PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Izby Rolnicze wystąpiły do TK ws. składki zdrowotnej rolników

Izby Rolnicze wystąpiły do TK ws. składki zdrowotnej rolników

Autor: farmer.pl/PAP

Dodano: 25-02-2012 09:11

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie czy obowiązująca ustawa o składkach na ubezpieczenia zdrowotne rolników jest zgodną z Konstytucją RP - poinformował prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.Chodzi o stwierdzenie niezgodności art. 2 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 13 stycznia 2012 roku o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 rok z art. 32 art. 68 ust. 2 w zw. z art. 84 w zw. z art. 2 Konstytucji w zakresie, w jakim przepis ten przewiduje, że wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników uzależniona jest od powierzchni obszaru użytków rolnych w gospodarstwie rolnym rolnika i ustalana jest za każdą osobę podlegającą ubezpieczeniu - napisano w komunikacie.

Ustawa jest wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował przepisy dotyczące opłacania składek zdrowotnych przez budżet za wszystkich rolników, niezależnie od ich dochodów.

Zgodnie z ustawą, za osoby w gospodarstwach do 6 ha składkę zdrowotną - tak jak dotychczas - zapłaci budżet (poprzez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego). Natomiast rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników. Nowe zasady nie dotyczą rolników prowadzących działalność w zakresie tzw. działów specjalnych produkcji rolnej.

Składka zdrowotna będzie naliczana zatem z tytułu samego posiadania gospodarstwa rolnego, podczas gdy fakt ten nie musi wiązać się z prowadzeniem działalności rolniczej i osiąganiem dochodu z tegoż gospodarstwa - tłumaczą Izby we wniosku do TK.

- Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych uchwalone przepisy są krzywdzące dla rolników i wprowadzenie ich w życie negatywnie wpłynie na warunki życia i pracy wszystkich tych, którzy trudzą się pracą w rolnictwie. Dlatego samorząd rolniczy wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego o ich unieważnienie - poinformował rzecznik KRiR Wojciech Petera.

Podstawą do zaskarżenia ustawy jest też fakt, że projekt o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników na 2012 r. nie był konsultowany ze stroną społeczną, czyli Krajową Radą Izb Rolniczych - tłumaczy rzecznik. Wyjaśnił, że izby rolnicze najszerzej reprezentują interesy wsi, ponieważ z mocy ustawy członkami tego samorządu rolniczego są wszyscy rolnicy. Do zadań KRIR należy m.in. opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz założeń i programów polityki rolnej.

Jeżeli, jak przyjęto w przepisach, obciążenie finansowe dla rodziny rolnika (przy 300 ha ziemi - 4 dorosłe osoby) może wynieść nawet 1,2 tys. zł miesięcznie, narusza to przepisy konstytucji, dotyczące równości wszystkich obywateli wobec prawa oraz równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej - argumentują izby.

W opinii KRIR, samo posiadanie przez rolników ziemi nie powinno stanowić tytułu do nakładania na nich obowiązku opłacania składek zdrowotnych. Wynika to z faktu, że hektar nie jest wykładnikiem ekonomicznym, ani też nie może być utożsamiany z dochodem rolnika.

Ponadto w przypadku, gdy w gospodarstwie rolnym mieszka kilkuosobowa rodzina, dochód osiągany z plonów zebranych z każdego hektara musi zostać podzielony pomiędzy członków rodziny. Nie ulega przy tym wątpliwości, że większa liczebność rodziny rolnika w żaden sposób nie zwiększa dochodu możliwego do osiągnięcia lub osiąganego z 1 hektara. Mimo powyższego, na gruncie Ustawy, każda z tych osób obowiązana jest odprowadzić podatek, którego podstawę stanowi cały obszar gospodarstwa - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej KRIR.

W związku z tym istnieją podstawy do zaskarżenia przyjętej ustawy, bo nie jest ona zgodna z orzeczeniem TK z 26 października 2010 r., który zarzucił, że w obowiązującym wówczas systemie płatności składki zdrowotnej rolnicy byli traktowani jako grupa jednorodna. Nie ma przecież żadnego uzasadnienia do płacenia składek tylko w oparciu o wielkość gospodarstwa rolnego - podkreślają Izby.

Opracowanie i treść nowego aktu prawnego w tej sprawie powinna być przedmiotem szerokich konsultacji społecznych, w tym z izbami rolniczymi, jako jedynymi ustawowymi reprezentantami wszystkich rolników prowadzących gospodarstwa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej - napisano.

Ustawa o składkach zdrowotnych rolników za 2012 r., weszła w życie 1 lutego br., ale rolnicy pierwsze opłaty wniosą dopiero po 1 kwietnia, wcześniej składkę opłaci za nich budżet.


Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

 • rolnik 2012-03-02 20:02:46
  Dlaczego pominięto rolników do 6 ha .Mały czy duży przedsiębiorca płaci podatki .Ustawodawca przestraszył się że jak opodatkuje tych do 6 ha to go ponownie nie wybiorą,a gdzie jest sprawiedliwość ,przecież ci mniejsi są często bogatsi np; 3ha truskawek a 10 ha zboża
 • ja 2012-03-02 18:38:12
  Do J ana kowalskiego nie do niemiec do ućciwej nowej zelandi ?
 • jan kowalski 2012-02-26 12:28:30
  do Pan Kracy. Z czego czerpię dane twierdząc że rolnictwo jest bez dochodów?? z obserwacji. Żyję i patrzę i liczę. z danych szacunkowych GUS wychodzi że polska wieś to milionerzy. Pamiętam jak kilka lub naście lat temu rodzice mieli / w dzierżawie/ 600 ha gruntów rolnych, i szli zakupić telewizor, na raty. facet jak zobaczył że z nakazu płatniczego wychodzi dochód ponad 4 tyś na członka rodziny miesięcznie to się złapał za głowę. a fakt był taki że w kieszeni nie było pieniędzy na zakup tv za kwote poniżej 2000 zł. dochód na papierze wyjdzie zawsze, w zyciu nie zawsze.
  Ja proponuję dla każdego rolnika/ 1 ha i 1000 ha/ przejście na pod. dochodowy, likwidację podatku rolnego, i rekompensatę dla samorzadów za ten utracony podatek rolny w postaci przekazania ziemi dla gmin z zasobów likwidowanej ANR. Pełne odliczenia i rzeczywisty dochód, żadnych ryczałtów, wirtualnych dochodów. spowoduje to iż pseudo ekologom z np. woj. zach-pomorskiego nie będzie opłacało się "uprawiać" ekologicznej trawy i życia z dopłat. Rolnik to osoba uprawiająca ziemię i żyjąca z niej. rolnikiem nie jest osoba która sieję trawę, nie kosi jej, lecz karczuje/mulczuje i zyje z doplat- to jest pozyskiwacz środków unijnych.


  Pankracy, cały dowcip polega na tym iż w polsce gospodarstw do 6 ha jest ok 70 % wszystkich gosp. tzn że z 1.5 miliona rolników 70 % da ci kwotę ok 1 miliona uśmiechniętych wyborców peselu i peo. czyli robimy coś , małym kosztem.

  czy dla gospodarstwa 1 ha przeliczeniowy , nawet posiadających 6 osób ubezpieczonych, te 6 zł miesięcznie to będzie wielki problem z płatnością składki zdrowotnej?? nie !
  wprowadzenie podatku dochodowego dla wszystkich, spowoduje ze ten nawet przysłowiowy taksówkarz/rolnik będzie musiał coś na tej ziemi robić.

  Ja zastanawiam się nad rzuceniem tego wszystkiego w czorty i ucieczce do niemiec czy norwegi/ anglii w celu zarobkowym
 • Pankracy 2012-02-26 11:05:51
  Cały dowcip polega na tym, że to właśnie gospodarstwa poniżej 6 ha generują najwyższy dochód w przeliczeniu na 1 ha. Dlaczego? Bo są tam zakwalifikowane gospodarstwa tzw. działów specjalnych. Jaka jest więc prawda z gospodarstwami rolnymi w Polsce? Nie dowiemy się o tym dopóty, dopóki nie wprowadzimy w końcu konieczności rozliczania się rolników z dochodów. Zewsząd słyszę, że rolnicy są biedni, więc podatku nie zapłacą. Ja się pytam + na jakiej podstawie wyciągane są takie wnioski, skoro jedyne dane, jakimi dysponujemy, to częściowe dane z rachunkowości FADN i dane szacunkowe GUS? Żeby gadać na jakiś temat, trzeba mieć elementarną wiedze w oparciu o elementarne dane. A w Polsce nie ma merytorycznej dyskusji, tylko wrzaski: nie, nie i jszcze raz nie? Dlaczego? Bo szlachta, kasta jedna czy druga, zawzięcie broni swoich przywilei. To, że później ma pretensje, że budżet państwa nie domyka się, że nie wiadomo, co i jak - nie ważne. Można dalej krzyczeć: nie, nie i jeszcze raz nie.
 • nemo 2012-02-25 23:21:14
  niech ryży donek szuka kasy u swoich ziomali nauczycieli .Pracują ledwo 9 miesiecy po 18 godzin tygodniowo .Na emeryturze żyja długo i dostatnio ,a z takich jak my sie śmieja w głos
 • roman 2012-02-25 20:15:31
  @Marcin
  Tak było by najlepiej ale , wtedy z podatków spłynie góra 50 % tego co dotychczas płacili rolnicy w podatku rolnym więc zapewne Vincent się nie zgodzi a jak mówił sam doktor Sawicki dogadał się z Gargamelem że wpływ podatku od rolników ma być "neutralny" czyli taki sam jak z rolnego i tu zaczynają kombinować jak nie stracić a do tego wciągnąć rolnika w Fiskus by mieć nad nim kontrolę i dać zajęcie rolnikom w papierach by nie protestowali .
  Do tego gdy by rolników wciągnięto to ogólnych zasad to szacuje się że musiano by wypłacić socjal 80 % rolnikom bo nie wykazywali by dochodów więc kombinują jak zjeść ciastko i mieć ciastko .
 • LWL. 2012-02-25 20:11:56
  Co by nie rzec to składka po 1zł od ha za każdego czlonka rodziny to za dużo przy wiekszych gospodarstwach, zwłaszcza zatrudniających pracowników i poprzez ich płacę wielokrotnie płacący składkę zdrowotną z tych samych ha.
  Czy tak może być w państwie demokratycznym?
 • Marcin 2012-02-25 19:22:40
  @ roman
  Tak jest dobrze mówisz niech każdy będzie obłożony podatkiem dochodiwym a czy wykarze dochód czy nie to inna droga. KONIEC ROZDZIELANIA. Tak samo ze składką zdrowotną co gdy mam 80 ha i zachoruje to inaczej jak ten co ma 5 ha.
 • Rolnik kujawy 2012-02-25 17:37:36
  prawnik-rolnik popieram!!!!!!!!!!!!
  Dokładają nam ile się da a my- jak zwykle nie możemy się zjednoczyć. Podatek u mnie w gminie wzrósł o 30%. Więc niech walom nas w te głópie łuby.A My chamy do roboty ...Tylko cham umie liczyć. ZIEMIA W DZIERŻAWE I IDĘ DO ROBOTY.Dobże że mam fach w ręku i jestem młody. A co mają zrobić 50+.Koledzy charowali po nocy kupowali ziemię i dziś za pracę dostali premię ..Czkawka finansowa. Byście zobaczyli jak by ruszyli kartę nauczyciela co by było itp.
  A Pawlak ??????? tylko udaje że się sprzeciwia i GŁUPA PALI Ta koalicja teraz ślizga się po rolnikach bo to co przez 5 lat wytyrali można legalnie wydrzeć Trochę pamiętam Balcerowicza- Jak ojca pilnowałem Bo KOMBAJN KUPIŁ!Dziś wielki ekonom Każdy głupi tak potrafi
 • roman 2012-02-25 12:36:24
  @rolnik
  Właśnie nie !Wszyscy rolnicy powinni płacić podatek dochodowy nawet ten z jednym hektarem a nie dzielić rolników na różne etapy dochodowości i ten co ma mniej hektarów nie wykaże dochodów wtedy składkę zdrowotną niech płaci za niego państwo (myślę że każdy rolnik do 30 ha +/- 10 ha nie wykaże dochodu) jeśli rolnik nie wykaże dochodu nie zapłaci żadnego podatku a nawet duże gospodarstwa nawet te powyżej 50 ha jeśli będą miały duże dochody zapłacą więcej jeśli mniejsze (np.straty przez pogodę) nie zapłacą dużo .
  Cel wprowadzenia podatku dochodowego jest taki by wprowadzić bo "tak i tyle" na co przystało część rolników ale na uczciwych zasadach a nie będzie klasyfikować się rolników że;
  -po wyżej 50 ha dochodowy bo za mało by zapłacił ryczałtowego
  -od 15 do 50 ha ryczałtowy bo nie wykażą dochodowego to niech chociaż płacą ryczałt
  -po niżej 15 ha rolnicy nie mają żadnych dochodów wręcz należy się im socjal to nie ruszać tej grupy i niech płacą nadal podatek rolny .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.92.164.184
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!