- Zgadzamy się w kwestii nieruchomości rolnych. Ja również nie patrzę na nieruchomości jako na dobro rynkowe, ale jako na naturalne bogactwo – zadeklarował dziś podczas konferencji prasowej Dejan Židan, wicepremier  i minister rolnictwa, leśnictwa i żywności Republiki Słowenii. - Obiecałem panu ministrowi swoje poparcie, jeśli będzie go potrzebował na poziomie europejskim czy światowym.

Dejan Židan podziękował też Polsce za aktywne poparcie Światowego Dnia Pszczół.

Delegacja biznesowa Słowenii uczestniczyła wczoraj w otwarciu noweli linii technologicznej w Parczewie.

Więcej: Nowe linie produkcyjne w wytwórni octu i musztardy w Parczewie

Dziś w Warszawie trwa Forum biznesowe, podczas którego  swoje produkty przedstawi 11 przedsiębiorstw słoweńskich. Forum ma na celu dalsze pogłębienie współpracy gospodarczej pomiędzy Słowenią i Polską.

- Wymiana handlowa pomiędzy naszymi krajami sięga miliarda 500 milionów euro. Myślę, że uda się nam ją zwiększyć do 2 miliardów euro – przewidywał Dejan Židan.

Jak wskazał minister Krzysztof Jurgiel, Polska i Słowenia mają wspólne stanowisko dotyczące ujednolicenia jakości żywności i umów handlowych, a także w ramach współpracy w Grupie Wyszehradzkiej i formatu „16 plus 1”, obejmującego współpracę z Chinami.

- Najszybsze nasze działania muszą dotyczyć Wspólnej Polityki Rolnej – mówił minister Jurgiel. – W drugiej części listopada Komisja Europejska przedstawi propozycje zmian Wspólnej Polityki Rolnej. Na tym etapie Polska przygotowała swoje stanowisko, które mówi o oczekiwaniach Polski. Ono zostało przesłane do wszystkich państw, które są członkami Unii Europejskiej. Prowadzimy też rozmowy – tak jak dzisiaj – przedstawiając wzajemne oczekiwania dotyczące WPR.

Minister Krzysztof Jurgiel podkreślił rolę bilateralnych uzgodnień.

- Wspólnym naszym zadaniem jest utrzymanie co najmniej równego budżetu, jaki jest w tej perspektywie Unii Europejskiej jako warunku wyjściowego do dalszego ustalania jej kształtu, utrzymanie I i II filara i silnego zarządzania kryzysowego – wskazał minister Jurgiel.

Niedawno poinformowano o wstępnej zgodzie w UE, dotyczącej zrównania dopłat w UE.

Więcej: Te same wyzwania, te same dopłaty bezpośrednie w całej UE?

 

Podobał się artykuł? Podziel się!