Aby ubiegać się o świadczenia trzeba najpierw spełnić odpowiednie warunki. A podstawowe to: ukończone 55 lat, co najmniej dziesięcioletni staż pracy we własnym gospodarstwie oraz pięcioletni okres ubezpieczenia w KRUSIE. Trzeba być także wpisanym do ewidencji producentów rolnych nie można za to mieć ustalonego prawa do renty lub emerytury. Liczy się także wielkość przekazywanego gospodarstwa. W województwach podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim i śląskim wystarczy mieć 1 ha ziemi. W pozostałych już, co najmniej trzy.

Franciszek Kadzik, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – „Rolnik może przekazać gospodarstwo, w zamian za rentę strukturalną, na następcę lub na powiększenie innego gospodarstwa rolnego.”

I tu zazwyczaj pojawia się problem, bo następca musi mieć wykształcenie rolnicze albo udokumentowany staż pracy w gospodarstwie.

Wiktor Szmulewicz, Krajowa Rada Izb Rolniczych – „Powinno się te wymagania wobec wykształcenia mocno złagodzić, z tych względów, że zdobyć kwalifikacje można w odpowiednim czasie.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że resort rolnictwa pracuje nad złagodzeniem przepisów w tej sprawie. Do tej pory z programu rent strukturalnych na lata 2007 - 13 skorzystało prawie 9 tys. rolników.

Franciszek Kadzik, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - „Renty strukturalne są jednym z działań PROW na lata 2007 - 13 w pełni akredytowanym, dlatego tu trwa obsługa wniosków w całości łącznie z płatnością.”

Fundusze są tak podzielone, że co roku kilka tysięcy rolników będzie mogło skorzystać z programu. Do końca 2013 r. renty powinno pobierać ponad 50 tys. rolników. Trzeba jednak pamiętać o tym, że będą one wypłacane tylko do 65 urodzin.


Renty strukturalne 2007 - 13 wiek 55 lat staż pracy w gospodarstwie 10 lat ubezpieczenie w KRUS 5 lat numer ewidencyjny gospodarstwa brak prawa do renty lub emerytury

Źródło: Dorota Florczyk/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!