PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jurgiel musi zostać

Jurgiel musi zostać Minister Krzysztof Jurgiel, fot. Michał Oleksy

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 26-09-2017 13:07

Tagi:

W celu rozpatrzenia i zaopiniowania poselskiego wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela zebrała się dziś sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Więcej o złożonym w Sejmie wotum: Kolejne wotum nieufności wobec ministra Jurgiela

Poseł Mirosław Maliszewski, reprezentujący wnioskodawców, stwierdził, że debata o sprawach rolnych, zapowiedziana na jutro rano w Sejmie, będzie rzeczowa.

Jak mówił, wiele aspektów podnoszących wcześniej zyskało dodatkowe uzasadnienie: zwłaszcza ASF i kwestie wieku emerytalnego. Omówienia wymaga też sytuacja na rynkach rolnych i zasady sprzedaży ziemi. W agencjach trwa chaos organizacyjny i wciąż brak pomocy dla poszkodowanych przez klęski rolnicze. Wadliwie działa system ubezpieczeń. Także kwestie międzynarodowe CETA i preferencje dla Ukrainy pogarszają sytuację polskich rolników. Działania wobec UE w kontekście przyszłej polityki są niewystarczające – ocenił poseł i zapowiedział rozwinięcie wniosków w jutrzejszej debacie.

Minister Krzysztof Jurgiel stwierdził, że zarzuty PSL o braku programu są nieprawdziwe. PiS ma program rolny. – Ja do dzisiaj nie zauważyłem, aby PSL przedstawiło jakiś program rolny – zauważył minister. Jak dodał, ten program PiS jest realizowany.

Nie zgodził się ze stawianymi mu zarzutami. Odnosił się przy tym do okresu rządów z udziałem PSL.

I tak, jak mówił, jeśli chodzi o wiek emerytalny, to poprzednia koalicja wprowadziła niekorzystne, także dla rolników, zmiany. To PSL zawierał umowy z UE, dotyczące KRUS, zapowiadające „racjonalizację wydatków” po włączeniu rolników do powszechnego systemu podatkowego. Zalecenia UE obecnie nie mówią o potrzebie likwidacji KRUS.

Czytaj również: Jurgiel musi zostać c.d.

Podobnie, jeśli chodzi o zasady sprzedaży ziemi – to PSL nie potrafiło rozwiązać problemu „słupów”. Obecnie obowiązujące zmiany były niezbędne, aby funkcjonowała konstytucyjna zasada, że podstawą ustroju rolnego jest gospodarstwo rodzinne. Ziemia rolna powinna służyć produkcji rolnej – powiedział minister i podkreślił, że obowiązujące zasady sprzedaży ziemi temu służą. Są zgodne z ostatnimi stanowiskami wyrażanymi przez UE. Zarzuty stawiane wobec wstrzymania sprzedaży ziemi z ZWRSP są nieprawdziwe. Nie są też prawdziwe zarzuty z uzasadnienia, podnoszące trudności z przekazywaniem gospodarstw rodzinie czy utrudnianiem zabudowań gruntów.

- „Paraliż agencji płatniczych” nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości – stwierdził minister, odnosząc się do kolejnego zarzutu i zapewniając, że system informatyczny ARiMR pozwoli w tym roku wypłacić zaliczki dopłat. Zmiany kadrowe dotyczyły kilku procent zatrudnionych i wynikały z nieprzygotowania poprzedniej kampanii wypłaty dopłat – podkreślił minister. Jak mówił, mimo to dopłaty zostały wypłacone, a realizacja płatności w 2016 r. przebiegała już szybciej.

- Brak podstaw, aby mówić, że jakiekolwiek środki zostaną utracone – stwierdził minister.

- Program dla szkół działa – zapewnił, że nie ma ograniczeń w krajowych środkach na realizację programu, a łącznie środki unijne i krajowe przeznaczane na te działania będą wyższe.

Embargo na rynki wschodnie to decyzja unijna, a ograniczenia w ruchu przygranicznym to efekt zagrożeń – ocenił.

ASF i ptasia grypa to choroby nieuznające granic, zagrożenie ma charakter europejski – mówił minister. Wszystkie zachorowania są na obszarach objętych ograniczeniami, czynności są wykonywane zgodnie z założeniami, trwają też prace zapobiegające rozszerzaniu się obszaru objętego wirusem. Minister omówił też ostatnio wprowadzone zmiany prawne dotyczące odszkodowań i rekompensat, a także refundacji bioasekuracji. Trwa odstrzał dzików, zmieniono przepisy usprawniające jego prowadzenie.

Ptasia grypa ma charakter sezonowy, wydano akty prawne, mające doprowadzić do skutecznej walki z chorobą.

Wydatki na zwalczanie obu chorób są znaczne.

Minister nie zgodził się też z zarzutami podnoszącymi nieskuteczność ubezpieczeń – zawarto o 20 proc. więcej umów i ubezpieczono o 39 proc. większą powierzchnię. Wkrótce będzie pomoc z ARiMR dla poszkodowanych w wyniku przymrozków wiosennych: 2000 zł do ha dla drzew owocowych, 1000 zł za ha krzewów. Szkody po nawałnicach będą rekompensowane, poszkodowani otrzymają 1000 zł za ha, 2000 tys. za ha lasów i do 10 tys. zł na odtworzenie budynków.

Minister podkreślił, że relacje między handlującymi może uporządkować przyjęte uregulowanie, a nie ceny minimalne – ich dawno nie ma.

Umowę CETA przygotował poprzedni rząd. Do ratyfikacji potrzebna będzie zgoda Sejmu.

- CETA nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla sektora rolnego Polski – ocenił minister.

Rząd Polski nie wyraża zgody na większy import z Ukrainy, chociaż przywóz zbóż z Ukrainy nie jest duży, to MRiRW wskazuje na forum unijnym potrzebę większej ochrony rynku zbóż. Nasz eksport zbóż znacznie wzrósł. Ministerstwo wciąż szuka nowych rynków eksportowych. Kontyngenty z Ukrainy zostały zmniejszone po zabiegach MRiRW, będziemy postulować niewprowadzanie nowych preferencji dla importu zbóż z Ukrainy – zadeklarował minister.

Nie zgodził się też z zarzutami dotyczącymi stadniny w Janowie Podlaskim – podkreślił potrzebę nie osiągania rekordów cenowych, a prowadzenia działań odbudowujących zasoby genetyczne.

- Uważamy, że minister rolnictwa powinien służyć rolnikom, a nie PSL – stwierdził przewodniczący OPZZ RiOR Sławomir Izdebski i zapowiedział ocenę ministra przez rolników. - Został przygotowany wniosek o postawienie Marka Sawickiego przed Trybunałem Stanu, więc posłowie PSL będą mieli dylemat, czym się zająć w pierwszej kolejności – czy odwołaniem ministra Jurgiela, czy obroną Sawickiego.

Jak ironizował Izdebski, minister Jurgiel obdarował stołkami PSL, więc dziwi ta niechęć wobec niego.

Izdebski wyraził nadzieję, że za dwa-trzy dni minister dokona redukcji, jeśli chodzi o niektóre etaty.

Obecnie trwa przerwa w posiedzeniu, po której odbędzie się dalsza dyskusja.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela będzie rozpatrywany jutro w Sejmie od godz. 10.

Czytaj więcej: Jurgiel musi zostać c.d.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • fachowiec z odr 2017-09-26 22:02:50
  Gdzie są moje pieniądze na ciągnik z modernizacji!!!
 • awi 2017-09-26 20:55:30
  Panie Ministrze gdzie ODR-y ? Ciąg dalszy bez zmian poprawy dla doradców w terenie !
 • Mistrz 2017-09-26 20:52:04
  16144 pokwicz sobie na forum, tylko niezbyt długo, bo jak będziesz przesadzał to cię tak kopne ze stracisz grunt pod girami.
 • Mistrz 2017-09-26 20:49:53
  macmac, jak to gdzie, w Brukseli, nie po to PO tam jeździło i skarżyło by teraz Bruksela błyskawicznie nasze pieniądze na rolnicze wsparcie przekazała.
 • 16144 2017-09-26 20:34:00
  Obecnie nie ma zadnej możliwości zagospodarowania gruntów rolnych przez młodych. Z piz.. z taka zmiana.
 • macmac 2017-09-26 20:15:03
  Ten ciamajda powinien odejść gdzie obiecane pieniadze dla wszystkich na modernizacje??
 • rolnik 2017-09-26 19:03:14
  brawo izdebski ! jestem w szoku i szacunek dla logiki
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!