PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Jak KRUS nalicza składkę zdrowotną

Jak KRUS nalicza składkę zdrowotną

Autor: farmer.pl/MP

Dodano: 13-03-2012 09:47

Tagi:

Składka zdrowotna, którą za II kwartał zapłacą rolnicy, już budzi wiele wątpliwości.



O te sprawy, z którymi zwrócili się do nas czytelnicy, zapytaliśmy w KRUS.

Czytelnicy pytali: czy współwłaściciele działki płacą za nią składkę zdrowotną podwójnie, tj. działka ma 51 ha, obaj współwłaściciele zapłacą po 51 zł składki?

KRUS wyjaśnił, że każdy współwłaściciel gospodarstwa rolnego o powierzchni 51 ha przeliczeniowych zapłaci za siebie składkę zdrowotną wynoszącą w wymiarze miesięcznym 51 zł.

Podstawa prawna: art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 rok.

Kolejną wątpliwość czytelników wzbudziła konieczność składania oświadczeń na temat posiadanej ziemi. Zapytaliśmy, na jakiej podstawie KRUS żąda oświadczeń o posiadanej ziemi? Czy rolnik może nie przedstawić KRUS-owi informacji, ile ha przeliczeniowych posiada? Wyjaśniono, że Kasa wysłała do rolników oświadczenia za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, w trybie Kpa, wraz z informacją o zasadach wymiaru składki zdrowotnej na 2012 r., w celu obliczenia wysokości tej składki za osoby zobowiązane od II kw. br. do jej opłacania we własnym zakresie w gospodarstwach od 6 ha przeliczeniowych i więcej. Zgodnie z art. 75 Kpa, oświadczenia służą potwierdzeniu zgodności danych KRUS z wielkością użytków rolnych w gospodarstwach rolnych płatników składek w KRUS. Jeśli osoby zobowiązane do uzupełnienia i odesłania oświadczenia nie wywiążą się z tego obowiązku, na II kw. br. składka zdrowotna będzie im wymierzona na podstawie danych posiadanych przez Kasę, a ich weryfikacja zostanie dokonana w późniejszym terminie.

Jak KRUS radzi sobie z pracami związanymi z naliczeniem składki? Czy są jakieś dodatkowe osoby do prowadzenia tych prac? – spytaliśmy też, obawiając się kolejek w KRUS. Okazuje się, że kasa nie dostała żadnego dodatkowego wsparcia: Sprawdzanie danych w oświadczeniach  rolników z ich ewidencją w systemie bazodanowym Kasy będzie prowadzone tylko przez pracowników KRUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

  • rolmaz 2012-04-15 17:32:50
    Jestem współposiadaczem w 1/12 części. Płacić za całość to paranoja.
    Czy na górze niema już ludzi logicznie myślących.
  • gość 2012-04-11 12:02:55
    Przy współwłasności to paranoja płacić składkę zdrowotną za wszystkie hektary - dlaczego trzeba płacić za coś, czego w rzeczywistości się nie ma?!! Należy ten kolejny bubel poprawić i doprecyzować, a nie wyciągać tylko pieniądze - w przypadku współwłasności podwójnie, potrójnie albo i więcej...
  • werty 2012-03-16 20:55:23
    a my mamy we 3 na wspóldzierżawę z tym 1ma 17. 2 ma 18. a 3 ma 25ha a wszyscy i tak musimy płacić za 60ha paranoja i tyle
  • Jaś 2012-03-14 13:17:36
    Składka wynosi 1 zł za ha przeliczeniowy za każdego ubezpieczonego, poniżej 1 ha przelicz. - też 1 zł. Za posiadających mniej niż 6 ha przel. płaci KRUS, to nie znaczy, że składka nie jest naliczana.
  • Marek 2012-03-14 10:33:27
    A czy składka nie powinna być naliczana od wielkości powyżej 6ha - tak było by ok w stosunku do osób, które mają mniej i tej składki nie płacą?
  • rolnik 2012-03-14 09:03:38
    Stosując przepisy krus czy dwaj w spół właściciele mający w sumie 1,1 ha przeliczeniowe obaj będą podlegać ubezpieczeniu krus? Według mnie krus ich nie ubezpieczy z mocy ustawy bo muszą mieć 1Ha na Każdego , interpretacja przepisów zależy czy się płaci czy się bierze.
  • jaś 2012-03-14 07:52:30
    Jakie sankcje grożą za nie przedstawienie wszystkich umów dzierżawy??
  • kisa 2012-03-13 16:56:37
    czyli my za taxi dalej placimy ?i ich jeden hektar ziemi? a jak jechalem noca taryfa skasowal mnie 100zl nie dostalem paragonu czyli taksi man i 1 hektar mam ,,,,,,,,,,,,,,,,,
  • adwokat 2012-03-13 11:11:43
    Ja twierdziłem w poprzednim artykule nie ma obowiązku składania oświadczenia .Oświadczenia powinno składać się w przypadkach gdy są niezgodności w danych zawartych w informacjach i w interesie rolnika było by złożenie takowego oświadczenia .Przestrzegam że rolnicy w dobie zmian ubezpieczeniowych i podatkowych byli bardziej ostrożni bo obecnie tworzy się prawa podobne do tych z "republik bananowych" a ich w prowadzanie odbywa się na zasadzie że "może się uda i nikt nie zauważy ". Nie wolno zakładać że jeśli dokument jest państwowy to jest za razem zgodny z prawem .
    Podziękowania dla redakcji "FARMER" za zainteresowanie się tematem .Dziś trudno by jakiekolwiek media bezinteresownie się pofatygowały do wyjaśnienia spraw maluczkich więc tym bardziej należy się uznanie w wyjaśnieniu sprawy .

    z poważaniem Mecenas Spraw Trudnych
  • kierat 2012-03-13 10:29:51
    u mnie jest tak, że jeśli przykładowo w piśmie z KRUS jest naliczone 16,21 ha, a na nakazie podatkowym z gminy jest 16,1958 ha, to urzędnicy wymagali xero zaświadczenia z gminy, bo powierzchnia się nie zgadza. A przecież to nie ma żadnego znaczenia do naliczenia składki
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.13.210
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!