Trzecie czytanie odbywa się dziś, posłowie zadają pytania, rząd nie udziela odpowiedzi na żadne z nich. Nic nie wskazuje na możliwość nieuchwalenia ustawy w brzmieniu proponowanym przez rząd. Wiele wypowiedzi nawiązuje do sytuacji rolników.

- Tą ustawą skazujemy również rolników na głodową śmierć – mówił poseł Robert Telus i skierował pytanie bezpośrednio do Waldemara Pawlaka, prezesa PSL. – Panie prezesie, dlaczego pan skazuje rolników na głodową śmierć, dlaczego pozbawia pan rolników możliwości skorzystania z europejskich środków, dlaczego skazuje pan rolników na pracę dłuższą o 12 lat. (…) Nie wracajcie na wieś, bo nie macie po co – mówił poseł.

Poseł Dariusz Bąk wskazał, że wprowadzając emerytury dla rolników ówczesna władza – PZPR i PSL - wymagała oddawania ziemi przez rolników. Teraz znów przyjmowane są krzywdzące rozwiązania, więc poseł pytał PSL:

- Czy wy jesteście samodzielni? W tej koalicji jest wielu aktorów „Nocnej zmiany”. Czy jesteście samodzielni? Naród widzi i naród was osądzi.

Również poseł Romuald Ajchler zwrócił się bezpośrednio do Waldemara Pawlaka.

- Rozumiem, że pan sobie zdaje sprawę z tego, że rolnicy pobierający renty strukturalne będą pierwszymi ofiarami tej ustawy – mówił i przypomniał, że rolnik decydując się na rentę strukturalną musiał oddawać gospodarstwo. Jak wobec tego przepracują brakujące 2 lata, po ukończeniu 65 lat i zaprzestaniu otrzymywania renty strukturalnej?

Podobał się artykuł? Podziel się!