PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jeśli nie PiS, to kto?

Jeśli nie PiS, to kto? Co mówią o rolnictwie przeciwnicy obecnego rządu? fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 10-04-2017 08:59

Tagi:

- Dla tego rządu nie ma dziś dobrej alternatywy – mówiła w Sejmie podczas dyskusji nad wotum nieufności dla rządu poseł Anna Maria Siarkowska w imieniu Koła Poselskiego Republikanie. A czy jest alternatywa dla polityki rolnej prowadzonej przez obecny rząd? Co mają do powiedzenia o rolnictwie przeciwnicy rządu PiS?„Wniosek o wyrażenie wotum nieufności Radzie Ministrów kierowanej przez prezes Rady Ministrów panią Beatę Szydło i wybranie pana Grzegorza Schetyny na prezesa Rady Ministrów”, zgłoszony przez Klub Poselski Platformy Obywatelskiej, stał się w Sejmie okazją do ożywionej dyskusji.

Samo uzasadnienie wniosku PO w części dotyczącej rolnictwa i odpowiedź MRiRW na zarzuty - w załącznikach.

A jak wyglądała sejmowa dyskusja nad wnioskiem?

Przedstawiający i uzasadniający wniosek poseł Grzegorz Schetyna w ogóle nie wspomniał o rolnictwie – odnosił się tylko pośrednio do sytuacji wsi (np. zapowiadając decentralizację państwa i likwidację wojewodów) i przetwórstwa (zapowiedź wsparcia eksportu żywności).

O rolnictwie mówił dopiero poseł Władysław Kosiniak-Kamysz, który zaczął swoją wypowiedź od podkreślenia, że tym razem PSL nie zostało zaproszone do koalicji.

- Dziś dyskutujemy nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej złożonym samodzielnie, bez konsultacji z innymi klubami – stwierdził Kosiniak-Kamysz i wyraził nadzieję: -  Nie mam żalu, ale postawię sprawę jasno. Jeśli naprawdę chcecie odwołać rząd PiS-u i uważacie podobnie jak my, że dzisiaj szkodzi Polsce, to za 3 miesiące poprzecie wniosek o kolejne konstruktywne wotum nieufności, tym razem z premierem wskazanym przez PSL, za kolejne 3 miesiące z premierem wskazanym przez Nowoczesną, a następnie może nawet klub Pawła Kukiza zgłosi razem z nami taki wniosek. Wtedy każdy klub będzie mógł przedstawić swoją wizję Polski. To będzie uczciwe postawienie sprawy.

Tymczasem poseł PSL przedstawił taką wizję rolnictwa:

- Wieś i rolnictwo, o tym dzisiaj nikt nie mówi, jakby wszyscy zapomnieli, a wieś, rolnicy zostali przez was najbardziej wyzyskani, wyzyskani i odrzuceni. Wyzyskaliście polską wieś, bo na was zagłosowała, a później o niej zapomnieliście. Podnieśliście wiek emerytalny. To jest w ogóle mistrz magii i iluzji, minister Jurgiel, który mówił o obniżeniu wieku emerytalnego dla wszystkich, a przymknęliście oko na zmiany w komisji, jak została zmieniona ustawa pana prezydenta. Wiek emerytalny dla rolników zostanie podniesiony o 5 lat. Spadek dynamiki eksportu. Iluzją jest promocja zagraniczna polskiej żywności. Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej import żywności rósł szybciej niż jej eksport: 7% do 4%. Co z embargiem? Największy rynek, jaki jest dostępny tak blisko nas, nie interesuje was. Nie robicie nic, żeby znieść embargo na polskie produkty rolno-spożywcze dla polskich rolników, ale też przedsiębiorców. W sprawie CETA jesteście odważni w Polsce. Mówicie o podmiotowości, o podnoszeniu rangi parlamentów narodowych. Jak chcieliśmy, żeby najpierw parlament narodowy głosował w sprawie CETA, to wy oddaliście tę kompetencję Parlamentowi Europejskiemu. Podwojenie dopłat. Zamiast wniosków o dopłaty na stronach internetowych Agencji Rynku Rolnego są wnioski dotyczące donosów na swoich sąsiadów. Ministrowi Jurgielowi pomyliły się donosy z dopłatami. Nie ma podwojonych dopłat, nie ma minimalnych cen gwarantowanych, ale jest ptasia grypa i 65 ognisk w 15 województwach. Ktoś tu krzyczał podczas przemówienia przewodniczącego Schetyny, że kury się nie niosą. Nie niosą się, bo milion sztuk w województwie lubuskim zutylizowano przez waszą ptasią grypę, 50 mln strat. ASF, 23 ogniska w całej Polsce. Zostawialiśmy Polskę w ograniczonej strefie, były trzy ogniska. To tylko część obszarów, w których dokonaliście złych zmian.

Na wygłoszenie oświadczeń w imieniu klubów ich przedstawiciel miał 10 minut.

Następnym mówcą odnoszącym się do rolnictwa był poseł Jan Klawiter, który - powołując się na opinię Prawicy Rzeczypospolitej - oświadczył, że nie poprze wniosku o odwołanie rządu i upomniał się o CETA:

- Oczekujemy od rządu zdecydowanego stanowiska w sprawach suwerenności Rzeczypospolitej, przede wszystkim odrzucenia układu CETA, który uchyla furtkę do układu TTIP, co oznacza wystawienie polskiego rolnictwa na nierówną i nieuczciwą konkurencję, a także uruchamia nową falę uprzywilejowania kapitału zagranicznego.

Więcej o rolnictwie nie wypowiadał się żaden z posłów.

Premier Beata Szydło tak odniosła się do zarzutów związanych z rolnictwem:

- Zmiany w polityce gospodarczej to również wsparcie dla rolników. Zapewniliśmy wcześniejsze wypłaty zaliczek unijnych dopłat dla rolników.

Była premier poseł Ewa Kopacz wtrąciła w tym momencie: - Nie no, wyższe miały być.

Premier Beata Szydło kontynuowała:

- Zaliczka w tym roku to 70% pełnej płatności przysługującej gospodarstwu, prawie 10 mld zł wypłaconych w ramach zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Ułatwiliśmy sprzedaż produktów rolnikom, którzy chcą swoimi plonami handlować bezpośrednio. Wprowadziliśmy ochronę polskiej ziemi oraz przyjęliśmy projekt ustawy o szerszym dostępie do ubezpieczeń rolniczych. Warto też przypomnieć, że dzięki programowi „Rodzina 500+” wsparcie uzyskało aż 63% dzieci na wsiach. Nigdy wcześniej rodziny mieszkające na wsi nie dostały takiego wsparcia.

Dzień wcześniej odbyła się w Sejmie dyskusja nad informacją złożoną posłom przez MRiRW na wniosek PSL „w sprawie dramatycznej sytuacji w polskim rolnictwie: braku reakcji na rozprzestrzenianie się wirusa ASF i ptasiej grypy, embarga na eksport towarów rolno-spożywczych oraz problemów z obrotem gruntami rolnymi”.

Więcej:

Bogucki do PSL: Nie tuczyliście polskich świń, tuczyliście siebie

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (28)

 • Rapier 2017-04-11 19:21:49
  @biznesmen Ja wcale nie jestem mądry. Czasem tylko odsyłam do mądrych rzeczy. Np. ktoś przypadkowo otworzy pięć pierwszych linków w google o Salazarze i już chcącym oczka się otwierają, a horyzont przesuwa hen, hen daleko. Oczywiście wiem, iż większość nie jest gotowa na autentycznie głębokie pokłady prawdy.
  Może to co piszę to bełkot, ale to szanowny @biznesmen na pewno nie jest człowiekiem zanurzonym w Mądrości...
 • EKOnomISTA 2017-04-11 09:14:00
  @dip, jesteś rzeczywiście ekonomicznym analfabetą, jeśli sądzisz, że pieniądze z 3 filaru leżą na koncie ZUS, złodziejstwa na prywatyzacji zatwierdzone prawomocnymi wyrokami odwracalne, kredyty frankowe, to tylko przewalutowanie, bez skutków dla społeczeństwa i gospodarki, a podniesione podatki jeszcze nie mają skutków i można łatwo je obniżać.
  Zajmij ty się lepiej widłami, bo w ekonomii jesteś ignorantem - bardzo delikatnie mówiąc.
  Nie można publicznie pisać takich bredni !.
 • JA 2017-04-11 08:56:38
  Nie zgadzam się z biznesmenem, chociaż go doskonale rozumiem. broni on swych żywotnych interesów. Chce nadal skupować ziemię korzystając ze swej pozycji ekonomicznej, chce podatku liniowego liberałów w rządzie, cięć socjalnych i wszystkiego co służy bogatym. Biznesmen ja nie przywiązuję znacznej wagi do sondaży, ale jako człowiek logicznie myślący winieneś zauważyć, że PiS WYGRAŁO wybory i nadal ma PRZEWAGĘ w sondażach WSZYSTKICH, niezależnie jaką. Ty oczywiście będziesz twierdził, że to przypadek, albo błąd, bo taki jest twój interes.
  Dziwię się natomiast @dip, chudopachołek na 15 ha trzyma stronę liberałów i bogaczy. Już w kilku dyskusjach udowodniłeś jak jesteś głupkowaty i odporny na wiedzę oraz argumenty. . Rzadko tu zabieram głos, ale jesli zabieram, to pod swoim nickiem. Przypomnij sobie dyskusję gdzie twierdziłeś, że nauczyłeś robić widłami 3000 rolników, de,bi lu. Ty mnie nazywasz "synkiem"?. Kiedy ja pracowałem, to ty skakałeś jako plemnik z jajka na jajko, gnojku. Moje doświadczenie, to 46lat pracy w tym kraju na różnych stanowiskach i ani dnia w żadnej bandzie zwanej "partią", choć za wstąpienie obiecano znaczne profity.
  I ty gno,jku chcesz mnie uświadamiać kto to Rzepliński? Do budy, szczylu!!!.
 • normalny rolnik 2017-04-11 08:12:31
  celem partii jest sianie nienawisci miedzy ludzmi by dostać sie do koryta i dobrze zyc razem z pociotkami,manipulowanie ludźmi i granie na emocjach by pozyteczni idioci chodzili na wybory
 • wiem 2017-04-11 06:57:26
  PiS to partia antymiejska podobnie jak pozostałe pozwala okradać miasto
 • PESEL WONT 2017-04-10 22:41:31
  cała partia która zwie się PESEL ma w sejmie przedstawicieli którzy łącznie mają razem 80 ha
  sawicki 4 ha
  maliszewski 19.90 ha ( ogrodnicze)
  kasprzak 4 ha
  łopata 3.2 ha
  kotowski 18,56 ha
  andżela 5,08 ha
  baszko 18,51 ha
  tokarska-bzdyra 7,49 ha
  ROLNIKI po (...) URATUJO NAS
 • djp 2017-04-10 22:34:53
  Widzisz @JA, różnica między nami polega na tym, że ja piszę pod tym samym nickiem, Ty zaś kryjesz się co chwilę pod innym. To kwestia odwagi. Wyzywasz od złodziei nie mając na to żadnych dowodów. Tak zazwyczaj postępują złodzieje, którzy nie mogą dalej kraść. Żadne z pieniędzy, o których wspominam, nie zostały rozkradzione ani skonsumowane. Podatki dopiero będą płacone, można je więc obniżyć. III filar jest na kontach ZUS. Kredyty frankowe to tylko przewalutowanie. Reszta "złodziejstw" to Twoje domniemania. 90 mld zadłużenia w zeszłym roku to są pieniądze, o które będę "darł mordę", bo rozdają je na prawo i lewo. W sądach tylko jedna strona jest zadowolona więc połowa podsądnych uważa, że została pokrzywdzona, a sąd jest przekupny. To znana przypadłość opisana nawet w filmie - "sąd sądem ale...". Na temat Trybunału lepiej się nie wypowiadaj bo to kompromitacja. O mnie synku nic nie wiesz więc nie pozwalaj sobie za dużo.
 • biznesmen 2017-04-10 22:11:04
  Jeśli umiesz czytać to z poprzednich moich wypowiedzi dowiesz się, że nie jestem zwolennikiem (już) PO-PSL. Jestem poprostu przeciwko PiS tak jak oni szkodzą Polsce, nam Polakom to chyba nawet Korwin Mikke byłby lepszy. Już samym sianiem nienawiści, złych emocji i dzieleniem polaków na lepsze i gorsze sorty to powinni przegrać najbliższe wybory. A tu niby tacy katolicy
 • JA 2017-04-10 22:03:32
  biznesmen, skoro tak cenisz CBOS, to podaję ci link do najnowszego sondażu, abyś się nie męczył, nie sugerował starymi wynikami i nie tracił swego cennego czasu. http://www.parlamentarny.pl/sondaze/platforma-obywatelska-zyskuje-ale-do-pis-jej-daleko,151.html
  Sondaż z 7 kwietnia br.
 • gruby 2017-04-10 21:51:36
  skoro połowa ustaw i tak jest narzucana przez UE a druga połowa to zrzynki z innych krajów to może po prostu nikt?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE
FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!