PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jest nadzieja na „Restrukturyzację małych gospodarstw”

Jest nadzieja na „Restrukturyzację małych gospodarstw” Czy będzie w tym roku nabór na "Restrukturyzację"? fot. Fotolia

Ministerstwo Finansów wyłoniło firmę, która przeprowadzi audyt akredytacyjny na „Restrukturyzację małych gospodarstw” – wtedy, jak tylko ARiMR potwierdzi swoją gotowość do audytu.„22 marca br. Ministerstwo Finansów podpisało umowę na przeprowadzenie audytu akredytacyjnego z wyłonioną w trybie przetargu niegraniczonego firmą Grupa Gumułka – Audyt Sp. z o.o. sp. k.” – informuje Ministerstwo Finansów.

Przypomnijmy, że jeszcze 1 kwietnia Ministerstwo Rolnictwa nie wiedziało nic na temat przebiegu akredytacji.

Więcej: „Restrukturyzacja małych gospodarstw” odłożona na rok?

Ministerstwo Finansów informuje: „Audyt akredytacyjny będzie obejmował m.in. typ operacji: restrukturyzacja małych gospodarstw w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” objętego programem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zgodnie z postanowieniami umowy, terminem rozpoczęcia prac wykonawcy jest data pisemnego potwierdzenia przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa gotowości do audytu, w odniesieniu do każdego z audytowanych działań. Realizacja przedmiotu zamówienia odbywać się będzie zgodnie z harmonogramem przygotowań ARiMR. Wykonawca jest zobowiązany do realizacji audytu każdego działania w terminie nie dłuższym niż 52 dni licząc od daty pisemnego potwierdzenia przez Agencję gotowości do audytu w obszarze danego działania do dnia zakończenia audytu danego działania.

23 marca br. Ministerstwo Finansów skierowało pismo do prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informujące o podpisaniu umowy na audyt akredytacyjny oraz o trybie przeprowadzania tego audytu. Aktualnie oczekujemy na zgłoszenie gotowości do poddania się audytowi przez ARiMR. Pozytywna opinia audytora stanowić będzie podstawę do przyznania przez Ministra Finansów, w drodze rozporządzenia, akredytacji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jako agencji płatniczej, w zakresie wspomnianego wyżej działania.”

Jak z tego wynika, teraz wszystko zależy od ARiMR i jej gotowości do przeprowadzenia naboru, zapowiadanego i odkładanego od września ubiegłego roku. Czy może się on odbyć już za dwa miesiące? – pytamy dalej w ARiMR.

Zgodnie z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 23 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 „Dzień rozpoczęcia terminu składania wniosków, o którym mowa w ust. 2, powinien przypadać w pierwszym kwartale roku kalendarzowego, przy czym termin ten nie może być krótszy niż 14 dni oraz dłuższy niż 30 dni”, zapis ten miał  nie obowiązywać tylko w 2015 roku. Czy jeśli nie doszło jednak do zapowiadanego początkowo na wrzesień 2015 r. naboru i jeśli nie przeprowadzono go w I kwartale 2016 roku, będzie zmienione rozporządzenie i nabór odbędzie się jeszcze w 2016 r.? Ministerstwo nie wykluczało takiej możliwości.

Więcej: "Proszę nam dać trochę czasu - wywiad z wiceministrem Ryszardem Zarudzkim" 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • NIE 2016-04-15 10:26:07
  to jest TOTALNA GŁUPOTA , nikt z małego gospodarstwa nie wyżyje , KAŻDY myślący prowadzi jakąś mikroskopijna firemke -płaci krus w podwójnej wysokości , jeżeli i TYCH wytna ,,,to KTO potrafi to wykozystać ? GŁUPOTA goni GŁUPOTE ,,,,,,,,,,,,,,
 • 1qaz 2016-04-15 10:07:21
  Ciekawe czy ktoś przeczytał tego knota zanim wystąpił o akredytację. Przecież tam mały obowiązkowo musi był płatnikiem KRUS a u nas tacy wyginęli z głodu i znów zmarnujemy kasę. Każdy przedsiębiorczy mały rolnik poszerzający działalność dawno z obowiązku jest płatnikiem ZUS
 • współczujący 2016-04-11 19:23:02
  Nadzieja? Głupi i sztuczny ,,program"
 • wiejski głupek 2016-04-11 19:20:46
  Kolejne rozdawnictwo, bo cwaniacy już zacierają ręce.Najpierw tatuś wydzierżawił hektary synkowi,żeby był MR. Jak minie 5 lat to tatuś złoży papiery na restrukturyzacje, bo w planie napisze, że powiększy gospodarstw, bo odzyska hektary od młodego-synka. To paranoja, kto w ogóle wymyślił dzierżawy od rodziców dla młodych rolników. Obajtek do dzieła, to są sztuczne warunki i mam nadzieję,że bekniemy za to.
 • 1qaz 2016-04-08 23:52:09
  Jeżeli dla płatników KRUS to dziękuję, szkoda czasu.
 • rolnik12 2016-04-08 21:56:43
  restrukturyzacja musi dawać szanse na skorzystanie z modernizacji ,za 60000 można niewiele ,fajna kasa na start ale jak pomysł rolnika wypali to musi być kolejne wsparcie
 • Penelopa 2016-04-08 19:06:52
  Ooo tak w pełni się zgadzam z tym co piszesz
 • dromader 2016-04-08 14:22:16
  Jeżeli to będzie wersja przygotowana przez PSL , to niech lepiej te pieniądze przeznaczą na biedne dzieci w Pernambuko , bo normalny rolnik nie będzie w stanie spełnić ich warunków .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!