PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Jak liczyć 70 proc. strat w gospodarstwie?

Jak liczyć 70 proc. strat w gospodarstwie? Fot. Shutterstock

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 09-06-2017 11:33

Tagi:

Komisje szacujące liczą szkody w danej uprawie, a także straty w całym gospodarstwie.Komisje jeszcze szacują straty, ale prace zakończyło już 50 spośród nich. „Powierzchnia działek, na których szkody wynosiły powyżej 70% wynosi 22 807,91 ha, w tym 61 416 m2 tuneli foliowych i szklarni” – poinformowało MRiRW.

Jakie znaczenie ma to „powyżej 70 proc.”? Co znaczy, że obecnie szacowane straty dotyczą powyżej 70 proc. danej uprawy (a nie 70 proc. strat w całym gospodarstwie, jak było do 2016 r.), skoro w wytycznych podano, że „Szkody powstałe w wyniku wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego należy szacować w skali całego gospodarstwa rolnego”?

Więcej: Były straty, będzie pomoc 

Ministerstwo Rolnictwa wyjaśnia:

„Zgodnie z przepisami § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencja ta może udzielać pomocy dla producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody w danej uprawie w wysokości, co najmniej 70% lub szkody powstały na powierzchni, co najmniej 70% upraw w szklarniach i tunelach foliowych. Pomoc na jedno gospodarstwo nie może być większa niż równowartość w złotych 15 tys. euro, przy czym, jeżeli straty powodują zmniejszenie dochodu z całego gospodarstwa rolnego powyżej 30 % to jest to pomoc publiczna udzielana na podstawie zgłoszenia do Komisji Europejskiej, a jeżeli straty w całym gospodarstwie nie przekraczają 30 % jest to pomoc udzielana w formie de minimis. Stawkę pomocy na 1 ha ogłasza minister właściwy do spraw rolnictwa nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem terminu składania do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosków o przyznanie pomocy.”

Zatem 70 % szkód trzeba wyliczyć w danej uprawie lub powierzchni szklarni czy tunelu.

Ustalenie procentowe strat w całym gospodarstwie wpływa natomiast na rodzaj pomocy, jaka może być udzielona przez państwo: jeśli jest 30% strat w całym gospodarstwie, pomoc będzie udzielana w ramach wyłączenia (program zgłoszony do KE),  a jeśli mniej niż 30 % - w ramach programu de minimis.

Rodzaj tegorocznej pomocy będzie określony po wyliczeniu wszystkich strat.

Więcej: Ponad 17 tys. gospodarstw poniosło straty z powodu klęsk żywiołowych 

Jakie są zasady szacowania szkód?

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • ola 2017-06-09 22:07:00
    Bardzo dobry, pomocny artykuł. Dziękuję Pani redaktor. Pozdrawiam
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!