PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kredyty – niby są, a ich nie ma

Kredyty – niby są, a ich nie ma

Autor: farmer.pl/MP

Dodano: 21-05-2012 12:48

Tagi:

Z wielkim szumem minister rolnictwa zmienił budżet ARiMR, co pozwoliło na uruchomienie kredytów preferencyjnych. Jak się jednak okazuje, środki te to była kropla w morzu potrzeb. Banki nie przyjmują nowych wniosków, nie rozpatrzyły jeszcze wniosków złożonych na początku roku.- Nasz bank składał zapotrzebowanie na półtora miliona zł, 24 kwietnia otrzymał jedną piątą wnioskowanych środków – mówi Katarzyna Pawłowska ze Spółdzielczego Banku Ludowego w Elblągu, zrzeszonego w Spółdzielczej Grupie Bankowej. – Reszta wniosków czeka. Nie przyjmujemy nowych wniosków. ARiMR wyjaśniła, że nie spodziewa się nowych środków do końca kwartału. Limity są przyznawane co kwartał. W pierwszym kwartale nie otrzymaliśmy nic, za drugi kwartał – 1/5 potrzeb, a ile dostaniemy w trzecim – nie wiadomo. Podobnie jest, z tego co wiem, w innych bankach. Z tego co mówią rolnicy wynika, że BGŻ nie dostał w ogóle nic, ich klienci pytają u nas. W zeszłym roku nie było takiego problemu, każdy zainteresowany dostał kredyt.

Synowie Jana Iwaniszewskiego z Nowotek koło Elbląga na kredyt czekają od lutego. Są teraz pierwsi na liście, ale nie wiedzą, czy wobec tego w ogóle dostaną kredyt. Środki chcą przeznaczyć na zakup ziemi od sąsiada.

- Poniosłem koszty, liczyłem na ten kredyt, a teraz mówi się, że nie ma środków – denerwuje się Jan Iwaniszewski. – Po co obiecywać pomoc państwa, narażać ludzi na wydatki. Lepiej od razu powiedzieć, że nie ma pieniędzy, każdy będzie radził sobie jakoś inaczej, a tak, to nie wiadomo, co robić.

Czy ARiMR będzie miała jeszcze pieniądze na kredyty preferencyjne? Na jaką kwotę kredytów udzielono w tym roku, ile pochłonęły odsetki? Ile z tegorocznych środków ARiMR przeznacza na odsetki i czy spodziewa się wzrostu odsetek? – z tymi pytaniami zwracamy się do Agencji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • ak 2012-05-29 12:09:00
  Agencja dzieli limity na banki wg własnego widzimisie , są banki które otrzymały jeszcze mniejszy przydział.
 • Bart 2012-05-21 23:01:33
  Mam dwóch znajomych, którzy w BGŻ złożyli wnioski. Jeden w lutym, drugi w marcu. Obydwaj kasy nie dostaną bo limity wyczerpane. Biznesplany były dobrze napisane, świetne przepływy finansowe, gospodarstwa wyposażone w nowoczesny sprzęt, otrzymane dotacje - ułatwianie startu młodym rolnikom, podpisane umowy z ARiMR na modernizacje gospodarstw, zarezerwowane własne pieniądze na budowę chłodni i lipa. Mimo takiego zaplecza i świetnego pomysłu na nowoczesne gospodarstwo kasy nie ma. Kredyt był potrzebny na zakup działki rolnej. Teraz kiedy nie będzie można kupić gruntów to gospodarstwo rolne siłą rzeczy nie powstanie, kasę z młodego rolnika trzeba będzie oddać, umowę na modernizacje rozwiązać. I to moi drodzy jest prawdziwe rolnictwo... i nie ma ono nic wspólnego z propagandą sukcesu z którą stykamy się na stronach ARiMR i Min. Rolnictwa. Ile to już oni wypłacili rolnikom miliardów i jak to na tej wsi jest pięknie i dobrze.
 • pawel 2012-05-21 16:09:29
  Podoba mi sie redakcja farmer.pl , widac ze czytaja komentarze do artykulow i reaguja. Kilka dni temu byl artykul ze tyle pieniedzy na kredyty preferencyjne sie znalazlo w budzecie, kilka komentarzy ze to nie prawda i juz redakcja mozna powiedziec prostuje
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!