PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kiedy rolnik wytnie drzewo bez opłaty?

Kiedy rolnik wytnie drzewo bez opłaty? Kwestie opłat za usunięcie drzew uregulowano w art. 84-86 ustawy o ochronie przyrody, zmienionych ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r.; Fot. Shutterstock

Prawie każda wycinka drzew na gruncie rolnym podlega opłacie. Ministerstwo Środowiska poinformowało, że wkrótce nastąpi „znaczne obniżenie dotychczasowych stawek”.



Posłowie Małgorzata Golińska i Paweł Szefernaker zadali ministrowi środowiska pytanie w sprawie niedawno opisywanej też przez Farmera, a dotyczącej opłat za drzewa wycinane na nieruchomości rolnej.

Więcej: 39 mln zł za zgodę na usunięcie samosiewów z działki wydzierżawionej od ANR

Posłowie pytali w związku z tym: „Czy w Ministerstwie toczą się prace nad zmianami w prawie w zakresie uzyskiwania pozwoleń, naliczania opłat i zwolnień z opłat za usuwanie drzew przez właścicieli na prywatnych gruntach oraz czy ewentualne zmiany obejmą prowadzenie działalności rolniczej?”

Andrzej Szweda-Lewandowski, wiceminister środowiska i Główny Konserwator Przyrody wyjaśnił, że zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o ochronie przyrody „w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego nie pobiera się opłat za usuwanie drzew, których obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm nie przekracza odpowiednio: 75 cm - w przypadku drzew najszybciej rosnących oraz 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew oraz za usuwanie krzewów, których wiek nie przekracza 25 lat.”

Organ wydający zezwolenie na wycinkę drzew może też zastąpić opłatę nasadzeniem zastępczym:

„W przypadku wycinki drzew o obwodach wyższych niż te ww. wymienione, organ właściwy wydając zezwolenie na usunięcie drzew może uzależnić je od wykonania nasadzeń zastępczych (np. w formie zadrzewień liniowych lub gęstego żywopłotu z rodzimych gatunków drzew). Wówczas opłata ta jest odraczana i może zostać umorzona po stwierdzeniu żywotności nowych nasadzeń. Organ w zezwoleniu może także wskazać, które z zadrzewień powinny pozostać na nieruchomości, np. na miedzach, nad ciekami, przy drogach polnych, pojedyncze kępy i pasma, aby mogły być zachowane funkcje przyrodnicze danego terenu.”

Takie zasady są zgodne z wymogami dotyczącymi płatności bezpośrednich - do całkowitej powierzchni działki rolnej podlegającej dopłacie zaliczają się elementy krajobrazu, takie jak pasy zadrzewień oraz żywopłoty, których całkowita szerokość nie przekracza 2 m. Działkę rolną zawierającą rozrzucone drzewa także uznaje się za kwalifikujący obszar do płatności, o ile działalność rolniczą można prowadzić w podobny sposób jak na działkach bez drzew położonych na tym samym obszarze, oraz liczba drzew na hektar nie przekracza maksymalnego zagęszczenia tj. 100 drzew – przypomniał wiceminister środowiska. Jak podkreślił, rolnicy mający ponad 15 ha są zobowiązani do utrzymania obszarów proekologicznych.

Andrzej Szweda-Lewandowski poinformował też, że będą zmiany w opłatach za usunięcie drzew:

„Obecnie procedowany jest projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie opłat za usunięcie drzew i krzewów, który ukaże się do 28 sierpnia br. i przewiduje znaczne obniżenie dotychczasowych stawek. Trwają także prace nad szerszymi zmianami ustawy ochronie przyrody w zakresie usuwania drzew i krzewów, tak aby więcej kompetencji do stanowienia regulacji w tym zakresie posiadały gminy, w tym również w odniesieniu do zadrzewień śródpolnych.”

Kwestie opłat za usunięcie drzew uregulowano w art. 84-86 ustawy o ochronie przyrody, zmienionych ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (DzU z 28 lipca 2015 r. Poz. 1045).

Zezwolenia nie wymaga m.in. usunięcie:

1) krzewów, których wiek nie przekracza 10 lat;

2) krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni;

3) drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:

a) 35 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

b) 25 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew (Art. 83f ww.ustawy).

Z opłat zwolniono natomiast zezwolenia dotyczące „drzew lub krzewów, na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej”.

Dodajmy jeszcze, że Ministerstwo Rolnictwa postanowiło zbadać opisaną przez nas sprawę.

„Ustosunkowanie się do kwestii podniesionych przez Panią  wymaga uzyskania stanowiska Agencji Nieruchomości Rolnych oraz informacji dotyczących stanu faktycznego nieruchomości i zbadania odpowiedniej dokumentacji. W tej sprawie do Prezesa ANR zostało skierowane pismo.

Odpowiedź będzie mogła zostać Pani udzielona po uzyskaniu odpowiedzi z ANR oraz przeanalizowaniu sprawy” – napisano. Zupełnie tak, jakby o sprawie stało się wiadomo dopiero teraz, a poprzednich wyjaśnień udzielał ktoś inny niż ANR i MRiRW…

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

  • podczaszy 2016-06-28 15:57:22
    W Polsce PISowskiej jest g*wno nie wolność. Albo jest własność albo nie ma. Jeżeli ja sadzę na swoim podwórku drzewo to jest ono moje a nie jak do wycięcia to jest wójta. W d8pie z taka wolnoścą i własnością. Miała być dobra zmiana a jest to samo g*wno.
  • Stan. 2016-06-27 16:23:14
    Mam doświadczenie z karą w wysokości 960 tysięcy i 6 letnia walką z wójtową o unicestwienie tej kary. wg. rzeczoznawców - opłaconych przez MŚ - koszt samosiejki na gruntach rolnych stanowi 60% wartości drzewa tego samego gatunku wyhodowanego w Warszawie . Okazało się , że w mieście dorasta do 20 lat co 14 drzewo i koszt tego 20 letniego drzewa jest taki , że q..rwa (tu musze użyć tego słowa ) specjaliści doznają takiego szoku ,że ogarnia ich Zespół urojeniowo - maniakalny na temat kosztów samosiejek. Czyli 10 letnia samosiejka świerka czy sosny , kosztuje ok. 5 tysięcy . W centrum ogrodniczym - w donicy - ok. 250 zł
  • płaci płaci 2016-06-27 11:13:23
    @polska patologia. nie siej defetyzmu. płaci podatek leśny od gruntu leśnego.Jeżeli rolnik dodatkowo jest na VAT, odprowadza podatek sam. Jeżeli jest rolnikiem ryczałtowym, podatek płaci odbiorca.
  • janosik 2016-06-23 23:44:43
    nikt nie powinien ingerować w prywatne tereny, mam ochotę to wycinam albo sadzę bo takie powinno być prawo własności prywatnej, musimy dążyć do tego prawa własności.
  • majekl 2016-06-23 22:40:25
    jeżeli jest ziemia rolna i rolnik chce rekultywować ziemie dlaczego ma za to jeszcze płacić? stawki dla rolników na ziemi rolnej powinny być całkiem zniesione, jeszcze powinien dostać dopłatę za doprowadzenie ziemi do ładu i druga kwestia u mnie jest gmina która wg swojego widzimisię nie daje pozwoleń na wycinkę na więcej niż kilkadziesiąt drzew rocznie, usunięcie hektara samosiejek zajmuje czasem 10 lat, z tym niech coś zrobią miłościwie nam panujący
  • rolnik6666 2016-06-23 13:49:11
    jak nastały zezwoleniana wycinke drzew to znikają w zastraszającym tempie ,jak nie było to kazdy sadził zeby było czym w piecu palić a jak trzeba sie urzedasa prosić o wycinke to nikt nie sadzi tylko kazdy pilnuje zeby jaka samosiejka nie wyrosla po potem kłopot z urzedasami zasranymi
  • polska patologia 2016-06-23 12:05:20
    rolnik co ma własny las i sprzeda z niego drzewo nie płaci zadnego podatku
  • rolnik polski 2016-06-23 11:45:41
    Prawidłowa odpowiedź - Jak go leśniczy nie złapie
  • Leśny szabrownik 2016-06-23 10:45:02
    robi się tak: soda kaustyczna zdziebko pod krzaczek i po sprawie, potem zgłaszamy, że drzewko uschło, takie ciężkie lata nastały i nie ma bata aby nie wyciąć za darmo... porządeczek być musi. Swoją drogą ten miszczu z fotki musi być dziany w kasę. Taką piłą patyki ciąć, to trzeba mieć kasy jak smalcu
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.247.119
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!