PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Janc: W likwidacji szkód w uprawach kluczowe jest terminowe zgłoszenie szkody

Janc: W likwidacji szkód w uprawach kluczowe jest terminowe zgłoszenie szkody

– Trudno przewidywać, czy zostaną zgłoszone szkody ze złego przezimowania na masową skalę – poinformował Andrzej Janc, dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych, Concordia Ubezpieczenia.Zapytany o ocenę szkodowości tego roku, Andrzej Janc, dyrektor biura ubezpieczeń rolnych w Concordii Ubezpieczenia, stwierdził, że wciąż jest za wcześnie na ocenę, ponieważ ubezpieczane jesienią rośliny ozime znajdowały się przez cały styczeń pod okrywą śnieżną, a mrozy po krótkiej przerwie powróciły w lutym.

– Rośliny ozime, bo takowe były ubezpieczane jesienią 2016 r., weszły w stan spoczynku zimowego poprzez działanie niskich temperatur w grudniu. Praktycznie przez cały styczeń, pomimo ujemnych temperatur na przeważającej części kraju, rośliny znajdowały się pod pokrywą śnieżną. Na początku lutego po kilkudniowej odwilży mrozy na nowo wróciły. Mając na uwadze powyższe trudno przewidywać, czy zostaną zgłoszone szkody ze złego przezimowania na masową skalę. Musimy więc poczekać do wiosennego wznowienia wegetacji – napisał w odpowiedzi na pytanie redakcji.

>>> Czytaj też: W 2017 roku jest pięciu ubezpieczycieli rolnych

Ważny jest termin

Andrzej Janc podkreślił znaczenie prawidłowego zgłaszania szkód, w tym dotrzymania właściwego terminu. – W procesie likwidacji szkód w uprawach kluczowe znaczenie ma terminowe zgłoszenie szkody (co wiąże się z aktualną fazą rozwojową uprawy), a także właściwe zdefiniowanie ryzyk i metoda wyliczania odszkodowania – napisał.

Od kwietnia wchodzi nowa oferta ubezpieczeń rolniczych, a także zmiana zasady obliczania wysokości dotacji do składki. Zmiany wprowadziła od 1 stycznia nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. – Obecnie prowadzimy intensywne prace nad przygotowaniem dla rolników oferty, z której będą mogli z skorzystać już od pierwszych dni kwietnia 2017 r. – przyznał ekspert Concordii.

Zdaniem Janca, niewiele się zmieni jeśli chodzi o szacowanie szkód – ponieważ propozycje resortu rolnictwa w tym zakresie dotyczą wyłącznie zasad działania tzw. społecznych komisji oceniających wysokość strat, powoływanych przez jednostki samorządu terytorialnego w przypadku wystąpienia strat w rolnictwie – niezależnie od ubezpieczeń. – Nie wpływają one na system ubezpieczeń. Zmiany uporządkują jednak system działania ww. komisji w przypadku wystąpienia niekorzystnych zdarzeń pogodowych – stwierdził Andrzej Janc.

Czytaj też: Za nami czat z firmą Concordia. Sprawdź, jakie pytania zadawali nasi czytelnicy ekspertom

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.119.26
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!