Poniedziałek - zalanie

W statystykach ubezpieczycieli zalanie, to jedna z najczęściej zgłaszanych latem szkód. Największe problemy może spowodować właśnie podczas wakacyjnej nieobecności domowników - sącząca się dłuższy czas woda może wyrządzić poważniejsze szkody. Jeśli woda płynie z góry od winowajcy z wyższego piętra można domagać się odszkodowania. Jeśli jednak wyciek miał miejsce w naszym mieszkaniu, odpowiedzialność spada na nas, a szkodzie może ulec nie tylko własne domostwo, ale i sąsiadów poniżej. W celu uniknięcia takich niespodzianek przed wyjazdem trzeba sprawdzić wszystkie krany i zamknąć doprowadzający zawór wody. Z drugiej strony warto zweryfikować czy nasze ubezpieczenie daje ochronę przed skutkami takich zdarzeń. Jeśli jest dobre, z OC w życiu prywatnym, odszkodowanie nie tylko wynagrodzi nam szkody, ale i pozwoli opłacić roszczenia sąsiada z dołu.

Wtorek – włamanie z kradzieżą

Wakacyjne i zimowe kradzieże to norma, a lato to „czas żniw”, niestety nie tylko dla rolników, także dla złodziei. Nie pozwólmy, aby przerwa od szkoły i pracy była jednocześnie przerwą od myślenia i odpowiedzialności. Najważniejsze jest zminimalizowanie zagrożenia. Najprostszym sposobem zabezpieczenia mieszkania jest dokładne pozamykanie wszystkich okien i drzwi, a także poproszenie zaufanej osoby o zwrócenie uwagi na nasze lokum. Sami policjanci przyznają, że dociekliwy sąsiad jest „zabezpieczeniem” nie gorszym niż system alarmowy. Czasem wystarczy, że sąsiad, raz na kilka dni pozbiera ulotki i wyjmie pocztę ze skrzynki. Chociaż liczba kradzieży z włamaniem od lat spada, to ciągle jest ich o wiele za dużo (prawie 100 tys. w ubiegłym roku), a ich wykrywalność jest zbyt niska. Bez złapania winowajcy, na zwrot poniesionych strat można liczyć tylko w przypadku ubezpieczenia mieszkania.

- Ubezpieczyć przed kradzieżą można i należy przede wszystkim te przedmioty, które mogą stanowić cenny łup dla złodzieja. Co ważne, do ochrony można też włączyć mienie składowane w garażu, piwnicy lub innych pomieszczeniach gospodarczych, np. rower, który określany jest przez ubezpieczyciela mianem ruchomości domowej – wyjaśnia Beata Żukowska - Menadżer Produktu w Biurze Ubezpieczeń Majątkowych Concordia Ubezpieczenia.