PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kościoły otrzymają ziemię jak osoba bliska

Kościoły otrzymają ziemię jak osoba bliska Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego w szczególności ma umożliwić przekazywanie nieruchomości przez wiernych na rzecz swoich kościołów. Fot. pixabay

Kościoły i związki wyznaniowe będą miały prawo nabywania ziemi. To takie samo prawo, jakie pozwala przekazać ziemię na rzecz osoby bliskiej – tłumaczy wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski.Posłowie Andrzej Gawron i Lidia Burzyńska z PiS zadali dziś w Sejmie pytanie w sprawie możliwości nabywania ziemi przez związki wyznaniowe zgodnie z ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, chroniącą polską ziemię przed masowym wykupem przez obcokrajowców - skierowane do ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Poseł Andrzej Gawron stwierdził przed zadaniem pytania, że Sejm przyjął ważną ustawę, regulującą sprzedaż ziemi. Jedna z poprawek zakłada, że związki wyznaniowe i kościoły mają prawo nabywania nieruchomości. Czy nie doprowadzi to do zakładania fikcyjnych kościołów?

- Czy nie będziemy mieli do czynienia z wyjątkiem, który rozszczelni system? – pytał poseł.

Wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski odpowiadając podkreślił, że uchwalona ustawa nie faworyzuje żadnego kościoła. Nabywanie nieruchomości bez zgody prezesa ANR dotyczy jednakowo wszystkich kościołów, nie tylko katolickiego. Ustawa z 1980 r. mówi, że nie każdy kto składa wniosek o zarejestrowanie związku wyznaniowego może liczyć na przyjęcie „z automatu”.

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego w szczególności ma umożliwić przekazywanie nieruchomości przez wiernych na rzecz swoich kościołów. Wiceminister tłumaczył, że na wsi jest wiele samotnych ludzi, którzy mają 1-2 ha. Chodzi o to, aby mogli zbyć albo przekazać swoją ziemię – np. za opiekę, najbliższym, jakimi są dla nich np. klasztory. ANR będzie miała w przypadku sprzedaży prawo pierwokupu albo nabycia. Wiceminister podkreślił, że Agencja będzie miała tu takie uprawnienia, jak wobec każdego innego podmiotu – co ma zapobiegać koncentracji. Tylko w obrocie między kościołami ANR nie będzie miała prawa ingerencji.

Pytań dodatkowych nie było.

Czekamy w tej samej sprawie na odpowiedź ministerstwa rolnictwa. Nasze pytanie było sformułowane nieco inaczej:

„Podkreślacie Państwo w Informacji nt. ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości ZWRSP oraz o zmianie niektórych ustaw: <Ograniczenia te nie będą miały zastosowania do nabycia nieruchomości rolnych przez: kościelne osoby prawne i związki wyznaniowe (dotyczy to wszystkich kościołów i związków wyznaniowych i ma przede wszystkim umożliwić nabywanie głównie na podstawie darowizny niewielkich obszarowo gruntów; Agencji będzie przysługiwać jednak prawo pierwokupu albo prawo nabycia gruntu jeżeli przeniesienie własności nastąpiło na podstawie innych czynności niż sprzedaż)>. Gdzie w ustawie jest zapisane to, że chodzi tu przede wszystkim o darowizny? Czy rząd badał możliwe skutki tego wyłączenia kościołów z ograniczenia w nabywaniu ziemi? Czy kościoły będą musiały osobiście uprawiać ziemię?”.

Na odpowiedź czekamy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (15)

 • Polak 2016-04-14 14:34:46
  Precz niemieckie i rosyjskie łapy od polskiej ziemi
 • majk 2016-04-14 00:53:36
  chłopi sami ich wybraliście to teraz nie płaczcie
 • x.x 2016-04-13 23:12:07
  czy w ustawie jest zapis że kościół lub związek wyznaniowy musi być zarejestrowany w Polsce i czy zgodnie z prawem UE może być taki zapis?Jeśli nie to związek wyznaniowy z kraju X nieoficjalnie płaci a oficjalnie przyjmuje ziemię jako darowiznę.
 • adamo 2016-04-13 22:49:20
  teraz dziesięcinę wprowadzić i parobki będą na proboszcza robić. jak tak dalej pójdzie to drzew zbraknie bo na każdym po 2 będzie wisieć.
 • bardzoczarnowidz 2016-04-13 20:41:28
  pytanie nr 1- Czego jeszcze nie wyjechałeś?
  pytanie nr 2- Na co jeszcze liczysz?
  pytanie nr 3- Czemu jeszcze się nie powiesiłeś?
  odpowiedź- jesteś polakiem
 • zefel 2016-04-13 20:28:33
  "Zguba Polski leży w Watykanie"Juliusz Słowacki.
 • zapisikow 2016-04-13 18:41:22
  potrzebny nastepny NAPOLEON na gwałt ! sami sobie nie radzimy , tak mowi fama , ja tylko pisze . . .
 • harman 2016-04-13 15:31:21
  I co z tego, że niekonstytucyjna, Trybunał może się spotkać co najwyżej na kawce. Ważne, że prezesowi się podoba.
 • obserwator 2016-04-13 14:49:42
  ustaw jest niekonstytucyjna dzieli ludzi na lepszych i gorszych-tworzy kaste swietych krów
 • RoZy 2016-04-13 13:53:33
  Kościół jest właścicielem około 100tyś ha w Polsce. Zgodnie z zapisami ustawy w przypadku każdego zakupu/darowizny musiałby uzyskiwać zgodę ministra(prezesa ANR?). Takie zgody mogłyby być przez media wyszukiwane i publikowane... no i po co "ciemny lud" denerwować?
  Do samego przekazania/zbycia specjalne uprawnienie nie są potrzebne - wystarczy że ANR nie wyrazi chęci pierwokupu... ale Episkopat przezorny. Władza się zmieni może przecież... a poza tym to od kościelnego majątku to państwu wara!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!