Podczas kolejnego posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi po raz kolejny zabrzmiały pytania, już wcześniej stawiane przez rolników

- Co od 1 lipca? Co będzie dalej? – to podstawowe pytania rolników. - Co to znaczy zaniechanie produkcji, jakie będą kwoty ryczałtu i w której strefie będą obowiązywać? Kiedy możliwy będzie powrót do hodowli? Do 30 czerwca z pakietu Hogana trzeba sprzedać świnie. Decyzją lekarza powiatowego na 30 dni zblokowano sprzedaż. Czy będzie przedłużenie terminu składania wniosków o pomoc? Co z odbudową pogłowia trzody chlewnej, bo ograniczenia produkcyjne powstrzymują rozwój i rozbudowę? Czy 30 km od granicy będzie zakaz hodowli?

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki zapowiedział większe wsparcie unijne, także dla rolników - w kwietniu wniosek Polski rozpatrzono pozytywnie, od dziś obowiązuje rozporządzenie i za okres od sierpnia do listopada 2016 roku można wystąpić o rekompensaty. Procedury unijne tyle trwają. Dlatego też przygotowano propozycję pomocy z budżetu krajowego, nie czekając na ewentualną pomoc unijną. Zaproponowano uproszczenie – ryczałt niezależny od ceny uzyskanej przez rolnika. To rynek ureguluje cenę na terenach objętych restrykcjami. Pomoc będzie więc kontynuowana – zapowiedział wiceminister.

Czytaj również: MRiRW ws. pomocy dla rolników w związku z ASF

W ramach bioasekuracji przewidywany jest ponowny nabór wniosków, wzmocnienie wymogów i większe rekompensaty za rezygnację z hodowli.

Wniosek o rekompensaty za zaprzestanie produkcji wciąż jest rozpatrywany w UE.

Nie czekając na rozpatrzenie tego wniosku chcemy uruchomić program z budżetu krajowego dla tych rolników, którzy nie są w stanie spełnić nowych warunków bioasekuracji - zapowiedział wiceminister

Jak dodał, próba policzenia całościowych kosztów walki z ASF to pytanie z kategorii tych, na które nie da się odpowiedzieć. Bezpośrednio na ASF w tym roku wydano 45 mln zł, ponadto są wydatki różnych służb, nie wydzielone od innych chorób.