PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kiedy wolno podzielić gospodarstwo?

Kiedy wolno podzielić gospodarstwo? Niektórzy mogą mieć problem z podziałem gospodarstwa. fot. id

Czy po wejściu w życie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego rolnik będzie mógł swobodnie podzielić gospodarstwo?



Niektórzy mogą mieć z tym problem. Zapytaliśmy w MRiRW, jak rozstrzygnąć wątpliwości w konkretnych sytuacjach:

1. rolnik nie spełnia podstawowej normy obszarowej i chce sprzedać część swojej ziemi. Czy może? I czy może sprzedać drugiemu takiemu rolnikowi, który również nie spełnia wymogu posiadania PNO?

2. rolnik nie spełnia PNO i chce dokupić ziemię od drugiego, który spełnia i będzie spełniał PNO po sprzedaży. Kupujący nadal nie będzie spełniał PNO. Czy może zawrzeć umowę?

Chcieliśmy też wiedzieć, jakie są plany dotyczące podstawowej normy obszarowej. Czy minister zamierza wyznaczyć PNO na poziomie górnej dopuszczalnej granicy, czy niżej? Czy jest możliwe uznanie, że ktoś, kto nie prowadzi gospodarstwa spełniającego wymóg PNO, nie jest rolnikiem?

„Art. 6 ust. 1 w/w ustawy w brzmieniu uchwalonym przez Sejm RP precyzyjnie określa przesłanki jakie winny zostać spełnione aby przeniesienie własności nieruchomości rolnej albo jej części mogło nastąpić jeżeli wskutek przeniesienia własności nieruchomości rolnej albo jej części miałby nastąpić podział gospodarstwa rolnego – wyjaśnia ministerstwo. - Zgodnie zatem z art. 6 ust. 1 w/w ustawy przeniesienie własności nieruchomości rolnej albo jej części może nastąpić w przypadku, gdy:

1)            powierzchnia użytków rolnych, które pozostaną własnością zbywcy będzie nie mniejsza niż powierzchnia użytków rolnych niezbędna do prowadzenia działalności rolniczej (podstawowa norma obszarowa użytków rolnych w gospodarstwie rolnym), a zbywana nieruchomość rolna albo jej część wraz z nieruchomościami rolnymi nabywcy utworzą bądź powiększą gospodarstwo rolne lub

2)            powierzchnia nabywanych użytków rolnych wraz z nieruchomościami rolnymi nabywcy stanowiącymi jego własność będzie większa niż powierzchnia użytków rolnych, które pozostaną własnością zbywcy, lub

3)            zbywana nieruchomość rolna albo jej część obejmuje użytki rolne nieprzylegające do innych użytków rolnych wchodzących w skład tego samego gospodarstwa rolnego zbywcy, ale przylegające do nieruchomości rolnej wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego i stanowiącej własność nabywcy, lub

4)            przy umowie zamiany różnica powierzchni zamienianych użytków rolnych liczonych w hektarach przeliczeniowych, o których mowa w przepisach o podatku rolnym, nie przekracza 10%, lub

5)            ma na celu racjonalne ukształtowanie granicy między nieruchomościami rolnymi, lub

6)            własnością zbywcy pozostanie grunt pod budynkiem mieszkalnym wraz z innymi obiektami budowlanymi oraz gruntami do nich przyległymi, niezbędnymi do właściwego korzystania z budynku mieszkalnego, których łączna powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, oraz zbywana nieruchomość rolna albo jej część wraz z nieruchomościami rolnymi nabywcy utworzą bądź powiększą gospodarstwo rolne.

Z powyższego wynika zatem jednoznacznie, że obowiązek zachowania przez zbywcę powierzchni użytków rolnych niezbędnej do prowadzenia działalności rolniczej tzw. podstawowa norma obszarowa użytków rolnych w gospodarstwie rolnym, nie stanowi jedynego przypadku, od którego uzależniona jest dopuszczalność przeniesienia własności nieruchomości rolnej albo jej części, wskutek którego miałby nastąpić podział gospodarstwa rolnego. W świetle przywołanego wyżej przepisu dla zgodności „podziału gospodarstwa rolnego” z ustawą wystarczające będzie, gdy powierzchnia nabywanych użytków rolnych wraz z nieruchomościami rolnymi nabywcy stanowiącymi jego własność będzie większa niż powierzchnia użytków rolnych, które pozostaną własnością zbywcy. Zwrócić należy także szczególną uwagę na przypadek, gdy zbywana nieruchomość rolna albo jej część obejmuje użytki rolne nieprzylegające do innych użytków rolnych wchodzących w skład tego samego gospodarstwa rolnego zbywcy, ale przylegające do nieruchomości rolnej wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego i stanowiącej własność nabywcy. Celem tego przepisu jest wspieranie obrotu międzysąsiedzkiego i korzystne ukształtowanie rozłogu gospodarstw rolnych.

Równocześnie należy zwrócić uwagę, że przywołany przepis nie uzależnia zgodności „podziału gospodarstwa rolnego” z ustawą od spełniania po stronie nabywcy  tzw. podstawowej normy obszarowej użytków rolnych w gospodarstwie rolnym. Ponadto kwestia tzw. podstawowej normy obszarowej użytków rolnych w gospodarstwie rolnym jest obojętna dla zakwalifikowania osoby fizycznej jako rolnika, czy rolnika indywidualnego. Przesłanki zakwalifikowania osoby tycznej jako rolnika indywidualnego określa art. 4 w/w ustawy.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 w/w ustawy podstawowa norma obszarowa użytków rolnych w gospodarstwie rolnym nie może być większa niż czterokrotność średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w województwie ogłoszonej na podstawie przepisów o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego. Przed podjęciem prac nad stosownym rozporządzeniem nie można wskazać jak zostanie określona podstawowa norma obszarowa użytków rolnych w gospodarstwie rolnym dla każdego województwa.”

Warto zatrzymać się nad możliwością uznania, że ktoś, kto nie prowadzi gospodarstwa spełniającego wymóg posiadania PNO, nie jest rolnikiem.

Przywołany przez ministerstwo art. 4 ustawy stanowi: „Za rolnika indywidualnego, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1, uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.”

Definicja ta nie wyklucza możliwości określenia progu dolnego areału użytków rolnych i przyjęcia, że ktoś, kto go nie spełnia, nie jest w ogóle rolnikiem. Na taką możliwość wskazuje właśnie zapis z art. 6, jednoznacznie ujednolicający „powierzchnię niezbędną do prowadzenia działalności rolniczej” z podstawową normą obszarową, o czym już pisaliśmy.

Poza tym w tym kierunku idzie określenie „wielkości preferowanej gospodarstw” na 100 ha w Art. 29d: „Wykonując zadania komisja powinna mieć na względzie, aby powstawały gospodarstwa rodzinne o powierzchni użytków rolnych będących przedmiotem własności w gospodarstwie rolnym nie mniejszej niż powierzchnia preferowana i nie przekraczającej 100 ha.”

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

  • wład 2015-07-27 07:56:03
    Nie ma co narzekać. Trzeba się uczyć od lepszych. Jakoś nie słyszałem o Polaku, który
    kupił grunty rolne w Niemczech. A słyszał może ktoś ? Najgorsze, że na głupotę wybierających i wybieranych w Polsce nie ma żadnej siły, by to zmienić.
  • Paqwel 2015-07-23 22:15:48
    O dam ci taki malutki przykład wsiądź se do ekspresu w Gdańsku i wyjrzyj za okno od Tczewa do Malborka.... tysiące,tysiące ha samej pszenicy i ,idź se i kup tą ziemię tylko ona nie polaka ;)Powodzenia.
  • Paqwel 2015-07-23 22:05:30
    Krzysztof- Chłopcze a gdzieś ty chciał tą ziemia kupować? Agencja już wszystko wyprzedała dawno dawno temu. Chłopie nam to teraz rozsprzedają te ochłapy co to nikt normalny tego nie chce ,bo albo zalewowy torf albo 6rz i łot masz ziemię swoją.... Ja nie wiem gdzie wy to ziemia chcecie kupować ,chyba od tych kombinatów i landów niemieckich holenderskich i duńskich co to w Polsce mają po 5-15 tyś ha ....
  • ukasz 2015-07-23 19:09:36
    ustawa jest dobra to wy jesteście źli takie z was manusy
  • Rx 2015-07-23 18:29:48
    PSL-PO crazy !
  • Krzysztof 2015-07-23 14:10:39
    dyskryminacja młodych w Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego

    Projekt nowej Ustawy narusza prawa konstytucyjne ludzi młodych posiadających kwalifikacje rolnicze, którzy nie będą mogli założyć własnego gospodarstwa rolnego, bo są dyskryminowani w tej Ustawie poprzez wykluczenie ich z kręgu bezpośrednich nabywców ziemi rolnej od rolników indywidualnych?

    Dlaczego w art.12.2 tej Ustawy uprzywilejowani są rolnicy indywidualni, a zabrakło młodych Polaków, którzy chcą dopiero utworzyć pierwsze gospodarstwo rolne?

    Jak mamy nie wyjeżdżać z tego kraju, skoro młoda osoba pełna siły nie będzie mogła kupić ziemi rolnej z pominięciem biurokratycznych, niekoniecznie uczciwych przetargów Agencji Nieruchomości Rolnych?
  • quetzalcoatl 2015-07-23 14:04:44
    Ble ble ble. Na wymioty zbiera od tych wypocin Kalemby i Sawickiego. Ale już nie długo rolnicy wam podziękują za to wszystko.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.85.115
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!