Informacje na ten temat przekazała Krajowa Rada Izb Rolniczych, relacjonując „Szczyt mleczny”, zorganizowany w federalnym resorcie rolnictwa Niemiec. Minister Christian Schmidt, na zaproszenie którego spotkali się w Berlinie przedstawiciele producentów, przetwórców i handlu, zapowiedział:

- Udzielę pomocy w sferze podatkowej i przy zabezpieczeniu warunków egzystencji. Sądzę, że przeznaczę na ten cel środki federalne w wysokości kilkuset milionów EUR.

W następstwie „Szczytu mlecznego” ukazało się wiele komentarzy. Głoszono rozbieżne poglądy i opinie.

Niezaproszony na spotkanie Federalny Związek Producentów Bydła Mlecznego – BDM (rolników miał reprezentować podczas spotkania tylko Niemiecki Związek Zawodowy Rolników DBV) zorganizował w ramach protestu happening.

„Rezultatem szczytu mlecznego z pewnością będzie krajowy program pomocy dla producentów mleka. Rozbieżność pomiędzy zapowiadanymi przez ministra Schmidta działaniami w ramach programu (poręczenia kredytowe, ulgi podatkowe) a postulatami innych niż DBV organizacji rolniczych (program zachęt finansowych do ograniczenia produkcji) pozwala przypuszczać, że szczyt dodatkowo pogłębi podział pomiędzy dwiema głównymi niemieckimi koncepcjami rozwiązania kryzysu. Na działaniach zaproponowanych przez Schmidta skorzystają głównie duzi producenci, bo mniejsi nie są zwolennikami zaciągania kolejnych kredytów. Ewentualne ulgi w podatku dochodowym też odczują tylko ci, którzy osiągają odpowiednio wysokie dochody. Być może handel zobowiąże się do podniesienia cen detalicznych, ale to też będzie miało głównie efekt wizerunkowy. Przeforsowanie postulatu SPD o zniesienie w ustawie o grupach producentów obowiązku sprzedaży 90% produkcji do jednej przetwórni jest mało prawdopodobne, ze względu na opór CDU, na którą naciska lobby DBV. Mając powyższe na uwadze należy zakładać, że wewnątrzniemiecki spór w sprawie rozwiązań kryzysu na rynku mleka nie zakończy się wraz ze szczytem mlecznym” – ocenia KRIR na swojej stronie internetowej.

W tym kontekście przypomniano też wywiad udzielony dla „Der Tagesspiegel" przez komisarza Hogana, w którym zapowiedział on, że zaproponuje podniesienie limitu skupu odtłuszczonego mleka w proszku na zapasy interwencyjne po stałej cenie do poziomu 350 tys. ton. Nie zapowiedział jednak kolejnego pakietu pomocy.

Wg Hogana, w aktualnych ramach prawnych jedyną możliwością regulacji ilościowej jest regulacja dobrowolna przez okres 6 miesięcy z możliwością wydłużenia o analogiczny okres - podano.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!