PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Jaki jest cennik usług weterynaryjnych?

Jaki jest cennik usług weterynaryjnych? fot. Shutterstock

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 13-11-2017 11:02

Tagi:

"Przepisy weterynaryjne nie określają sposobu dokumentowania pobranej opłaty przez Inspekcję Weterynaryjną" - wyjaśnia GIW.



- Każdy z moich znajomych płaci inaczej za badanie w kierunku włośni – mówi „Farmerowi” czytelnik. – Do tego nikt nie dostaje żadnego potwierdzenia dokonania opłaty.

Zapytaliśmy w Głównym Inspektoracie Weterynarii, gdzie można znaleźć cenniki usług weterynaryjnych? Ile kosztuje badanie mięsa w kierunku włośnia, czy cena jest zróżnicowana i jak lekarz weterynarii powinien dokumentować wobec rolnika otrzymaną zapłatę?

Całość odpowiedzi GIW – a także rozporządzenie w sprawie opłat - znajdą Czytelnicy w załączniku.

GIW informuje m.in.:

„Opłaty pobierane przez Inspekcję Weterynaryjną, określone są w rozporządzeniu  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie sposobu ustalania i wysokości opłat za czynności wykonywane przez inspekcję weterynaryjną, sposobu i miejsc pobierania tych opłat oraz sposobu przekazywania informacji w tym zakresie Komisji Europejskiej (Dz.U. z 2013 r. poz. 388).

Wskazać należy, że opłaty za badanie mięsa zwierząt rzeźnych na terenie gospodarstwa, mięsa zwierząt łownych na terenie ferm lub mięsa zwierząt łownych po ich odstrzeleniu, przeznaczonego na użytek własny, określone w poz. 10 załącznika nr 1 do ww. rozporządzenia z uwzględnieniem zwiększenia, o którym mowa w art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz.U. 2016 r., poz. 1077 z późn. zm.)  zawierają w sobie opłatę za badanie mięsa na obecność włośni. Jednakże w przypadku, gdy próbki mięsa pobierane są samodzielnie przez rolnika i dostarczane do urzędowego lekarza weterynarii celem wykonania badania laboratoryjnego w kierunku włośni, laboratorium może samodzielnie określić wysokość opłaty, na podstawie § 1 ust. 1 pkt. 2 i § 1 ust. 2 ww. rozporządzenia.

Zgodnie z § 10 ww. rozporządzenia opłaty za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną są  pobierane w miejscu i czasie wykonania czynności, jeżeli są wnoszone gotówką, albo wnoszone na rachunek bankowy wskazany przez powiatowego lekarza weterynarii, jeżeli są wpłacane przelewem. Przepisy weterynaryjne nie określają sposobu dokumentowania pobranej opłaty przez Inspekcję Weterynaryjną.

A co wynika z przepisów finansowych? Do tematu wrócimy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

  • Teren ASF 2017-11-17 19:32:04
    Lekarze zatrudnieni w PIWET to WIELKIE PANY.
    Nie wydają dokumentu leczenia zwierząt a o paragonie to zapomnij, wszystko na dziko.. Głupie chłopy że im dają jeszcze zarobić..
  • Lekwet 2017-11-14 19:32:36
    Wszystkie ceny za badanie mięsa są urzędowe, mogą je wykonywać tylko wyznaczeni lekarze. Wielokrotnie zwracali się do mnie rolnicy chcący zbadać mięso na lewo, bo nie chcieli wykazywać w agencji. Byli bardzo oburzeni gdy odprawiłem ich z kwitkiem. Wszyscy jadą na weterynarię a nie widzą co robią np. handlarze cieląt. Jest wiele patologii.
  • Wet 2017-11-14 18:06:50
    Tak narzekali że za godzinę płacą im tylko 13 zł. Tymczasem rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej
  • Gotfryd-1 2017-11-14 07:55:06
    Lekarz weterynarii wykonujemy jakakolwiek czynność ,świadczy usługę weterynaryjna za która to pobiera opłatę .Musi wiec potwierdzić to wydając paragon z kasy fiskalnej jak każdy prowadzący działalność .Lekarze wet.prowadzay praktykę rywatna za czynności urzędowe wykonywane na rzecz Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej musza za te czynności wystawiać pokwitowanie a pieniądze odprowadzić do Państwowej Inspekcji,która to wypłaca z odprowadzanej kwoty na koniec miesiąca wypłaca lekarzowi prywatnej praktyki jakas kwotę .Stawki za badanie zwierząt rzeźnych i mięsa,w tym badanie na włośnicę są stawkami urzędowymi określanymi przez ministerstwo rolnictwa i nie mogą być dowolnie modyfikowane.Za dojazd do badania lekarzowi prywatnej praktyki płaci Państwowa Inspekcya Wet.Pracownicy Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej nie mogą pobierać jakichkolwiek pieniędzy za czynności weterynaryjne ponieważ nie prowadzą działalności gospodarczej,nie maja kas fiskalnych.
  • maria 2017-11-13 15:09:29
    Czekam na dalszy ciąg tekstu! :)

    __________________
    http://3int.pl/
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.190.32
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!