W tym roku na dopłaty do oprocentowania kredytów dla rolnictwa przeznaczono ponad 800 mln zł - zaznaczył minister. Dodał, że te środki pozwolą na udzielenie przez banki 3 mld zł w formie "tanich" kredytów inwestycyjnych oraz ponad 1 mld zł w postaci tzw. kredytów klęskowych.

W styczniu br. rząd przyjął rozporządzenie o zmniejszeniu oprocentowania nowo udzielanych kredytów preferencyjnych z 3,5 proc. do 2 proc.

Sawicki zapowiedział, że prawdopodobnie w tym tygodniu rząd przyjmie rozporządzenie, które przewiduje zwiększenie dopłat dla banków udzielających "tanich" kredytów dla rolnictwa. Dotyczyłoby to kredytów udzielonych do 30 kwietnia 2007 r.

90 proc. kredytów preferencyjnych udzielają banki spółdzielcze oraz Bank Gospodarki Żywnościowej. W 2008 roku banki udzieliły kredytów inwestycyjnych na kwotę 2,3 mld zł oraz klęskowych na kwotę ponad 1 mld zł.

Od stycznia do końca lutego br. udzielono takich kredytów w sumie na ok. 120 mln zł. W pierwszym półroczu tego roku zaplanowano akcję kredytową na poziomie 1,6 mld zł.

Obecny na konferencji prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zapewnił, że sektor bankowy jest zainteresowany współpracą z rolnictwem. Powiedział, że należy jednak wypracować taki mechanizm, który zapewniałby opłacalność udzielania preferencyjnych kredytów, bez względu na wysokość stóp procentowych.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!