Minister rolnictwa poinformował, że akcja kredytowa wyniesie 1,5 mld złotych.

Powiedział, że zmienią się warunki na jakich będą kredyty udzielane rolnikom, co wynika z sytuacji finansowej państwa.

Kalemba poinformował, że jest już w tej sprawie po ustaleniach z resortem finansów.

W związku z tym, zmieni się rozporządzenie Rady Ministrów z 22 stycznia 2009 r. w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR realizuje dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych.

M.in. zmianie ulegnie wysokość oprocentowania kredytów inwestycyjnych i klęskowych - informuje Ministerstwo Rolnictwa.

Zgodnie z zaproponowanymi zmianami rolnicy z tytułu kredytu inwestycyjnego będą płacili odsetki w wysokości 0,4 oprocentowania należnego bankowi, nie mniej jednak niż 3 proc. w stosunku rocznym. Ostatnie udzielane przez banki kredyty inwestycyjne z dopłatami ARiMR oprocentowane były w wysokości 0,25 oprocentowania płaconego bankowi, nie mniej niż 2 proc.

W przypadku kredytów na sfinansowanie kosztów wznowienia produkcji rolnej oraz kosztów odtworzenia środków trwałych po wystąpieniu szkód spowodowanych przez klęski żywiołowe, resort rolnictwa proponuje podwyższenie oprocentowania dla kredytobiorcy z 0,1 proc. do 1,5 proc. w stosunku rocznym, jeżeli producent rolny w dniu wystąpienia szkód posiadał ważną umowę ubezpieczeniową, na co najmniej 50 proc. powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk, lub co najmniej 50 proc. liczby zwierząt gospodarskich w gospodarstwie.

Nowe przepisy ograniczą maksymalną kwotę kredytu na zakup użytków rolnych. Wyniesie ona 1,5 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!