PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kredyty studenckie poręczy ARiMR

Kredyty studenckie poręczy ARiMR fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 03-10-2017 10:33

Tagi:

Do 20 października można składać w bankach wnioski o kredyty studenckie, których poręczycielem może być ARiMR.Kredyt studencki przysługuje studentom, doktorantom oraz osobom ubiegających się o przyjęcie na studia – jeśli rozpoczęcie studiów nastąpiło przed ukończeniem 25 roku życia.

„Państwo pomaga w spłacie tych kredytów w ten sposób, że w okresie studiów oraz w okresie 2 lat po ich ukończeniu kredytobiorca nie spłaca odsetek od kredytu, ponieważ odsetki te w całości pokrywa Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich. Spłatę odsetek kredytobiorca rozpoczyna wraz ze spłatą kredytu, które naliczane są w wysokości nie mniejszej niż połowa stopy redyskontowej weksli ogłaszanej przez NBP, co oznacza, że są znacznie niższe od kredytów udzielanych na warunkach rynkowych” – informuje ARiMR.

W roku akademickim 2017/2018 dochód uprawniająca do otrzymania kredytu studenckiego ustalony został w wysokości 2.500 zł miesięcznie na osobę w rodzinie.

Kredyt udzielany jest na okres studiów, nie dłuższy niż 6 lat, w przypadku doktorantów przedłużony maksymalnie o 4 lata.

Aktualnie wysokość miesięcznej raty kredytu wynosi 600 (rata podstawowa), 800 zł albo 1.000 zł (rata podwyższona) oraz 400 zł (rata obniżona).

W tym roku akademickim o kredyty studenckie można ubiegać się w: PKO Banku Polski S.A., Banku PEKAO S.A., a także BPS S.A. i SGB Banku S.A. oraz zrzeszonych w nich bankach spółdzielczych.

ARiMR może udzielić studentom lub doktorantom z terenów wiejskich poręczenia spłaty kredytu:

- jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1.000 zł, wówczas ARiMR może poręczyć spłatę całego kredytu;

- gdy dochód jest wyższy, wtedy wysokość poręczenia wynosi 80% wykorzystanej kwoty kredytu.

Ubiegając się o poręczenie Agencji, student powinien złożyć w banku wniosek o udzielenie poręczenia wraz z dokumentami określającymi dochody w rodzinie oraz zaświadczeniem z urzędu gminy potwierdzające zamieszkanie na obszarze wiejskim.

„Wszystkie formalności związane z uzyskaniem poręczenia załatwiane są w bankach współpracujących z Agencją, tj. Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. lub SGB - Bank S.A., które działając w imieniu Agencji wydają formularze wniosków o udzielenie poręczenia, przyjmują je i rozpatrują, a także zawierają stosowne umowy o udzielenie poręczenia, jak również pobierają od studentów weksel in blanco będący zabezpieczeniem udzielanego przez Agencję poręczenia” – informuje agencja.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!