranoja w przepisach.
 • 123 2016-10-13 21:49:12
  vvojtas1, Niepotrzebnie się zirytowałeś . Mój wpis wspiera Twoją wiedzę ( wiedzę ) ale miał z założenia wskazać podmiot ( przedstawicieli rolników z izb rolniczych - z powszechnych wyborów ) jako współodpowiedzialnych za taki stan rzeczy . Taki Ardanowski (aktualnie poseł - zakuty Pisowiec) czy niechlujny (z wyglądu i poglądów) Szmulewicz są za to m.in. odpowiedzialni.
 • tyśka 2016-10-13 10:16:28
  Najśmieszniejsze jest to, że nadal nachodzą chłopów i każą im wypełniać jakieś ankiety jakieś farmazony. Tak jakby nie byli instytucją rządową którą za jednym kliknięciem może mieć dostęp do rolniczej bazy danych. Nie. Bo przecież należy wydawać miliony na chodzenie po domach i zawracanie d. Może wreszcie ktoś z tą biurokracją i natręctwem zrobi porządek.
 • vvojtas1 2016-10-12 19:11:14
  do @123 przecztytaj jeszcze raz dochód jest liczony jako przychód bez odliczenia kosztów bezpośrednich jak również bez amortyzacji
 • 123 2016-10-12 16:08:10
  Wszystko się zgadza, zgodnie z metodologią GUS (której nie kwestionują Izby Rolnicze (Ardanowski, Szmulewicz) , praca rolnika ma wartość "zero" natomiast dochód liczony jest jako przychód ze sprzedaży (zboża, żywiec, mleko) po odliczeniu kosztów bezpośrednich (czyli bez amortyzacji) . Tak jest od czasów stalinowskich (znam historię rolnictwa i częściowo etapy rozwoju prawa rolnego ). A przecież metody stalinowskie są - w Polsce- wiecznie żywe . Ktoś zaprzeczy ?
 • arszczecin 2016-10-12 14:04:57
  Pamietajta że to je przeliczeniowy hektar
 • radi 2016-10-12 14:01:30
  na początku to ja bym się wziął za to całe towarzystwo darmozjadów z tego gusu.....tam jest banda nierobów i cyrkuśników. Tacy mądrzy a liczyć nie potrafią
 • z,,,, 2016-10-12 12:24:10
  A gdzie się zawieruszył komentator tług ???????????? poszedł do ministerstwa.................] .ale leje ..] ide pod kołderke...] bo zmarzłam ...]
 • synek 2016-10-12 12:17:42
  Metodologia obliczeń swoją drogą.
  Sypię nawozu na 9 ton a wychodzą 2 tony zboża.
  A podatek równo do gminy by się urzędniki miały za co paczków najeść.
  A ja zaciskam pasa i milczę.Jak długo???
 • vvojtas1 2016-10-12 12:02:47
  Jak można przeczytać nie ma tam uwzględnionych żadnych kosztów - paliwo, nawozy, pestycydy. Proste liczenie 3,5 tony zboża po 550zł i mamy to co GUS policzył. Nawozy średnio w Polsce GUS to 120-130 kg/ha czytsego składnika - conajmniej tzn. co najmniej 300 kg nawozów w masie czyli minimum 400 zł. Do tego jakieś 150 litrów ropy - co najmniej 600 zł. Do tego pestycydy... gdzie bieżące naprawy itd, gdzie amortyzacja.
  Przecież napisali, że w to wliczone są dopłaty - czyli gdyby ich nie było to nawet przy GUSowskim liczenie 1000 złotych nie wychodzi.
  Może najwyższy czas zastanowić sie nad słusznością stosowanej medodologi obliczeń?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.233.99
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!