PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jurgiel: Nie ma zagrożenia dla realizacji płatności zaliczkowych za 2017 r.

Jurgiel: Nie ma zagrożenia dla realizacji płatności zaliczkowych za 2017 r. fot. Shutterstock

Kontrole administracyjne zostały przeprowadzone dla ok. 60 proc. wnioskujących o przyznanie płatności. Ministerstwo zapewnia, że ARiMR jest przygotowana do terminowego wypłacenia należności - od 16 października zaliczek, a od 1 grudnia pełnych dopłat bezpośrednich.Dziś podczas obrad sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostanie przedstawiona informacja ministra rolnictwa i rozwoju wsi na temat przygotowania systemu informatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do wypłat zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich za 2017 r.

W przygotowanej na obrady informacji można przeczytać, że nie ma żadnego zagrożenia dla terminowego wypłacenia zaliczek dopłat.

„Zgodnie z zapewnieniami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), nie występują opóźnienia we wdrożeniu systemu informatycznego w stosunku do wymagań w zakresie realizacji ustawowych zadań ARiMR” – informuje MRiRW.

A co to oznacza? Otóż nie wszystkie funkcjonalności systemu informatycznego są wdrożone, ale nie występują żadne opóźnienia w ich wdrażaniu. To, co zakontraktowano z wykonawcą systemu informatycznego, umożliwia natomiast rozpoczęcie realizacji wypłat płatności w określonych przepisami terminach.

Jak tłumaczy ministerstwo, pełną funkcjonalność system osiąga na ostatnim etapie – czyli podczas naliczeń płatności. Taki model budowy oprogramowania jest racjonalny i stosowany od początku, czyli od 2004 roku.

„Z informacji przekazanych przez ARiMR wynika, że w odniesieniu do kampanii roku 2017 dotychczas udostępniono funkcjonalności, które umożliwiły wprowadzenie danych i przeprowadzenie pełnej kontroli kompletności wniosków o przyznanie płatności. Udostępniona została także funkcjonalność dotycząca kontroli administracyjnej, która zgodnie z przepisami unijnymi, przeprowadzana jest w oparciu zarówno o dane alfanumeryczne, jak i o dane graficzne (z wrysowanych działek rolnych) – według stanu na dzień 22 września 2017 r. kontrole administracyjne zostały przeprowadzone dla ponad 776 tys. rolników, co stanowi ok. 60 proc. wnioskujących o przyznanie płatności (ok. 1,342 mln rolników). Obecnie są prowadzone intensywne prace nad dostosowaniem modułu naliczeń płatności.

Funkcjonalności systemu umożliwiające realizację zaliczek na poczet płatności bezpośrednich są implementowane w systemie Oracle E-Business Suite (EBS) w module zaliczki. Do modułu tego pobierane są dane dotyczące powierzchni/liczby sztuk zwierząt kwalifikujących się do przyznania płatności, ustalone w wyniku przeprowadzonej kontroli administracyjnej w systemie IACSplus.

Mając na uwadze obecny stan przygotowania ARiMR, pragnę zapewnić, że nie ma zagrożenia dla realizacji płatności zaliczkowych za 2017 r.” – zapewnia minister w informacji przygotowanej dla posłów.

Jak dodał, najpierw płatności trafią do gmin „klęskowych”.

Posłowie zajmą się informacją dziś o godz. 9. 

W ubiegłym roku o tej porze kontrolą administracyjną było objętych więcej wniosków, bo 80 proc.

Więcej: ARiMR: Zadania dot. płatności bezpośrednich zgodnie z harmonogramem

Przeprowadzenie kontroli administracyjnej jest niezbędne do wypłacenia zaliczek: zaliczki na poczet płatności bezpośrednich dokonuje się po zakończeniu weryfikacji warunków kwalifikowalności do danej płatności.  Zgodnie z rozporządzeniem 1306 z 2013 r., art. 74 i 75, w celu weryfikacji kryteriów kwalifikowalności do otrzymania pomocy przeprowadza się kontrole administracyjne dotyczące wniosków o przyznanie pomocy.

Więcej: Zaliczki dopłat także dla wytypowanych do kontroli na miejscu i ukaranych

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

 • robotnik 2017-09-28 21:37:01
  W jakim lesie jest system informatyczny pokazuje też to, że zawsze we wrześniu naliczane były już pełne (niezaliczkowe) płatności ONW. W tym roku nawet się jeszcze muchy do tego nie gonią. Ale na zewnątrz oczywiście wszystko jest pięknie
 • Mistrz 2017-09-28 21:24:20
  Rolnik, przesadziles z tanimi winkami :D
 • Rolnik 2017-09-28 20:49:09
  I jeszcze cie zwindykuja. Taka ta agencja za pisu
 • Mistrz 2017-09-28 19:49:57
  Chłopaczki z koniczynką w kalpce wychodzą z siebie by Ministra Jurgiela zdyskredytować, ale to PSL pozostanie po wsze czasy doszczętnie skompromitowany. Pamiętajcie jak Sawicki odnosił się do Rolników, nie zapominajcie bierności PSL w kwestii ASF. Ogrom nieprawidłowości autorstwa PSL jest wystarczającym asumptem by Sawicko podobnych kopnąć raz a dobrze w POpę :D
 • Paweł Gajewczyk 2017-09-28 18:32:53
  Krytykantom z PSL wara od porządnego człowieka! Wystąpienie sejmowe wielolicowców było potwierdzeniem pseudo ruchu niby ludowego!
 • Zachodniopomorskie 2017-09-28 17:57:20
  Ale że nie wyjaśniono i co chodzi z ARiMR zachodniopomorskim? Przewodniczący mógł pozwolic pogadać gościowi. Bustkowski czemu?
 • ARiMR 2017-09-28 15:26:50
  Zaliczki są wypłacane od 16 października do końca listopada. To jest uregulowane prawem unijnym.
 • Rybaccuk 2017-09-28 14:43:36
  Ja dostałem zaliczkę 19 października A resztę dopłat 18 stycznia. Pajace z po tylko obiecywać A pis mało mówi A dużo robi.
 • Rybaccuk 2017-09-28 14:32:09
  Żal wam (...) ściska że pis rządzi? Pajace z po dowodzenia na zawsze hahaha
 • robolzBParimr 2017-09-28 13:54:53
  Nie ma takiej możliwości, żeby od 16 października zaliczki trafiły do 100 % rolników. Biura Powiatowe ARiMR nie są w stanie przeprowadzić kontroli administracyjnej (zatwierdzić wniosków) dla pozostałych 40% rolników w czasie zaledwie 11 dni roboczych. Jeżeli wnioski nie będą zatwierdzone, to zaliczki po prostu nie trafią do rolników. Będzie dobrze jeżeli co najmniej 65% rolników otrzyma zaliczki. Oczywiście w pierwszej kolejności dostaną zaliczki tzw. " małe gospodarstwa", ponieważ wnioski dużych producentów są zatwierdzane jako ostatnie, co sprawi, że rolnicy, którym pieniądze są najbardziej potrzebne na środki do produkcji w ogóle nie otrzymają należnych im pieniędzy w dniu 16 października. To co jest przekazywane w mediach,że nie ma zagrożenia dla wypłaty zaliczek to jest totalna kłamliwa propaganda.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!