PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jak zaskarżyć protokół po kontroli dotyczącej dopłat bezpośrednich?

Jak zaskarżyć protokół po kontroli dotyczącej dopłat bezpośrednich? Można zaskarżać raporty po kontrolach ARiMR; fot. Fotolia

ARiMR tłumaczy zasady postępowania z raportami pokontrolnymi, dotyczącymi dopłat za 2015 r.Co drugi rolnik z mojej wsi odebrał protokoły po kontroli, zmieniające obszary działek, na które wystąpił o dopłaty w 2015 r. Przysługuje dwutygodniowy termin odwołania, chociaż w biurze powiatowym nie ma jeszcze stosownych dokumentów – poskarżył się nam czytelnik.

W związku z tym zapytaliśmy w ARiMR:

1. jak rolnik może zaskarżyć taki protokół?

2. jakie będą konsekwencje wskazanych błędów, jeśli jako ich przyczynę podano "błąd inspektora"?

3.  podano, że z uwagi na skomplikowany charakter sprawy rozpatrzenie wniosków przeciągnie się. Kto skomplikował charakter sprawy? Rolnik, urzędnik, kontroler, minister? Kto za to odpowie? Czy jeśli system jest zbyt skomplikowany, nie powinno się go uprościć?

4. czy sankcje będą obowiązywały też w przypadku podania do dopłat mniejszego areału, niż faktycznie uprawiany?

Oto nadesłana przez agencję odpowiedź:

1. Jak rolnik może zaskarżyć taki protokół?

Od roku 2007 do chwili obecnej obowiązują identyczne zasady dotyczące sposobu postępowania w sytuacji, gdy rolnik nie zgadza się z ustaleniami zawartymi w raporcie z kontroli w zakresie kwalifikowalności powierzchni. Wynikają one z zapisów ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Zgodnie z tymi zapisami, każdy kontrolowany rolnik, nawet w sytuacji gdy nie został powiadomiony o kontroli, ale był obecny podczas realizacji czynności kontrolnych, może bezpośrednio po zakończeniu kontroli zgłosić swoje zastrzeżenia co do jej przebiegu i ustaleń. W takiej sytuacji, uwagi takie umieszczane są w raporcie z kontroli.

Ponadto, w każdym raporcie z kontroli w zakresie kwalifikowalności powierzchni zamieszczona jest informacja, że w przypadku, gdy rolnik nie zgadza się z ustaleniami zawartymi w raporcie z kontroli, zgodnie z zapisami Ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, art. 37 ust. 7 , może zgłosić umotywowane zastrzeżenia na piśmie co do ustaleń w nim zawartych do Dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR, w terminie 14 dni od dnia doręczenia raportu. Informacja o terminie wnoszenia zastrzeżeń oraz do kogo mają być skierowane jest również zamieszczona w każdym piśmie przewodnim, które jest wysyłane do rolnika razem z kopią raportu z kontroli.

 

2. Jakie będą konsekwencje wskazanych błędów, jeśli jako ich przyczynę podano "błąd inspektora"?

Jeżeli w raporcie z kontroli, który został już przekazany rolnikowi, konieczne będzie wprowadzenie korekt, wówczas ARiMR wprowadza niezbędne korekty w raporcie i wysyła do rolnika jego kopię wraz z pismem przewodnim, w którym są wymienione, w sposób tabelaryczny wszystkie korekty zapisów wraz z podaniem wartości archiwalnej, wartości obowiązującej oraz przyczyny wprowadzenia zmiany. Taki sposób postępowania umożliwia rolnikowi dokładne zapoznanie się ze zmianami, które zostały wprowadzone w raporcie, który już wcześniej otrzymał.

Przyczyny korekt mogą być różne. Mogą one wynikać zarówno z uwag zgłoszonych przez rolników, które są w uzasadnionych przypadkach rozpatrywane na korzyść rolnika, jak również z konieczności korekty błędów oczywistych czy omyłek pisarskich.

Należy podkreślić, że absolutnym priorytetem dla ARiMR jest zarówno: wysoka jakość kontroli jak i dokumentacji pokontrolnej, dlatego 100% raportów z kontroli w zakresie kwalifikowalności powierzchni podlega weryfikacji przez pracowników ARiMR zanim zostaną przekazane do rolnika. Jednak ze względu na znaczną liczbę kontroli (ponad 73 tysiące kontroli w roku 2015) zdarzają się sytuacje, że konieczne jest wprowadzenie korekt do raportów, już po ich wysłaniu do rolnika. Nie zawsze jednak wprowadzenie korekt w raporcie (bez względu na przyczynę ich wprowadzenia) powoduje ewentualne konsekwencje zarówno dla rolnika jak również osoby, która daną kontrolę zrealizowała.

 

3. Z uwagi na skomplikowany charakter sprawy rozpatrzenie wniosków przeciągnie się. Kto skomplikował charakter sprawy? Rolnik, urzędnik, kontroler, minister? Kto za to odpowie? Czy jeśli system jest zbyt skomplikowany, nie powinno się go uprościć?

Zgodnie z art. 75 ust. 2 rozporządzenia (UE) Nr 1306/2013 nie dokonuje się żadnych wypłat płatności bezpośrednich, przed zakończeniem weryfikacji warunków kwalifikowalności w tym również kontroli na miejscu.

W Polsce od roku 2015, podobnie jak we wszystkich Państwach członkowskich, wdrażany jest nowy system płatności bezpośrednich. W ramach tego systemu w Polsce wdrażanych jest 16 schematów pomocowych finansowanych w 100% z budżetu wspólnotowego i płatność niezwiązana do tytoniu finansowana w 100% z budżetu krajowego.

Termin wydania decyzji administracyjnej dotyczącej przyznania płatności bezpośrednich jest zatem zależny od liczby schematów pomocowych, o które ubiega się rolnik jak również liczby błędów stwierdzonych podczas kontroli administracyjnej.

Natomiast zgodnie z art. 24 ust. 8 ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. poz. 1551) w przypadku niezałatwienia sprawy o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności niezwiązanej do tytoniu do dnia 1 marca roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek, kierownik biura powiatowego Agencji zawiadamia rolnika, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy. W takim piśmie kierownik biura powiatowego, co do zasady powinien podać powód niezakończenia postępowania.

Jednocześnie chcemy zapewnić, że ARiMR dokłada wszelkich starań, aby decyzje przyznające rolnikom płatności bezpośrednie za 2015 rok zostały wydane jak najszybciej, tak by można było sprawnie wypłacić rolnikom należne im z tego tytułu płatności.

 

4. Czy sankcje będą obowiązywały też w przypadku podania do dopłat mniejszego areału, niż faktycznie uprawiany?

Zgodnie z art. 72 rozporządzenia (UE) nr 1306/2013 we wniosku o przyznanie płatności rolnik musi wykazać wszystkie działki rolne będące w jego posiadaniu. Nie oznacza to, że wszystkie grunty muszą być deklarowane do płatności. We wniosku o przyznanie płatności na stronie drugiej w tabeli VII „Oświadczenie o powierzchni działek ewidencyjnych” rolnik może wykazać przy każdej działce ewidencyjnej będącej w jego posiadaniu powierzchnię niezgłaszaną do płatności. Na trzeciej stronie wniosku w tabeli VIII „Oświadczenie o sposobie wykorzystywania działek rolnych” rolnik wykazuje działki rolne, które deklaruje do przyznania płatności.

Niewywiązanie się z obowiązku zgłaszania wszystkich gruntów rolnych, które są w posiadaniu rolnika, może spowodować nałożenie na niego kary administracyjnej, o której mowa w art. 16 rozporządzenia (UE) nr 640/2014. Zgodnie bowiem z tym przepisem, jeżeli różnica pomiędzy powierzchnią wszystkich gruntów należących do rolnika (zgłoszonych i nie zgłoszonych do przyznania płatności), a powierzchnią wykazaną we wniosku o przyznanie płatności wynosi więcej niż 3% zgłoszonego obszaru, całkowitą kwotę bezpośrednich płatności obszarowych lub wsparcia w ramach środków wsparcia obszarowego, wypłacanych temu beneficjentowi za dany rok, zmniejsza się o maksymalnie 3%, w zależności od wielkości tej różnicy. Analogiczne przepisy obowiązywały również w latach 2009-2014.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • ekojajo 2016-03-22 13:38:45
  Jeżeli dojdzie do sprawy w sądzie administracyjnym to rolnik musi przesłać pełną dokumentację do sądu za pośrednictwem ARiMR.Urzednicy podmieniają dokumenty i na rozprawie sąd orzeka i wywodzi z dowodów nie znanych rolnikowi!
 • belfer 2016-03-21 23:10:21
  przyganiał kocioł garnkowi, niedoinformowany razem piszemy, błędy interpunkcyjne te same robicie, ale Wojtek mniej logicznych, no i gramatycznych nie robi - skoro ktoś je widzi, to nie wie :)
  W sumie: ucz się od Wojtka, bucu
 • nie, dla dobrej zmiany! 2016-03-21 22:16:47
  Dzień dobry wojtku55, bardzo mi ciebie żal,jesteś bardzo nie doinformowany i raczej bez ogólnej wiedzy.Do szkoły! Gramatyka i interpunkcja do poprawki,dobrze,że nie ortografia
  A zacząć od bucu, wiele wyjaśnia,ktoś pan-pierwszy sort.Jeżeli 55 to wiek, to nic się nie da z panem zrobić,nawet po poprawce z historii.
 • wojtek55 2016-03-21 16:16:25
  do DUdudu
  Nie bucu , PiS zachował się dokładnie tak samo jak poprzednicy przy przejęciu władzy .
 • DUdudu 2016-03-21 14:37:57
  Popieram tanie państwo budowane przez PiS. Szczególnie gdy w miejsce pięciu odwołanych członków rady nadzorczej powołuje siedmiu a odprawy
  wypłaca po miesiącu zajmowania stanowiska członka zarządu. Popieram tanie państwo budowane prze PiS szczególnie gdy wypłaca odszkodowanie
  za rozwiązaną umowę na świadczenie usług by zrobić miejsce dla swoich. Popieram również grupowe zwolnienia w agencjach, ministerstwach,
  instytucjach centralnych związane z odprawami dla zwalnianych tylko po to by pisowcy mieli miejsca dla swoich. W ogóle popieram tanie
  państwo i kompetencje nowopowołanych "fachowców" w stadninach, Orlenach PGE i paru jeszcze innych miejscach. Brawo PiS wreszcie ktoś pokazał
  opozycji co robić należy
  po wygranych wyborach
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.52.82
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!